W lipcu setki tysięcy ludzi podziwiało w Niemczech najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Teraz czeka nas kolejne fascynujące zjawisko: wczesnym rankiem, w poniedziałek 21. stycznia 2019, Księżyc ponownie znajdzie się w cieniu Ziemi, aż do całkowitego zaćmienia. Jeśli planujecie obserwować to zjawisko, musicie bardzo wcześnie wstać i trzymać kciuki, że niebo nie będzie zachmurzone.

Chwilę po 4.30 nad ranem, Księżyc będzie powoli przesuwał się w obszar cienia całkowitego Ziemi. Jak mówią astronomowie, Księżyc wygląda wtedy jak nadgryzione ciastko. Potem nie widać już sporego kawałka i ma się wrażenie, jakby była tylko połowa Księżyca. Ze względu na ten „nadgryziony” kształt, Chińczycy wierzyli kiedyś, że to wielki smok go pochłania.

O której godzinie będzie można obserwować całkowite zaćmienie Księżyca?

Przy całkowitym zaćmieniu, Księżyc nie stanie się czarny, a raczej świeci w kolorach miedzianych aż do pomarańczowo-czerwonego. Ten fenomen ma miejsce, gdy Księżyc odbija światło słoneczne rozproszone przez atmosferę naszej planety, co powoduje widoczny efekt czerwonej barwy. To zjawisko nazywane jest też „Czerwonym Księżycem” lub „Krwawym Księżycem”.

O godzinie 05.41 rozpocznie się faza całkowitego zaćmienia Księżyca. O godzinie 06.12 zjawisko osiągnie apogeum, a o godzinie 06.44 będzie już po wszystkim, ale Księżyc pozostanie jeszcze w częściowym zaćmieniu. Księżyc będzie bardzo nisko nad horyzontem i będzie się w związku z tym wydawał bardzo duży dla obserwatorów. Przyczyną jest złudzenie optyczne. Księżyc będzie możliwie blisko Ziemi i będzie się przez to wydawał o ok. 10% większy niż zazwyczaj. To zjawisko nosi nazwę „Superksiężyca”. Około godziny 7 rano, Księżyc zniknie za horyzontem. Poniżej szczegółowy plan zaćmienia Księżyca godzina po godzinie:

3:35: Księżyc wchodzi w półcień Ziemi
4:34: Księżyc osiąga cień jądra Ziemi
5:41: Rozpoczyna się całkowite zaćmienie Księżyca
6:12: Środek ciemności jest osiągnięty
6:44: Całkowite zaćmienie mija
7:51: Księżyc wyłania się ponownie z cienia jądra

Gdzie będzie można obserwować zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Europie, Afryce – z wyjątkiem wschodniego regionu przybrzeżnego – nad Oceanem Atlantyckim, w Ameryce Północnej i Południowej, Grenlandii i w regionie północno-polarnym.

Warunkiem wstępnym jest tu czyste niebo. Najlepsze szanse na obserwacje zaćmienia Księżyca mają mieszkańcy środkowych Niemiec, z dala od gór. Od wschodniej Hesji przez Turyngię po Saksonię, poza okazjonalnymi chmurami polowymi, niebo ma pozostać czyste.

Następne całkowite zaćmienie Księżyca dopiero w roku 2022

Całkowite zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy Ziemia znajduje się między Księżycem a Słońcem. Wtedy nasza planeta rzuca cień na Księżyc.

Ze statystycznego punktu widzenia, z takim zjawiskiem mamy do czynienia co 2-3 lata. Poniedziałkowe zaćmienie potrwa około godziny, czyli będzie krótsze niż to, które mieliśmy okazję obserwować w lecie. Następne całkowite zaćmienie Księżyca będzie można zaobserwować w Europie dopiero w nocy z 15 na 16 maja 2022 roku.

Źródło: spiegel.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika