Niemcy: Skrócony czas pracy z powodu koronawirusa – dowiedz się jak jest wyliczane wynagrodzenie!

    Świadczenie z tytułu skróconego czasu pracy (niem. Kurzarbeitergeld) zostało wprowadzone w celu uniknięcia zwolnień w czasie kryzysu. Część utraconych zarobków jest wypłacana przez urząd pracy.

    Według danych urzędu pracy, do połowy marca już ponad 76.000 firm skorzystało z rozwiązania polegającego na skróceniu czasu pracy swojego personelu. Im dłużej potrwa kryzys koronawirusowy, tym większe prawdopodobieństwo, że jeszcze więcej przedsiębiorstw skorzysta z tego narzędzia. Rząd federalny Niemiec spodziewa się, że liczba ta może wzrosnąć do około 200.000.

    W celu wspierania gospodarki i zapobiegania masowym zwolnieniom, ustawodawca wprowadził tymczasowe ułatwienia w dostępie do świadczeń z tytułu skróconego czasu pracy. Przepisy te będą obowiązywać do końca roku. Skrócony czas pracy pozwoli firmom na częściowe przestoje lub nawet przejściowe całkowite wstrzymanie produkcji bez konieczności zwalniania pracowników. Urząd pracy zrekompensuje pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin część utraconego wynagrodzenia.

    Kryzys koronawirusowy: tak wyliczany jest w Niemczech zasiłek z tytułu skróconego czasu pracy

    Osoby bezdzietne otrzymują 60 procent utraconych zarobków. Osoby posiadające dzieci otrzymują 67 procent. Dokładna kwota zależy od tego, w jakim stopniu ograniczono liczbę godzin pracy. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę grupę podatkową. Dodatek za pracę w niepełnym wymiarze godzin jest bowiem obliczany na podstawie wynagrodzenia netto.

    Przykład: Pracownikowi nie posiadającemu dzieci czas pracy zostaje skrócony o 50 procent. Wcześniej zarabiał 3.000 euro brutto miesięcznie, ale skrócony czas pracy spowodował obniżenie tej kwoty do zaledwie 1.500 euro.

    Netto, czyli po odliczeniu wszystkich podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, miałby na swoim koncie około 830 euro mniej. Dodatek do wynagrodzenia z tytułu skróconego czasu pracy rekompensuje jednak w jego przypadku 60 procent utraconych zarobków, to jest około 498 euro. W przypadku pracownika posiadającego dziecko (IV grupa podatkowa), wyliczony na bazie tych samych założeń zasiłek z tytułu wykonywania pracy w ograniczonym wymiarze czasu wyniesie około 560 euro.

    Jeśli firma całkowicie zawiesi swoją działalność na jakiś czas i odeśle swoich pracowników do domu, urząd pracy wypłaci ekwiwalent w wysokości odpowiednio 60 lub 67 procent całkowitego wynagrodzenia netto. W przypadku pracownika bezdzietnego dodatek z tytułu skróconego czasu pracy wyniesie wówczas około 1.179 euro. Gdyby pracował normalnie w pełnym wymiarze godzin, jego wynagrodzenie netto wynosiłoby około 1.965 euro (przy pensji w wysokości 3.000 euro brutto).

    Federalne Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne udostępnia kalkulator, za pomocą którego można obliczyć wysokość dodatku z tytułu skróconego czasu pracy.

    Dobrowolna dopłata

    Pracownicy nie muszą płacić żadnych podatków i opłat z tytułu otrzymywania z urzędu pracy dodatku ze względu na pracę w niepełnym wymiarze godzin. Pracodawca sam opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne i emerytalne.

    Jest on również odpowiedzialny za ubieganie się o świadczenie w urzędzie pracy. Jedynym obowiązkiem spoczywającym na pracownikach jest wykazanie otrzymywania zasiłku z tytułu skróconego czasu pracy w przyszłorocznym zeznaniu podatkowym.

    Co więcej, firma nie może tak po prostu wprowadzić skróconego czasu pracy. Jeśli w przedsiębiorstwie istnieje rada zakładowa, musi się zgodzić na takie rozwiązanie. Jeśli w firmie nie ma rady zakładowej, wymagana jest zgoda wszystkich pracowników, o ile nie zostało to wcześniej uzgodnione w treści umowy o pracę.

    W niektórych firmach obowiązują porozumienia zakładowe dotyczące rekompensat za skrócony czas pracy. Część przedsiębiorstw dobrowolnie dopłaca do świadczeń z tytułu obniżenia wymiaru etatu, zwiększając w ten sposób kwoty wypłacane przez urząd pracy.

    Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest Deutsche Bahn. Z danych Instytutu Gospodarki i Socjologii (WSI) Fundacji im. Hansa Böcklera, prowadzonej przez największą w Niemczech federację związków zawodowych DGB,  wynika, że firma wypłaca swoim pracownikom 80 procent ich wynagrodzenia brutto. A w branży gastronomii systemowej pracownicy objęci układami zbiorowymi otrzymują 90 procent swojego wynagrodzenia netto.

    Kto otrzyma dodatek z tytułu skróconego czasu pracy

    Aby przedsiębiorstwo mogło wnioskować o skrócenie czasu pracy, co najmniej 10 procent pracowników musi być dotkniętych redukcją wymiaru etatu. W zwyczajnych okolicznościach, gdy nie obowiązują specjalne przepisy w związku z kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa, limit ten kształtuje się na poziomie 30 procent. Ponadto, otrzymanie świadczeń z tytułu skróconego czasu pracy nie jest  obecnie uwarunkowane uprzednim wykorzystaniem przez pracowników dni wolnych w zamian za nadgodziny.

    Świadczenia otrzymują tylko pracownicy podlegający ubezpieczeniu społecznemu, ponieważ pieniądze są finansowane z ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. O zasiłki mogą ubiegać się również pracownicy tymczasowi. Natomiast osoby wykonujące pracę dorywczą (tzw. Minijobbers) nie są uprawnieni do skorzystania z tej formy wsparcia. Urząd pracy wypłaca zasiłek z tytułu skróconego czasu pracy przez okres maksymalnie dwunastu miesięcy.

    Praca dodatkowa a świadczenie z tytułu skróconego czasu pracy i inne tematy

    Więcej informacji o skróconym czasie pracy w Niemczech znajdziecie tutaj: Kurzarbeit: Wszystko o skróconym czasie pracy w Niemczech!.

    Źródło: web.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Kasia

    Gdzie znajdę kalkulator do obliczenia Kurzarbeit?

    Arek

    Jak np pracuje normalnie, ale od następnego poniedziałku do piątku mam kurzarbeit jeden tydzień. jak bym za ten okres od poniedziałku do piątku miał chorobowe, to kto i ile za to płaci? Do tej pory pracuje pełen etat w ciągłości.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x