Bilet miesięczny na komunikację miejską w Niemczech za 9 euro: Oto jak to ma działać!

    Jest to jednorazowa akcja – i wielki eksperyment: od 1 czerwca pasażerowie lokalnego transportu publicznego w Niemczech będą mogli korzystać z autobusów i pociągów za dziewięć euro miesięcznie, w całym kraju i do końca sierpnia. Branża transportowa została zaskoczona planami koalicji rządowej i obecnie pracuje na pełnych obrotach nad ich realizacją.

    Gdzie będzie można korzystać z biletów za 9 euro?

    Tani bilet ma być ważny na terenie całego kraju. Oznacza to, że każdy, kto kupi bilet w Berlinie, będzie mógł korzystać z autobusów i pociągów w Hamburgu, Monachium i innych niemieckich miastach. Osoby, które już wykupiły bilet miesięczny, nadal będą mogły korzystać z przywilejów, takich jak bezpłatne przejazdy dla dzieci w weekendy w Berlinie. Będzie to jednak dotyczyło tylko umownego obszaru taryfowego. W przypadku nowych klientów bilet za 9 euro będzie ważny jedynie dla osoby, która go zakupiła.

    Bilet o wartości 9 euro będzie oferowany w czerwcu, lipcu i sierpniu. Będzie on ważny do końca miesiąca, w którym został zakupiony. Oprócz tego nie będzie on automatycznie odnawiany. Bilet ten będzie również ważny w połączeniach regionalnych, ale nie w połączeniach dalekobieżnych obsługiwanych przez Deutsche Bahn – tzn. nie w pociągach ICE, IC lub EC.

    Gdzie będzie można zakupić bilet?

    Bilet miesięczny o wartości 9 euro ma być dostępny w automatach biletowych i centrach obsługi klienta. Według VDV planowana jest również aplikacja ogólnokrajowa. Stowarzyszenie planuje ogólnokrajową kampanię informacyjną, również z wykorzystaniem platformy cyfrowej.

    Co z osobami, które posiadają aktywne abonamenty?

    Jak podaje VDV, na przykład dla abonentów biletów miesięcznych przewidziano „bonus lojalnościowy”. Klienci korzystający już z abonamentu nie powinni się o nic martwić. Bilet miesięczny o wartości 9 euro ma zostać zrekompensowany – poprzez zmniejszenie kwoty polecenia zapłaty lub zwrot pieniędzy.

    Ma zostać opracowane także rozwiązanie dla biletów semestralnych.

    Obawy związane z przepełnionymi pociągami

    Sprzedaż biletów ma się rozpocząć 1 czerwca, czyli w środę – kiedy w następny weekend przypadają Zielone Świątki. Umożliwi to podróż na długi weekend ekspresem regionalnym za 9 euro, na przykład z Berlina nad Bałtyk, który będzie wtedy znacznie tańszy. Można też zamiast pociągiem ICE lub IC pojechać jednym lub kilkoma pociągami regionalnymi z punktu A do punktu B.

    Stowarzyszenie pasażerów Pro Bahn już wcześniej ostrzegało przed przepełnionymi pociągami na trasach popularnych wśród turystów. Rzecznik prasowy Pro Bahn Karl-Peter Naumann powiedział gazecie „Rheinische Post”, że trzeba będzie zamówić więcej pociągów. Dyrektor naczelny VDV, Wolff, powiedział, że w przypadku przepełnionych pociągów trudno będzie zaoferować dodatkowe pociągi. „Rząd federalny i przemysł będą musieli wspólnie poradzić sobie z tą sytuacją”. Stwierdził, że po prostu nie ma już możliwości produkcyjnych.

    Rzecznik Deutsche Bahn powiedział, że wszyscy pasażerowie DB Regio będą mogli korzystać z biletu za 9 euro. „W transporcie regionalnym kontynuujemy modernizację, cyfryzację i zwiększanie możliwości przewozowych”. Dodał, że ponownie znacznie wzrosło wykorzystanie usług lokalnych.

    W ciągu ostatnich dwóch lat DB zainwestowała około 1,5 miliarda euro w odnowienie floty pojazdów w samym tylko transporcie regionalnym. „Ta ciągła modernizacja to stały wzrost atrakcyjności transportu kolejowego i publicznego – także w okresie obowiązywania biletu 9-Euro-Ticket”.

    Według pierwszych ostrożnych szacunków VDV spodziewa się, że z biletu skorzysta w sumie 30 milionów starych i nowych pasażerów. Celem koalicji na rzecz sygnalizacji świetlnej jest skłonienie jak największej liczby kierowców samochodów do przesiadki, ale bilet obowiązuje już w środku sezonu wakacyjnego.

    Finansowanie

    Rząd federalny obiecał pokryć koszty biletu miesięcznego o wartości 9 euro w łącznej wysokości 2,5 mld euro. Według VDV, pieniądze muszą dotrzeć do firm i stowarzyszeń za pośrednictwem krajów związkowych przed uruchomieniem projektu. Potrzebna jest nowelizacja ustawy o regionalizacji, na podstawie której rząd federalny wypłaci krajom związkowym fundusze regionalizacyjne na finansowanie lokalnych kolejowych przewozów pasażerskich. Harmonogram jest napięty – Bundestag i Bundesrat muszą dojść do porozumienia do 20 maja.

    źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Klaudia

    A czy ktoś wie co z psami, czy mogę zabrać psa ze sobą na tym bilecie

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x