Niemcy: Wielki Piątek i Święta Wielkanocne bez wizyt w kościele? Czy to atak na wolność religijną?

    Puste kościoły, nawet w okresie Świąt Wielkanocnych? Przed zbliżającym się najważniejszym świętem dla chrześcijan ożywa dyskusja na temat zakazu odprawiania mszy z udziałem wiernych.

    „Atak na wolność religijną”

    Były prezenter ZDF, Peter Hahne, wzywa do otwarcia kościołów w Wielki Piątek i Wielkanoc pomimo pandemii koronawirusa. „Sklepy z napojami są otwarte, a kościoły nie”, powiedział autor bestsellerów i teolog dziennikowi „Neue Osnabrücker Zeitung”. Według niego wystarczyłoby zastosować proste środki zapewniające bezpieczeństwo, takie jak np. zachowanie odległości, jak ma to miejsce w supermarketach. Uważa, że wszystko dałoby się zorganizować w taki sposób, aby kościoły w tym szczególnym dla chrześcijan czasie nie musiały świecić pustkami, a jednocześnie by nie powodować zagrożenia dla odwiedzających. Każda parafia powinna według niego sama decydować o tym jak postąpić w tej nadzwyczajnej sytuacji.

    Ci, którzy podobnie jak on, należą do grupy ryzyka, mogliby pozostać w domu – ale z własnej woli, powiedział dziennikarz. „Zakaz ze strony państwa, którego złamanie grozi karą, jest atakiem na wolność religijną” dodał. Hahne, który był członkiem Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) w latach 1992-2009, oskarżył władze kościelne o nadmierną uległość. Skrytykował fakt, że Kościoły posłusznie zamknęły drzwi swoich świątyń tak naprawdę jeszcze zanim państwo wprowadziło stosowne zakazy.

    „Zamknięcie kościołów z powodu pandemii koronawirusa jest uzasadnione”

    Natomiast Hans Michael Heinig, niemiecki ekspert w dziedzinie prawa konstytucyjnego i kanonicznego, uważa zamknięcie kościołów z powodu pandemii koronawirusa za uzasadnione. Prawdą jest, że jest to bezprecedensowe wydarzenie od czasu chrystianizacji Niemiec, które jest „niewątpliwie ogromną ingerencją w prawo do wolności religijnej”. Nie zakazano jednak odprawiania mszy, a jedynie gromadzenia się na nich. W zamian za to możliwe jest uczestnictwo w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji online.

    Heinig uważa, że trzeba mieć na uwadze ryzyko związane ze spotkaniami publicznymi w obecnym czasie. Należy zapobiegać narażaniu zdrowia i życia innych. Dlatego też uważa, że klasyczne nabożeństwa wielkanocne nie powinny mieć teraz miejsca. Istotą teologii chrześcijańskiej jest połączenie rozumu i wiary. „To oznacza, że w tak dramatycznych okolicznościach, z jakimi mamy obecnie do czynienia, powinniśmy powstrzymać się od organizowania spotkań także w czasie Wielkanocy”.

    Część kościołów pozostaje otwartych, umożliwiając wiernym osobistą modlitwę

    Zgodnie z obowiązującym prawem, w zasadzie możliwe jest otwieranie budynków kościelnych w celu umożliwienia wiernym indywidualnej modlitwy. Wiele kościołów katolickich i niektóre kościoły ewangelickie, takie jak katedra w Bremie, właśnie tak czynią. W niektórych przypadkach godziny otwarcia są ograniczone i należy zachować minimalną odległość. Ponadto, muszą być spełnione odpowiednie wymogi dotyczące higieny. Tym niemniej, wiele kościołów ewangelickich rekomenduje, aby budynki kościelne w ich parafiach pozostawały zamknięte ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia. Margot Käßmann, teolog i była przewodnicząca rady EKD, również apelowała o ograniczone udostępnianie świątyń dla celów osobistej modlitwy.

    Sąd w Lipsku uznał zakaz zgromadzeń wspólnot religijnych za zgodny z prawem

    Zgodnie z decyzją sądu administracyjnego w Lipsku, zakaz odprawiania mszy z udziałem wiernych i organizowania spotkań kościelnych wprowadzony w Saksonii ze względu na pandemię koronawirusa jest zgodny z prawem. W swoim orzeczeniu z dnia 3 kwietnia 2020 r. sąd odrzucił wniosek o tymczasową ochronę prawną przeciwko przepisom zawartym w rozporządzeniu ogólnym Saksońskiego Ministerstwa Spraw Społecznych z dnia 31 marca 2020 r.

    Zdaniem właściwej trzeciej izby Sądu, zakaz zgromadzeń wspólnot religijnych nie budzi sprzeciwu, lecz jest środkiem koniecznym, stosownym i proporcjonalnym. Wprowadzone rozwiązania będą podlegały stałemu przeglądowi przez właściwy organ pod kątem ich zgodności z aktualną wiedzą naukową, a także będą obowiązywały przez określony czas. Odwołanie od tej decyzji można złożyć w Saksońskim Wyższym Sądzie Administracyjnym.

    Źródło: www.faz.net

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x