Niemcy: Dowiedz się, czy ciąża chroni przed wypowiedzeniem umowy o pracę!

    Dzięki ustawowej ochronie socjalnej pracującej kobiety w ciąży i po połogu (niem. Mutterschutz) przyszłe matki nie muszą martwić się o kwestię zatrudnienia. Ustawa o ochronie macierzyństwa (niem. Mutterschutzgesetz) zapewnia bowiem pracownicom będącym w ciąży szczególną ochronę przed zwolnieniem.

    Niemiecka ustawa o ochronie macierzyństwa chroni kobiety w ciąży przed wypowiedzeniem umowy o pracę

    Zakaz zwolnienia kobiety w ciąży ma na celu ochronę zatrudnienia jako źródła utrzymania przyszłych matek. Ponadto, przepisy zabezpieczające przed wypowiedzeniem umowy mają chronić kobiety w ciąży przed obciążeniami psychicznymi, które wiązałyby się z utratą pracy.

    Z tych powodów niemiecka ustawa o ochronie macierzyństwa przewiduje dla pracodawcy zakaz zwolnienia pracownicy, który ma zastosowanie do wszystkich rodzajów zwolnień: w trybie zwykłym, nadzwyczajnym, wypowiedzenia zmieniającego, a także do tych zwolnień, które zaczynają obowiązywać dopiero po zakończeniu okresu ochronnego.

    Przez jaki okres czasu kobieta w ciąży jest chroniona przed zwolnieniem?

    Ochrona przed zwolnieniem z pracy istnieje przez cały okres ciąży i do czterech miesięcy po urodzeniu dziecka. Jeżeli po upływie określonego przez ustawę okresu ochrony socjalnej pracującej kobiety w ciąży i po połogu młoda matka wykorzystuje urlop wychowawczy, ochrona przed zwolnieniem nadal istnieje na mocy przepisów ustawy federalnej w sprawie zasiłku rodzicielskiego i urlopu wychowawczego (niem. Bundeselterngeld- und Elternzeitgesetz).

    Ochrona przed zwolnieniem dotyczy również kobiet, które poroniły po dwunastym tygodniu ciąży.

    Kryteria warunkujące ochronę kobiety w ciąży przed wypowiedzeniem

    Niezbędnym warunkiem wstępnym obowiązywania ochrony kobiety w ciąży przed zwolnieniem jest poinformowanie pracodawcy o ciąży. Zanim to nastąpi, zatrudniona nie może powoływać się na zakaz zwolnienia z pracy.

    Jeżeli pracodawca nie wie o ciąży i wypowiada takiej pracownicy umowę o pracę, może ona powiadomić o tym fakcie pracodawcę w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Zwolnienie staje się tym samym nieskuteczne, aczkolwiek pracodawca może wymagać dostarczenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ten stan rzeczy. Jeżeli jednak pracownica zajdzie w ciążę dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy, wówczas nie jest ona chroniona przed zwolnieniem.

    Czy zakaz zwolnienia z pracy zapisany w niemieckiej ustawie o ochronie macierzyństwa przewiduje przypadki szczególne?

    W pewnych okolicznościach ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem nie ma zastosowania lub też obowiązuje jedynie w ograniczonym zakresie:

    • Umowa o pracę na czas określony: jeżeli umowa o pracę jest zawarta na czas określony, ochrona przed wypowiedzeniem obowiązuje tylko do momentu, w którym wygasa umowa o pracę.
    • Okres próbny: co do zasady, kobiety w ciąży są chronione przed zwolnieniem w okresie próbnym. Jeśli jednak zgodnie z umową stosunek pracy kończy się wraz z upływem okresu próbnego, wówczas obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku zatrudnienia na czas określony: nie ma zakazu zwolnienia pracownicy po upływie okresu próbnego. Inaczej wygląda sytuacja, gdy okres próbny jest częścią umowy o pracę na czas nieokreślony. W takim przypadku ochrona przed zwolnieniem nadal trwa po zakończeniu okresu próbnego.
    • Zwolnienie za zgodą urzędu: w wyjątkowych przypadkach właściwy zarząd okręgu administracyjnego może wyrazić zgodę na zwolnienie pracownicy pomimo tego, że jest w ciąży. Do takich szczególnych przypadków zaliczają się np. zamknięcie zakładu, ogłoszenie upadłości, zagrożenie dla funkcjonowania małego przedsiębiorstwa, a także popełnienie czynu karalnego lub rażące naruszenie obowiązków przez pracownicę.

    Specjalne prawo do wypowiedzenia dla pracownic w ciąży

    Pracownice w ciąży mają prawo do rozwiązania stosunku pracy. Nie obowiązuje ich zakaz wypowiedzenia umowy, mogą je złożyć z zachowaniem terminów określonych przez ustawę lub umowę o pracę. Ponadto w grę wchodzi również wypowiedzenie na mocy tzw. Aufhebungsvertrag – umowy rozwiązującej określony stosunek prawny – zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.

    Warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli rozwiązanie umowy o pracę nastąpi z inicjatywy kobiety będącej w ciąży, wówczas nie przysługują jej już żadne roszczenia względem pracodawcy. Na przykład, nie będzie ona już otrzymywać dodatku do zasiłku macierzyńskiego.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x