Niemcy: Wielki Piątek i Święta Wielkanocne bez wizyt w kościele? Czy to atak na wolność religijną?

    Puste kościoły, nawet w okresie Świąt Wielkanocnych? Przed zbliżającym się najważniejszym świętem dla chrześcijan ożywa dyskusja na temat zakazu odprawiania mszy z udziałem wiernych.

    „Atak na wolność religijną”

    Były prezenter ZDF, Peter Hahne, wzywa do otwarcia kościołów w Wielki Piątek i Wielkanoc pomimo pandemii koronawirusa. „Sklepy z napojami są otwarte, a kościoły nie”, powiedział autor bestsellerów i teolog dziennikowi „Neue Osnabrücker Zeitung”. Według niego wystarczyłoby zastosować proste środki zapewniające bezpieczeństwo, takie jak np. zachowanie odległości, jak ma to miejsce w supermarketach. Uważa, że wszystko dałoby się zorganizować w taki sposób, aby kościoły w tym szczególnym dla chrześcijan czasie nie musiały świecić pustkami, a jednocześnie by nie powodować zagrożenia dla odwiedzających. Każda parafia powinna według niego sama decydować o tym jak postąpić w tej nadzwyczajnej sytuacji.

    Ci, którzy podobnie jak on, należą do grupy ryzyka, mogliby pozostać w domu – ale z własnej woli, powiedział dziennikarz. „Zakaz ze strony państwa, którego złamanie grozi karą, jest atakiem na wolność religijną” dodał. Hahne, który był członkiem Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) w latach 1992-2009, oskarżył władze kościelne o nadmierną uległość. Skrytykował fakt, że Kościoły posłusznie zamknęły drzwi swoich świątyń tak naprawdę jeszcze zanim państwo wprowadziło stosowne zakazy.

    „Zamknięcie kościołów z powodu pandemii koronawirusa jest uzasadnione”

    Natomiast Hans Michael Heinig, niemiecki ekspert w dziedzinie prawa konstytucyjnego i kanonicznego, uważa zamknięcie kościołów z powodu pandemii koronawirusa za uzasadnione. Prawdą jest, że jest to bezprecedensowe wydarzenie od czasu chrystianizacji Niemiec, które jest „niewątpliwie ogromną ingerencją w prawo do wolności religijnej”. Nie zakazano jednak odprawiania mszy, a jedynie gromadzenia się na nich. W zamian za to możliwe jest uczestnictwo w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji online.

    Heinig uważa, że trzeba mieć na uwadze ryzyko związane ze spotkaniami publicznymi w obecnym czasie. Należy zapobiegać narażaniu zdrowia i życia innych. Dlatego też uważa, że klasyczne nabożeństwa wielkanocne nie powinny mieć teraz miejsca. Istotą teologii chrześcijańskiej jest połączenie rozumu i wiary. „To oznacza, że w tak dramatycznych okolicznościach, z jakimi mamy obecnie do czynienia, powinniśmy powstrzymać się od organizowania spotkań także w czasie Wielkanocy”.

    Część kościołów pozostaje otwartych, umożliwiając wiernym osobistą modlitwę

    Zgodnie z obowiązującym prawem, w zasadzie możliwe jest otwieranie budynków kościelnych w celu umożliwienia wiernym indywidualnej modlitwy. Wiele kościołów katolickich i niektóre kościoły ewangelickie, takie jak katedra w Bremie, właśnie tak czynią. W niektórych przypadkach godziny otwarcia są ograniczone i należy zachować minimalną odległość. Ponadto, muszą być spełnione odpowiednie wymogi dotyczące higieny. Tym niemniej, wiele kościołów ewangelickich rekomenduje, aby budynki kościelne w ich parafiach pozostawały zamknięte ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia. Margot Käßmann, teolog i była przewodnicząca rady EKD, również apelowała o ograniczone udostępnianie świątyń dla celów osobistej modlitwy.

    Sąd w Lipsku uznał zakaz zgromadzeń wspólnot religijnych za zgodny z prawem

    Zgodnie z decyzją sądu administracyjnego w Lipsku, zakaz odprawiania mszy z udziałem wiernych i organizowania spotkań kościelnych wprowadzony w Saksonii ze względu na pandemię koronawirusa jest zgodny z prawem. W swoim orzeczeniu z dnia 3 kwietnia 2020 r. sąd odrzucił wniosek o tymczasową ochronę prawną przeciwko przepisom zawartym w rozporządzeniu ogólnym Saksońskiego Ministerstwa Spraw Społecznych z dnia 31 marca 2020 r.

    Zdaniem właściwej trzeciej izby Sądu, zakaz zgromadzeń wspólnot religijnych nie budzi sprzeciwu, lecz jest środkiem koniecznym, stosownym i proporcjonalnym. Wprowadzone rozwiązania będą podlegały stałemu przeglądowi przez właściwy organ pod kątem ich zgodności z aktualną wiedzą naukową, a także będą obowiązywały przez określony czas. Odwołanie od tej decyzji można złożyć w Saksońskim Wyższym Sądzie Administracyjnym.

    Źródło: www.faz.net

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x