Niemcy: Choroba w trakcie wakacji? Dowiedz się czy przepadnie Ci urlop!

    Chwilę po dotarciu na wymarzony urlop dopada Was przeziębienie? Zamiast kąpieli w morzu czeka Was leczenie i leżenie w łóżku? Czy w takim wypadku przysługujące Wam dni urlopu przepadają?

    Choroba podczas urlopu: W Niemczech nie traci się dni urlopu

    „To zawsze zależy od konkretnego przypadku, ale zasady są w rzeczywistości dość proste” – mówi Achim Schunder, profesor prawa pracy na Uniwersytecie w Mannheim. „Jeśli pracownik jest po prostu przeziębiony, boli go gardło i spędza czas w pokoju hotelowym – to także urlop. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że jest niezdolny do pracy, nie traci dni urlopu”. Ważna wskazówka: poproście lekarza, aby jasno określił, że jesteście niezdolni do pracy i wypisał zwolnienie chorobowe.

    Niemcy: Kwarantanna a urlop

    Jeśli pracownik musi być poddany kwarantannie podczas urlopu, obowiązują następujące zasady: sama kwarantanna nie jest chorobą. Oznacza to, że żaden dodatkowy urlop nie może zostać przyznany. Jeśli jednak kwarantanna jest wynikiem choroby, takiej jak Covid-19, o czym lekarz zaświadczył orzeczeniem o niezdolności do pracy, to oczywiście nie traci się dni urlopowych – bo pracownik jest chory.

    Kraj wakacyjny nie ma znaczenia

    To, czy zaświadczenie zostało wydane podczas letnich wakacji w Grecji, czyli w innych krajach europejskich, czy podczas safari przez lekarza w Namibii, nie ma znaczenia dla jego ważności. Wystarczy przesłać pracodawcy zwolnienie, a dni urlopowe na czas zwolnienia zostaną przywrócone z mocą wsteczną. „Najlepiej, jeśli pracownik bezpośrednio zeskanuje zwolnienie lekarskie i prześle je pracodawcy. Jednak nie ma takiego obowiązku na wakacjach” – mówi Schunder.

    Już w latach dziewięćdziesiątych Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że europejskie orzeczenie o chorobie za granicą musi mieć również zastosowanie na szczeblu krajowym. „Chyba że pracodawca może udowodnić, że pracownik dostał zaświadczenie w nieuczyciwy sposób” – mówi Schunder.

    W przypadku wypadków sprawa się komplikuje

    Jeśli pracownik sam ponosi odpowiedzialność za obrażenia, na przykład jeżdżąc po pijanemu na skuterze i łamiąc nogę, uważa się go za chorego – ale zgodnie z art. 3 ustawy o stałym wynagrodzeniu pracodawca w Niemczech może odmówić dalszej wypłaty wynagrodzenia lub zaliczenia dni urlopu.

    Pracodawca w Niemczech jest prawnie zobowiązany do ciągłego wypłacania pełnego wynagrodzenia w przypadku choroby przez okres do sześciu tygodni. Jeśli jednak choroba lub późniejszy powrót do zdrowia pracownika jest wynikiem jego zaniedbania – sytuacja się zmienia. Dotyczy to również przypadków, gdy pracownik podróżuje do kraju, dla którego wydano ostrzeżenie dotyczące podróży.

    Pracodawca w Niemczech musi poinformować pracowników o konsekwencjach

    Jeśli pracodawca zwrócił się z wyprzedzeniem o unikanie krajów, w których obowiązują ostrzeżenia dotyczące podróży, a pracownik zachoruje w takim kraju, to pracodawca może odmówić dalszego wypłacania wynagrodzenia i potrącić dni urlopu. W większych firmach z punktu widzenia pracodawcy sensowne jest umieszczenie instrukcji w intranecie lub umieszczenie ich na tablicy ogłoszeń w celu wyraźnego poinformowania o tym pracowników.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x