Więcej

  Bundestag zatwierdził większością głosów misję ewakuacyjną Bundeswehry w Kabulu

  Polski Supermarket w Niemczech=

  Ponad tydzień po rozpoczęciu operacji ewakuacyjnej Bundeswehry w stolicy Afganistanu, Kabulu, Bundestag wyraził zgodę na udział w niej do 600 żołnierzy. Deputowani zdecydowaną większością głosów zatwierdzili w środę mandat obowiązujący do 30 września. 538 posłów głosowało za, 9 przeciw, a 89 wstrzymało się od głosu.

  Zaledwie dziewięciu posłów Bundestagu zagłosowało przeciw

  Dzięki temu mandatowi Bundestag tworzy z mocą wsteczną podstawę prawną dla operacji Bundeswehry. Niemieckie prawo dopuszcza taką możliwość w sytuacjach zagrożenia, a zdaniem niemieckiego rządu jest nią konieczność ewakuacji obywateli niemieckich i lokalnych współpracowników z Afganistanu, którzy pracowali dla Bundeswehry i ministerstw federalnych.

  Spośród 69 członków Grupy Lewicy 43 wstrzymało się od głosu, a 5 głosowało za. Od głosu wstrzymało się również 45 posłów AfD; ta grupa parlamentarna liczy 86 członków.

  Przeciwko głosowało łącznie dziewięciu posłów Bundestagu: politycy lewicy Sevim Dagdelen, Zeki Gökhan, Heike Hänsel, Andrej Hunko, Ulla Jelpke, Zaklin Nastic, Andreas Wagner, poseł AfD Thomas Seitz i poseł niezrzeszony Frank Pasemann (były poseł AfD).

  Mandat pozwala również na użycie siły militarnej, „w szczególności w celu ochrony osób, które mają być ewakuowane, oraz sił własnych, jak również w ramach pomocy humanitarnej”. Rząd oszacował dodatkowe wydatki z tego tytułu dla Bundeswehry na 40 mln euro.

  Bundeswehra ewakuowała dotąd około 5 tys. osób

  Misja rozpoczęła się w zeszły poniedziałek od wysłania do Kabulu samolotów ewakuacyjnych A400M, które teraz przewożą do sąsiedniego Uzbekistanu nie tylko obywateli niemieckich i Afgańczyków, ale także osoby z innych krajów. Tam przesiądą się one do cywilnych samolotów Lufthansy.

  Do środowego popołudnia Bundeswehra ewakuowała ok. 5 tys. osób – głównie wymagających ochrony Afgańczyków, ale także ponad 500 obywateli niemieckich. Ponieważ wojska amerykańskie chcą opuścić kraj do 31 sierpnia, misja ewakuacyjna zakończy się już w najbliższych dniach. Obecnie w Kabulu i Taszkencie stacjonuje około 500 żołnierzy.

  W akcji biorą udział wyszkoleni spadochroniarze, elitarna jednostka KSK, ale także żandarmeria wojskowa, sanitariusze i załogi samolotów sił powietrznych. Operacja ta jest uważana za największą z dotychczasowych misji ewakuacyjnych Bundeswehry.

  Źródło: www.welt.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  191ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Austria: Afgańczycy zgwałcili i zamordowali 13-latkę. Dzisiaj usłyszeli wyrok!

  W sensacyjnym wiedeńskim procesie w sprawie śmierci 13-letniej Leonii, która nastąpiła po wielogodzinnym gwałcie, ogłoszono w piątek po południu wyrok dla trzech oskarżonych Afgańczyków.O...

  Zamieszki w Belgii i Niderlandach: Ekspert ostrzega przed „nienawiścią do Zachodu” wśród migrantów

  Podpalali e-scootery, atakowali policjantów i rozbijali szyby samochodów. Europa dyskutuje o zamieszkach wywołanych przez młodych ludzi pochodzenia marokańskiego w Belgii i Niderlandach. Po zwycięstwie...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x