Coraz mniej dzieci w Niemczech potrafi pływać

    W ciągu pięciu lat dwukrotnie wzrosła w Niemczech liczba dzieci ze szkół podstawowych, które nie potrafią pływać. Z opublikowanych we wtorek wyników sondażu przeprowadzonego przez instytut Forsa na zlecenie Niemieckiego Towarzystwa Ratowania Życia (niem. Deutsche Lebens-Rettungs-Gesellschaft, DLRG) wynika, że w 2022 roku około 20 procent dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat nie umiało pływać. Jeszcze w 2017 roku wśród osób uczęszczających do szkół podstawowych odsetek ten wynosił dziesięć procent.

    58 procent dzieci kończących niemiecką podstawówkę nie posiada zaawansowanych umiejętności pływackich

    Badanie wykazało ponadto, że kolejne 23 procent dzieci nie posiada umiejętności, które DRLG określa jako „sicheres Schwimmen” – tak przynajmniej twierdzą ich rodzice. Chodzi m.in. o umiejętność pływania w głębokiej wodzie przez 15 minut bez przerwy i bez pomocy, czy skoku na główkę. Tylko 57 procent dzieci dysponuje tymi umiejętnościami – to mniej więcej tyle samo, co pięć lat temu.

    Na podstawie informacji rodziców o zdobytych odznakach pływackich, DLRG zakłada jednak, że obecnie łącznie sześcioro na dziesięcioro dzieci kończących szkołę podstawową (58 procent) nie posiada zaawansowanych umiejętności pływackich. Po prostu często rodzice błędnie zakładają, że popularny sprawdzian z pływania dla dzieci i młodzieży „Seepferdchen” (po polsku „konik morski”) potwierdza ich umiejętności pływackie. Tak naprawdę odznaka ta pokazuje jedynie, że dziecko jest w stanie poruszać się w wodzie i w razie potrzeby dopłynąć samodzielnie do brzegu.

    Dzieci z zamożniejszych rodzin częściej potrafią pływać

    Zdaniem Niemieckiego Towarzystwa Ratowania Życia, to, że tak wiele dzieci w Niemczech nie potrafi pływać, jest wynikiem m.in. odwoływanych treningów pływackich w czasie pandemii koronawirusa. W efekcie 37 procent chłopców i dziewcząt ze szkół podstawowych nie posiada obecnie żadnej odznaki pływackiej. Nawet odsetek dzieci z odznaką „Seepferdchen” spadł z 69 procent w 2017 roku do 54 procent w roku ubiegłym.

    Z sondażu wynika, że znacznie więcej osób nie potrafiących pływać pochodzi z uboższych gospodarstw domowych. Połowa (49 procent) dzieci z gospodarstw domowych o miesięcznym dochodzie netto poniżej 2.500 euro nie umie pływać. Tymczasem w gospodarstwach domowych, w których dochód netto przekracza 4.000 euro, dotyczy to tylko dwunastu procent dzieci.

    W związku z kryzysem energetycznym wiele gmin w Niemczech rozważa zamknięcie basenów

    Spośród 2.000 respondentów w wieku powyżej 14 lat, łącznie połowa stwierdziła, że potrafi pływać dobrze lub bardzo dobrze.

    „Tak samo jak chłopcy i dziewczęta uczą się czytać, pisać i liczyć, muszą też nauczyć się pływać” – podkreśliła prezes DLRG Ute Vogt. Jej zdaniem każde dziecko przed ukończeniem szkoły podstawowej powinno nabyć umiejętności, które pozwolą mu pewnie czuć się w wodzie. Trzeba do tego dążyć nawet w dobie kryzysu energetycznego, kiedy to wiele gmin rozważa zamknięcie basenów.

    Źródło: Die Welt

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Garret

    Caly dzien nie mozna wejsc na basen bo Ukraincy maja wejscie za darmo i jest pelno ,to jak ma byc?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x