polski sklep
Więcej
  polski sklep

  Bundestag zatwierdził większością głosów misję ewakuacyjną Bundeswehry w Kabulu

  Ponad tydzień po rozpoczęciu operacji ewakuacyjnej Bundeswehry w stolicy Afganistanu, Kabulu, Bundestag wyraził zgodę na udział w niej do 600 żołnierzy. Deputowani zdecydowaną większością głosów zatwierdzili w środę mandat obowiązujący do 30 września. 538 posłów głosowało za, 9 przeciw, a 89 wstrzymało się od głosu.

  Zaledwie dziewięciu posłów Bundestagu zagłosowało przeciw

  Dzięki temu mandatowi Bundestag tworzy z mocą wsteczną podstawę prawną dla operacji Bundeswehry. Niemieckie prawo dopuszcza taką możliwość w sytuacjach zagrożenia, a zdaniem niemieckiego rządu jest nią konieczność ewakuacji obywateli niemieckich i lokalnych współpracowników z Afganistanu, którzy pracowali dla Bundeswehry i ministerstw federalnych.

  Spośród 69 członków Grupy Lewicy 43 wstrzymało się od głosu, a 5 głosowało za. Od głosu wstrzymało się również 45 posłów AfD; ta grupa parlamentarna liczy 86 członków.

  Przeciwko głosowało łącznie dziewięciu posłów Bundestagu: politycy lewicy Sevim Dagdelen, Zeki Gökhan, Heike Hänsel, Andrej Hunko, Ulla Jelpke, Zaklin Nastic, Andreas Wagner, poseł AfD Thomas Seitz i poseł niezrzeszony Frank Pasemann (były poseł AfD).

  Mandat pozwala również na użycie siły militarnej, „w szczególności w celu ochrony osób, które mają być ewakuowane, oraz sił własnych, jak również w ramach pomocy humanitarnej”. Rząd oszacował dodatkowe wydatki z tego tytułu dla Bundeswehry na 40 mln euro.

  Bundeswehra ewakuowała dotąd około 5 tys. osób

  Misja rozpoczęła się w zeszły poniedziałek od wysłania do Kabulu samolotów ewakuacyjnych A400M, które teraz przewożą do sąsiedniego Uzbekistanu nie tylko obywateli niemieckich i Afgańczyków, ale także osoby z innych krajów. Tam przesiądą się one do cywilnych samolotów Lufthansy.

  Do środowego popołudnia Bundeswehra ewakuowała ok. 5 tys. osób – głównie wymagających ochrony Afgańczyków, ale także ponad 500 obywateli niemieckich. Ponieważ wojska amerykańskie chcą opuścić kraj do 31 sierpnia, misja ewakuacyjna zakończy się już w najbliższych dniach. Obecnie w Kabulu i Taszkencie stacjonuje około 500 żołnierzy.

  W akcji biorą udział wyszkoleni spadochroniarze, elitarna jednostka KSK, ale także żandarmeria wojskowa, sanitariusze i załogi samolotów sił powietrznych. Operacja ta jest uważana za największą z dotychczasowych misji ewakuacyjnych Bundeswehry.

  Źródło: www.welt.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  176ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Chaos na lotnisku w Hamburgu. A prawdziwy sezon wakacyjny dopiero przed nami…

  Opóźnienia w dostarczaniu bagażu utrudniają życie pasażerom lotniska w Hamburgu. Dziennik „Hamburger Abendblatt”, powołując się na rzeczniczkę Lufthansy, podał trzycyfrową liczbę sztuk bagażu, które...

  Najsilniejszy wzrost od 1949 roku: kolejny szok cenowy w Niemczech!

  W maju niemieccy producenci po raz kolejny mocno podnieśli ceny w związku z toczącą się wojną na Ukrainie. Wzrosły one średnio o 33,6%. „Był...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x