Niemcy: badania wykazały pogorszenie zdrowia psychicznego dzieci wskutek pandemii koronawirusa

    Według badań przeprowadzonych ostatnio w Niemczech, dwie trzecie dzieci i młodzieży odczuwa stres emocjonalny podczas kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Ogólnie rzecz biorąc, pogorszył się też klimat rodzinny.

    Dzieci i młodzież bardzo cierpią z powodu pandemii koronawirusa i wykazują nasilone zaburzenia psychiczne i psychosomatyczne. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersyteckie centrum medyczne Hamburg-Eppendorf (Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf, UKE).

    W ramach badania „Copsy” w okresie od maja do czerwca przeprowadzono ankiety online na grupie ponad tysiąca dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 17 lat oraz ponad 1500 rodziców. „Badanie wykazało, że wyzwania związane z pandemią i zmiany, jakie wywołała ona w życiu społecznym, obniżają jakość życia i samopoczucie psychiczne dzieci i młodzieży oraz zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych” – powiedziała kierująca badaniem Ulrike Ravens-Sieberer. „Większość dzieci i młodzieży czuje się obciążona, bardziej się martwi, mniej dba o swoje zdrowie i częściej narzeka na kłótnie w rodzinie.”

    Bardziej bojaźliwe, rozdrażnione, cierpiące na bezsenność

    Badanie koncentrowało się na tematach takich jak zdrowie psychiczne, jakość życia i zachowania zdrowotne, a także na konkretnych pytaniach dotyczących szkoły, rodziny i przyjaciół. Aby dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w porównaniu z czasem sprzed pandemii koronawirusa, badacze porównali aktualne wartości z wcześniej zebranymi danymi uzyskanymi na podstawie przeprowadzonych badań ogólnokrajowych.

    Zgodnie z wynikami, 71 procent ankietowanych dzieci odczuwa obciążenie psychiczne w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa. Według Ravens-Sieberer, przed pandemią tylko jedna trzecia dzieci odczuwała obciążenie psychiczne. Dwie trzecie dzieci zasygnalizowało pogorszenie jakości życia i samopoczucia psychicznego.

    Także rodzice potwierdzili w ankiecie, że ich dzieci były bardziej niespokojne, łatwiej się denerwowały, miały problemy ze snem, w efekcie czego częściej dochodziło do kłótni. „Klimat rodzinny, czyli stosunki między rodzicami a dziećmi, wyraźnie się pogorszyły” – powiedziała Ravens-Sieberer na konferencji prasowej UKE.

    Ucierpiały relacje z przyjaciółmi, wzrosło korzystanie z mediów cyfrowych 

    „Dzieci uważają, że szkoła i nauka są bardziej męczące niż wcześniej i gorzej radzą sobie z codziennymi obowiązkami szkolnymi”, stwierdziła Ravens-Sieberer. „Trudno się temu dziwić, ponieważ dzieciom i młodzieży brakuje struktury dnia codziennego, do której były przyzwyczajone, oraz oczywiście przyjaciół. Oba te aspekty są bardzo ważne dla zdrowia psychicznego.”

    Według badania, ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych wzrosło z około 18% w okresie sprzed pandemii koronawirusa do 31% w czasie kryzysu. Dzieci i młodzież bardziej się martwią i częściej wykazują zaburzenia, takie jak nadpobudliwość (24%), problemy emocjonalne (21%) i problemy z zachowaniem (19%). W czasie kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa częściej pojawiają się również dolegliwości psychosomatyczne. Oprócz drażliwości (54%) i problemów z zasypianiem (44%), są to między innymi bóle głowy i bóle brzucha (odpowiednio 40 i 31%).

    Dzieci i młodzież martwiły się zwłaszcza o swoje przyjaźnie. Czuły się obciążone ograniczonym kontaktem społecznym. U co drugiego dziecka relacja z przyjaciółmi ucierpiała z powodu braku bliskości. „W wyniku tego wzrosło korzystanie z mediów cyfrowych”, powiedziała Ravens-Sieberer.

    „Spodziewaliśmy się pogorszenia samopoczucia psychicznego w czasie kryzysu”, mówi Ravens-Sieberer. „Ale nawet my byliśmy zaskoczeni faktem, że jest to aż tak widoczne.” Zmiany wywołane przez pandemię koronawirusa dotknęły zwłaszcza niektóre grupy dzieci i młodzieży, np. dzieci, których rodzice mają niski poziom wykształcenia lub pochodzenie migracyjne. Brak środków finansowych i mała przestrzeń życiowa doprowadziły do wysokiego ryzyka wystąpienia problemów psychicznych.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x