Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Choroba w trakcie wakacji? Dowiedz się czy przepadnie Ci urlop!

  Schufa Niemcy

  Chwilę po dotarciu na wymarzony urlop dopada Was przeziębienie? Zamiast kąpieli w morzu czeka Was leczenie i leżenie w łóżku? Czy w takim wypadku przysługujące Wam dni urlopu przepadają?

  Choroba podczas urlopu: W Niemczech nie traci się dni urlopu

  „To zawsze zależy od konkretnego przypadku, ale zasady są w rzeczywistości dość proste” – mówi Achim Schunder, profesor prawa pracy na Uniwersytecie w Mannheim. „Jeśli pracownik jest po prostu przeziębiony, boli go gardło i spędza czas w pokoju hotelowym – to także urlop. Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że jest niezdolny do pracy, nie traci dni urlopu”. Ważna wskazówka: poproście lekarza, aby jasno określił, że jesteście niezdolni do pracy i wypisał zwolnienie chorobowe.

  Niemcy: Kwarantanna a urlop

  Jeśli pracownik musi być poddany kwarantannie podczas urlopu, obowiązują następujące zasady: sama kwarantanna nie jest chorobą. Oznacza to, że żaden dodatkowy urlop nie może zostać przyznany. Jeśli jednak kwarantanna jest wynikiem choroby, takiej jak Covid-19, o czym lekarz zaświadczył orzeczeniem o niezdolności do pracy, to oczywiście nie traci się dni urlopowych – bo pracownik jest chory.

  Kraj wakacyjny nie ma znaczenia

  To, czy zaświadczenie zostało wydane podczas letnich wakacji w Grecji, czyli w innych krajach europejskich, czy podczas safari przez lekarza w Namibii, nie ma znaczenia dla jego ważności. Wystarczy przesłać pracodawcy zwolnienie, a dni urlopowe na czas zwolnienia zostaną przywrócone z mocą wsteczną. „Najlepiej, jeśli pracownik bezpośrednio zeskanuje zwolnienie lekarskie i prześle je pracodawcy. Jednak nie ma takiego obowiązku na wakacjach” – mówi Schunder.

  Już w latach dziewięćdziesiątych Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że europejskie orzeczenie o chorobie za granicą musi mieć również zastosowanie na szczeblu krajowym. „Chyba że pracodawca może udowodnić, że pracownik dostał zaświadczenie w nieuczyciwy sposób” – mówi Schunder.

  W przypadku wypadków sprawa się komplikuje

  Jeśli pracownik sam ponosi odpowiedzialność za obrażenia, na przykład jeżdżąc po pijanemu na skuterze i łamiąc nogę, uważa się go za chorego – ale zgodnie z art. 3 ustawy o stałym wynagrodzeniu pracodawca w Niemczech może odmówić dalszej wypłaty wynagrodzenia lub zaliczenia dni urlopu.

  Pracodawca w Niemczech jest prawnie zobowiązany do ciągłego wypłacania pełnego wynagrodzenia w przypadku choroby przez okres do sześciu tygodni. Jeśli jednak choroba lub późniejszy powrót do zdrowia pracownika jest wynikiem jego zaniedbania – sytuacja się zmienia. Dotyczy to również przypadków, gdy pracownik podróżuje do kraju, dla którego wydano ostrzeżenie dotyczące podróży.

  Pracodawca w Niemczech musi poinformować pracowników o konsekwencjach

  Jeśli pracodawca zwrócił się z wyprzedzeniem o unikanie krajów, w których obowiązują ostrzeżenia dotyczące podróży, a pracownik zachoruje w takim kraju, to pracodawca może odmówić dalszego wypłacania wynagrodzenia i potrącić dni urlopu. W większych firmach z punktu widzenia pracodawcy sensowne jest umieszczenie instrukcji w intranecie lub umieszczenie ich na tablicy ogłoszeń w celu wyraźnego poinformowania o tym pracowników.

  Źródło: www.spiegel.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x