Niemcy: Choroba w trakcie wakacji? Dowiedz się czy przepadnie Ci urlop!

    Chwilę po dotarciu na wymarzony urlop dopada Was przeziębienie? Zamiast kąpieli w morzu czeka Was leczenie i leżenie w łóżku? Czy w takim wypadku przysługujące Wam dni urlopu przepadają?

    Choroba podczas urlopu: W Niemczech nie traci się dni urlopu

    „To zawsze zależy od konkretnego przypadku, ale zasady są w rzeczywistości dość proste” – mówi Achim Schunder, profesor prawa pracy na Uniwersytecie w Mannheim. „Jeśli pracownik jest po prostu przeziębiony, boli go gardło i spędza czas w pokoju hotelowym – to także urlop. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że jest niezdolny do pracy, nie traci dni urlopu”. Ważna wskazówka: poproście lekarza, aby jasno określił, że jesteście niezdolni do pracy i wypisał zwolnienie chorobowe.

    Niemcy: Kwarantanna a urlop

    Jeśli pracownik musi być poddany kwarantannie podczas urlopu, obowiązują następujące zasady: sama kwarantanna nie jest chorobą. Oznacza to, że żaden dodatkowy urlop nie może zostać przyznany. Jeśli jednak kwarantanna jest wynikiem choroby, takiej jak Covid-19, o czym lekarz zaświadczył orzeczeniem o niezdolności do pracy, to oczywiście nie traci się dni urlopowych – bo pracownik jest chory.

    Kraj wakacyjny nie ma znaczenia

    To, czy zaświadczenie zostało wydane podczas letnich wakacji w Grecji, czyli w innych krajach europejskich, czy podczas safari przez lekarza w Namibii, nie ma znaczenia dla jego ważności. Wystarczy przesłać pracodawcy zwolnienie, a dni urlopowe na czas zwolnienia zostaną przywrócone z mocą wsteczną. „Najlepiej, jeśli pracownik bezpośrednio zeskanuje zwolnienie lekarskie i prześle je pracodawcy. Jednak nie ma takiego obowiązku na wakacjach” – mówi Schunder.

    Już w latach dziewięćdziesiątych Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że europejskie orzeczenie o chorobie za granicą musi mieć również zastosowanie na szczeblu krajowym. „Chyba że pracodawca może udowodnić, że pracownik dostał zaświadczenie w nieuczyciwy sposób” – mówi Schunder.

    W przypadku wypadków sprawa się komplikuje

    Jeśli pracownik sam ponosi odpowiedzialność za obrażenia, na przykład jeżdżąc po pijanemu na skuterze i łamiąc nogę, uważa się go za chorego – ale zgodnie z art. 3 ustawy o stałym wynagrodzeniu pracodawca w Niemczech może odmówić dalszej wypłaty wynagrodzenia lub zaliczenia dni urlopu.

    Pracodawca w Niemczech jest prawnie zobowiązany do ciągłego wypłacania pełnego wynagrodzenia w przypadku choroby przez okres do sześciu tygodni. Jeśli jednak choroba lub późniejszy powrót do zdrowia pracownika jest wynikiem jego zaniedbania – sytuacja się zmienia. Dotyczy to również przypadków, gdy pracownik podróżuje do kraju, dla którego wydano ostrzeżenie dotyczące podróży.

    Pracodawca w Niemczech musi poinformować pracowników o konsekwencjach

    Jeśli pracodawca zwrócił się z wyprzedzeniem o unikanie krajów, w których obowiązują ostrzeżenia dotyczące podróży, a pracownik zachoruje w takim kraju, to pracodawca może odmówić dalszego wypłacania wynagrodzenia i potrącić dni urlopu. W większych firmach z punktu widzenia pracodawcy sensowne jest umieszczenie instrukcji w intranecie lub umieszczenie ich na tablicy ogłoszeń w celu wyraźnego poinformowania o tym pracowników.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x