Bilet za 49 euro: czy koszty jego zakupu można w Niemczech odliczyć od podatku?

    W dniu 1 maja 2023 r. w transporcie publicznym w Niemczech wprowadzono bilet Deutschlandticket (D-Ticket), potocznie nazywany również biletem za 49 euro. Umożliwia on wygodne podróżowanie po całych Niemczech. Nowy bilet uprawnia do korzystania z pociągów podmiejskich, autobusów, tramwajów, metra i innych środków lokalnego transportu publicznego. Deutschlandticket kosztuje 49 euro i jest dostępny wyłącznie w formie abonamentu. Oznacza to, że jest on automatycznie odnawiany – jeśli się z niego nie zrezygnuje – i przypisany do danej osoby (a więc nie można z niego korzystać jak z biletu na okaziciela).

    Czy można odliczyć koszty zakupu biletu Deutschlandticket od podatku?

    W przypadku pracowników, którzy płacą za bilet za 49 euro z własnej kieszeni i chcą odliczyć te koszty od podatku, obowiązują następujące zasady:

    Koszty związane z zakupem biletu Deutschlandticket – podobnie jak koszty zakupu karty Bahncard – podlegają odliczeniu od podatku, jeśli bilet jest wykorzystywany do podróży służbowych i jest tańszy niż zwykłe bilety. Jeśli więc wykorzystujecie bilet za 49 euro dojeżdżając do pracy, możecie wpisać do deklaracji podatkowej koszty jego zakupu jako koszty uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten), nawet jeśli służy on Wam także do odbywania prywatnych podróży.

    Nie zawsze jest to jednak zalecane, ponieważ w wielu przypadkach można uzyskać więcej korzyści z ryczałtu na dojazdy do pracy (niem. Pendlerpauschale). Dlatego warto wybrać opcję korzystniejszą dla siebie!

    Ryczałt na dojazdy do pracy czy odliczenie kosztów zakupu biletu – co jest korzystniejsze?

    Przykładowa kalkulacja: korzystacie z biletu za 49 euro przez cały rok, a zatem możecie odliczyć od podatku 49 x 12 = 588 euro jako koszty podróży. Do pracy macie 10 km i pokonujecie tę trasę 200 razy w roku. Jeśli zamiast tego skorzystacie z ryczałtu na dojazdy do pracy (niem. Pendlerpauschale) w wysokości 30 centów za kilometr, wynik obliczeń będzie wyglądał następująco:

    10 km x 200 dni x 0,30 centa = 600 euro

    Oznacza to, że nawet dojeżdżając do pracy tylko 10 kilometrów, możecie odliczyć więcej, niż gdybyście wykazywali w zeznaniu podatkowym tylko koszty zakupu biletu Deutschlandticket.

    Bilet za 49 euro jako Jobticket

    Wasz szef może dofinansować zakup biletu za 49 euro lub nawet całkowicie pokryć koszty – i to bez płacenia podatku – zgodnie z § 3 nr 15 niemieckiej ustawy o podatku dochodowym (niem. Einkommensteuergesetz, EstG). Chodzi o tzw. Jobticket, czyli bilet miesięczny dla pracowników. Przejęcie kosztów lub dofinansowanie biletu Deutschlandticket musi jednak stanowić dodatek do zwykłego wynagrodzenia za pracę.

    Dobrą rzeczą jest to, że oprócz zwolnienia z podatku biletu za 49 euro jako biletu dla pracowników, można dodatkowo skorzystać z dopuszczalnego limitu wynoszącego 50 euro dla nieopodatkowanego wynagrodzenia w naturze. A jest jeszcze lepiej: standardowa cena biletu Deutschlandticket wynosi 49 euro, ale ulega ona obniżeniu o 5 proc., jeśli pracodawca przyzna pracownikowi dofinansowanie w wysokości co najmniej 25 proc. ceny biletu. Dla Was oznacza to, że bilet będzie kosztował maksymalnie 34,30 euro.

    49 euro – 30% (25% + 5%) = 34,30 euro

    Aby zapobiec podwójnym korzyściom, nieopodatkowane świadczenia są zaliczane na poczet ryczałtu na dojazdy do pracy. Jeśli więc chcecie wykazać koszty podróży w swoim zeznaniu podatkowym, urząd skarbowy odejmie dodatki pieniężne. A jeśli pracodawca wypłaci Wam wyższe dodatki niż poniesione koszty, będziecie musieli zapłacić od nich podatek dochodowy. Dlatego należy dokładnie wyliczyć, ile trzeba będzie ostatecznie zapłacić za bilet Deutschlandticket i poprosić pracodawcę o przelewanie tylko tej kwoty jako dodatku do wynagrodzenia.

    Bilet Deutschlandticket jako Jobticket jest wydawany wyłącznie w celu przekazania go pracownikom przez pracodawcę (np. firmom, urzędom, stowarzyszeniom). Oznacza to, że możecie skorzystać z oferty tylko wtedy, gdy Wasz pracodawca zawarł umowę ramową dotyczącą biletu Deutschlandticket jako biletu miesięcznego dla pracowników. Do dokonania rezerwacji będzie Wam wówczas potrzebny kod firmy, w której jesteście zatrudnieni.

    Jeśli otrzymaliście bilet za 49 euro jako bilet dla pracowników, możecie z niego korzystać również podczas prywatnych podróży.

    Bilet za 49 euro: oszczędzajcie na podatkach dzięki przekształceniu wynagrodzenia

    Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie na podatkach dzięki biletowi Deutschlandticket jest tzw. przekształcenie wynagrodzenia (niem. Entgeltumwandlung). Oznacza to, że korzystacie z biletu za 49 euro jako biletu miesięcznego dla pracowników, a koszty są potrącane bezpośrednio z wynagrodzenia brutto przed odliczeniem podatków i składek na ubezpieczenie społeczne w ramach przekształcenia wynagrodzenia. Pieniądze trafiają bez podatku na prywatny program emerytalny.

    Pracodawca musi jednak zaoferować bilet w ramach przekształcenia wynagrodzenia i zapłacić zryczałtowany podatek w wysokości 25 proc. – jest to zatem niewielkie dobrowolne dodatkowe obciążenie dla pracodawcy. W zamian rezygnujecie wprawdzie z wynagrodzenia brutto w wysokości 49 euro, ale za to oszczędzacie na składkach na ubezpieczenie społeczne i podatku od wynagrodzenia oraz otrzymujecie Jobticket.

    Podsumowanie:

    • Deutschlandticket jest dostępny od 1 maja 2023 roku.
    • Koszty można odliczyć od podatku, jeśli korzystacie z biletu za 49 euro w celach służbowych.
    • Deutschlandticket jako Jobticket, czyli bilet miesięczny dla pracowników, jest jeszcze tańszy i wolny od podatku.
    • Możecie zaoszczędzić na podatkach dzięki przekształceniu wynagrodzenia.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x