14.08.2020

Arbeitsunfähigkeit, Berufsunfähigkeit, Erwerbsunfähigkeit – jaka jest różnica między tymi pojęciami?

Nie każda osoba niezdolna do pracy jest zarazem niezdolna do wykonywania zawodu. W przypadku, gdy pracownik zamierza skorzystać ze świadczeń gwarantowanych w polisie ubezpieczenia o niezdolności do wykonywania zawodu. Różnice pomiędzy niezdolnością do pracy, niezdolnością do wykonywania zawodu a niezdolnością do pracy zarobkowej są znaczne. Poprawne rozumienie tych trzech pojęć pozwoli na uniknięcie wielu problemów natury prawnej.

Niezdolność do pracy (Arbeitsunfähigkeit)

Jako osobę niezdolna do pracy definiuje się pracownika, który na skutek diagnozy medycznej tymczasowo nie jest w stanie swoich obowiązków wynikających z umowy o pracę. Oznacza to, że niezdolność do pracy występuje wtedy, gdy pracownik jest na zwolnieniu chorobowym.

Niezdolność do wykonywania zawodu (Berufsunfähigkeit)

Gdy z powodu choroby, na skutek uszkodzenia ciała lub w ze względu na nietypową dla wieku utratę sił witalnych pracownik nie jest wstanie wykonywać swojego wyuczonego lub dotychczasowego zawodu całkowicie lub częściowo w taki sposób, jak przed wystąpieniem uszczerbku na zdrowiu, jest on całkowicie lub częściowo niezdolny do wykonywania zawodu. W tym przypadku jest istotne, że niezdolność do wykonywania zawodu nie jest tymczasowa, lecz wystąpi prawdopodobnie na czas nieokreślony.

Niezdolność do pracy zarobkowej (Erwerbsunfähigkeit)

Pracownik, który nie jest w stanie wykonywać jakiejkolwiek czynności zawodowej, uznawany jest za osobę niezdolną do pracy zarobkowej.

Świadczenia wynikające z ubezpieczenia z tytułu niezdolności do wykonywania zawodu w Niemczech

Zasadniczo z tytułu ubezpieczenia od niezdolności do wykonywania zawodu jest wypłacana miesięczna renta od momentu stwierdzenia niezdolności do wykonywania zawodu (Berufsunfähigkeit), a nie od momentu stwierdzenia niezdolności do pracy (Arbeitsunfähigkeit). Niektórzy agenci ubezpieczeniowi reklamują nawet swoje polisy obiecując świadczenia rentowe już w przypadku tymczasowej niezdolności do pracy lub ze względu na typową dla wieku utratę sił witalnych. Ale uwaga: te kuszące obietnice są związane z przeważnie z licznymi wymogami i warunkami. Zaleca się tutaj uważne przeczytanie całości polisy, a szczególnie jej części ujętych drobnym drukiem.

Wskazówka: Ubezpieczenie z tytułu niezdolności do wykonywania zawodu powinno oferować ochronę

Osoby, które po raz pierwszy są skonfrontowane z wymogami różnych polis ubezpieczeniowych, odczuwają swego rodzaju zagubienie w gąszczu różnych ofert. Najważniejsze w takich przypadkach jest porównanie dostępnych na rynku ubezpieczeń oraz uwzględnienie własnej sytuacji rodzinno-zawodowej. Przede wszystkim nie należy zapomnieć jednego: ubezpieczenie od niezdolności do wykonywania zawodu ma chronić przed konsekwencjami z tego wynikającymi!

Na tej stronie możecie wypełnić formularz z zapytaniem o tego typu ubezpieczenie, aby otrzymać zestawienie różnych ofert (za darmo i bez zobowiązań): Ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy w Niemczech.

Nasza redakcja poleca

Tanie bilety do parków rozrywki w całej Europie (np. Europa Park, Area 47, Disneyland Paris), na musicale i inne eventy, ciekawe wycieczki, a także atrakcyjne oferty hoteli znajdziecie na www.travelcircus.de!

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x