Po dwóch dniach silnych opadów śniegu na południu Niemiec i w Austrii, panuje chaos. Jak wynika z prognoz, w następnych dniach będzie dalej sypać śnieg. W wielu częściach  Alp niemieckich i austriackich, istnieje wysokie ryzyko zejścia lawiny. Mimo to, miłośnicy sportów zimowych zapuszczają się w głęboki śnieg. W niedzielę dwóch Niemców przypłaciło to życiem.

W południowych częściach Bawarii i częściowo w Austrii, zima trwa w najlepsze. Co prawda opady śniegu w nocy z niedzieli na poniedziałek nieco zelżały, ale nadal jest sporo utrudnień w ruchu drogowym i kolejowym.

Dodatkowo dochodzą do tego jeszcze zablokowane ulice ze względu na zagrożenie lawinowe. Wszędzie w niemieckich Alpach panuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego (w skali pięciostopniowej).

Eksperci, jak i pracownicy służb uważają, że w Austrii ryzyko zejścia lawiny jest w najbliższych dniach również bardzo duże. Jeżdżenie „na dziko” poza wyznaczonymi trasami stanowi aktualnie zagrożenie życia.

Ekspert do spraw lawin Bernard Niedermoser: „W związku z silnymi opadami śniegu i niestabilną pokrywą śnieżną, w niedzielę zeszły setki lawin”.

Wiele osób już zginęło

Mimo zagrożenia, dwóch niemieckich narciarzy oddaliło się w niedzielę w Vorarlbergu od wyznaczonej trasy. 26-letni mężczyzna z Bawarii zginął pod zwałami śniegu.

W drugim wypadku zginął 32-letni mężczyzna z okolicy Heilbronn. Nieszczęście wydarzyło się w okolicy Damüls – został zasypany aż po szyję, a zanim go uratowano, zeszła kolejna lawina i mężczyznę kompletnie zasypało. W obu przypadkach mężczyźni mieli ze sobą sprzęt ratowniczy na wypadek lawiny.
W rejonie Berchtesgadener Land (Teisenberg) w weekend zmarła też pod zaspami śniegu młoda kobieta. Z kolei w miejscowości Wackersberg (Górna Bawaria) przez spadające gałęzie drzew, zginął 44-latek.

Nadchodzą kolejne opady śniegu

Na kolejne dni zapowiadane są dalsze opady śniegu. Jak podają meteorolodzy, jeszcze w dniu dzisiejszym możliwe są spore opady: do 20 cm śniegu w rejonie Berchtesgadener Land oraz do 5 cm w rejonie Allgaü. Dodatkowo ostrzegają przed lawinami oraz gałęziami spadającymi pod ciężarem śniegu.

W Austrii na dziś przewidywana jest przerwa w opadach. Jednak już od jutra aż do weekendu prognozowane są dalsze opady śniegu.

Utrudnienia w ruchu lokalnym i regionalnym

W Niemczech niektóre dzieci pewnie są bardzo szczęśliwe, ponieważ mają przedłużone ferie świąteczne. Ze względu na pogodę, w niektórych miejscach nie odbyły się dziś lekcje, m.in. w regionach południowej Bawarii (Miesbach, Bad-Tölz-Wolfratshausen, Traunstein), Oberallgäu oraz Ostallgäu.

Władze, straż pożarna i służby pomocnicze próbują przede wszystkim uruchomić lokalny i regionalny transport publiczny. Problem stanowią głównie gałęzie spadające pod naporem śniegu na linie wysokiego napięcia. Nie funkcjonuje m.in. Bayerische Oberlandbahn (BOB). Nie wiadomo jeszcze, kiedy wznowione zostaną regularne przejazdy.

Źródło: web.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika