Bundestag przedłużył stan epidemii – ostra krytyka Spahna ze strony opozycji

  Liczba zachorowań na koronawirusa w Niemczech gwałtownie spada, a mimo to Bundestag po raz kolejny przedłużył specjalne uprawnienia ministra zdrowia. Na posiedzeniu plenarnym nie wszystkim stronom się to jednak podobało.

  Bundestag przedłużył stan epidemii

  Bundestag przedłużył dzisiaj stan epidemii o zasięgu krajowym. Stanowi on podstawę prawną dla rozporządzeń koronawirusowych, na przykład w sprawie szczepień i kosztów badań. Zabiegali o to politycy z CDU/CSU i SPD. Mimo krytyki zgodzili się na to również Zieloni. Posłowie z FDP i AfD, a także z Partii Lewicy sprzeciwili się przedłużeniu stanu epidemii w Niemczech. Opozycja połączyła swoją krytykę kursu koalicji również z atakami na ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU).

  Specjalne prawa rządu federalnego

  W tej sytuacji rząd federalny ma prawo do bezpośredniego wydawania rozporządzeń bez zgody Bundesratu, np. w sprawie badań, szczepień, bezpieczeństwa i higieny pracy czy imigracji. Bundestag po raz pierwszy ogłosił “stan epidemii” w dniu 25 marca 2020 r., a w listopadzie go przedłużył. Bez kolejnego przedłużenia stan epidemii wygasłby z końcem czerwca. Teraz okres ten został przedłużony o maksymalnie trzy miesiące.

  Obawy dotyczące mutacji

  We wrześniu ma się odbyć kolejne posiedzenie Bundestagu przed wyborami federalnymi. Według kręgów frakcyjnych w Berlinie ma zostać przedyskutowany przewidywany koniec stanu epidemii.

  Deputowany CDU Rudolf Henke podkreślił, że przedłużenie stanu epidemii nie oznacza przedłużenia lockdownu. Kraje związkowe powinny mieć zapewnione bezpieczeństwo prawne dla rozporządzeń.

  Wiceprzewodnicząca lewicowej grupy parlamentarnej Gesine Lötzsch odpierała zarzuty koalicji, że parlament powinien wreszcie odzyskać wszystkie prawa. Przepisy dotyczące odległości i higieny mogą zostać rozszerzone nawet bez sytuacji kryzysowej, powiedziała posłanka FDP Christine Aschenberg-Dugnus.

  Jednak zgodnie z wnioskiem koalicji, nadal istnieje “poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego”. Sytuacja pandemii jest zaostrzona przez mutacje wirusa: Na świecie i w Niemczech obserwuje się różne warianty.

  “Skończcie wreszcie z tym krętactwem”

  Deputowany AfD Karsten Hilse zarzucił koalicji brak zapowiedzi co do terminu zakończenia epidemii. “Bo oni chcą zatrzymać ludzi na zawsze w tej epidemicznej sytuacji o zasięgu ogólnokrajowym”.

  Zieloni oskarżyli Unię i CDU/CSU o chaos prawny i zaatakowali Spahna. Spahn decyduje obecnie sam o miliardowych sumach, skrytykowała posłanka Manuela Rottmann. “Skończcie wreszcie z tym krętactwem”.

  Federalny Urząd Kontroli zarzucił ministerstwu Spahna niedbałe obchodzenie się z pieniędzmi podatników. Chodziło m.in. o rozdanie zimą milionów masek dla potrzebujących. Krytycy mieli również za złe Spahnowi organizację ogólnokrajowych testów obywatelskich, które były to podatne na oszustwa.

  źródło: www.t-online.de

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Wiktor

  Niemcy sami muszą się przebudzić, puki to się nie wydarzy, nic się nie zmieni. A niemcy się nie przebudzą bo tęskno im za pewnymi czasami.

  Soros&Rothschild fanaberie

  Spahn jest gejem i gdyby Bundestag nie przedłużył to Spahn by się rozplakał a jak gej płacze to Parlament Europejski drży i karze.

  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x