fbpx
31.03.2020

Coraz więcej Niemców oszczędza na wcześniejszą emeryturę

Ostatnio dodane

Berlin uchwali katalog mandatów za wykroczenia w związku z koronawirusem: Oto kwoty!

W czwartek senat Berlina uchwali katalog mandatów za wykroczenia w związku z obowiązującymi obostrzeniami z powodu koronawirusa. Zasady zawarte...

Pierwsze miasto w Niemczech wprowadza obowiązek noszenia masek ochronnych na twarz!

Od przyszłego tygodnia, miasto Jena wprowadzi obowiązek noszenia masek ochronnych na twarz w miejscach publicznych. Ma to na celu...

470.000 firm w całych Niemczech zgłosiło wprowadzenie skróconego czasu pracy!

Według Federalnej Agencji Zatrudnienia (BA) około 470.000 firm w całych Niemczech zgłosiło wprowadzenie skróconego czasu pracy z powodu pandemii...

Wyższe płace minimalne w budownictwie oraz inne zmiany, które od 1 kwietnia wejdą w Niemczech w życie!

Już od jutra wejdzie w życie w Niemczech szereg nowych ustaw. Jakich zmian można się spodziewać? Droższe będą bilety...

Rośnie liczba pracowników w Niemczech, którzy planują wcześniejsze wycofanie się z życia
zawodowego i systematycznie się do tego przygotowują, dokonując regularnych dodatkowych wpłat do systemu ubezpieczeń emerytalnych.

Znaczny wzrost liczby obywateli, którzy płacą dodatkowe składki emerytalne

W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost liczby obywateli, którzy płacą dodatkowe składki w celu uniknięcia potrąceń z tytułu wcześniejszego przejścia na emeryturę. Według doniesień dziennika „Süddeutsche Zeitung”, z analizy przeprowadzonej przez Federalne Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne (Deutsche Rentenversicherung – DRV) wynika, że w latach 2017- 2018 liczba ubezpieczonych, którzy opłacają dodatkowe składki w celu wyrównania późniejszych obniżonych kwot emerytur, wzrosła o 50 procent.

Coraz większy napływ kwot do funduszu emerytalnego

Konsekwencją tych dodatkowych składek jest napływ coraz większych kwot do funduszu
emerytalnego. Widać to wyraźnie analizując dane opublikowane przez „Süddeutsche Zeitung”. Podczas gdy w 2017 roku dochód uzyskany z tych specjalnych wpłat wyniósł 207 milionów euro, to już w następnym roku wzrósł do 291 milionów euro. Dane dotyczące roku 2019 nie są jeszcze dostępne.

Na podstawie danych przedstawionych w raporcie można stwierdzić, że w 2018 roku każdy z płatników dobrowolnych dodatkowych składek przekazał do funduszu emerytalnego średnio nieco ponad 17 tysięcy euro. Rzeczniczka DRV uznała, że świadczy to o przekonaniu płatników składek o bezpieczeństwie systemu ustawowych emerytur.

Dziennik „Süddeutsche Zeitung” poinformował również, że z analizy przeprowadzonej przez DRV wynika, że w roku 2018 na wcześniejszą, niższą emeryturę przeszło 23 procent wszystkich emerytów. Kwota potrąceń wynosiła średnio około 90 euro od kwoty miesięcznej emerytury brutto.

Specjalna ustawa dla ubezpieczonych od 50 roku życia – Flexirentengesetz

Wyrównanie takich obniżek emerytur to spory koszt, który łącznie może oscylować wokół kilkudziesięciu tysięcy euro. Jednakże te dodatkowe płatności mogą być rozłożone na kilka lat. Od dnia 1 lipca 2017 r. obowiązuje w Niemczech specjalna ustawa – Flexirentengesetz. Umożliwia ona ubezpieczonym od 50 roku życia dokonywanie dobrowolnych wpłat mających na celu zrekompensowanie redukcji wypłacanych im w przyszłości emerytur.

źródło: Spiegel.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Dodaj komentarz

avatar
  Obserwuj  
Powiadom o