100 tys. € grzywny za przycinanie żywopłotów, wynagrodzenia, emerytury: te zmiany czekają w marcu konsumentów w Niemczech!

    W marcu 2024 roku wejdzie w życie szereg zmian dla konsumentów w Niemczech. Wyższe wynagrodzenia dla niektórych grup zawodowych, niższe świadczenia emerytalne, środki finansowe dla młodych ludzi do wydania na ofertę kulturalną… Oto o czym warto wiedzieć w związku z rozpoczynającym się kolejnym miesiącem 2024 roku.

    Wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym

    Pracownicy sektora publicznego w Niemczech otrzymają w marcu podwyżkę wynagrodzeń. Jak donosi Zjednoczony Związek Zawodowy dla Sektora Usług (niem. Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft, ver.di), oprócz podwyżki w wysokości 200 euro, płace wzrosną dodatkowo o 5,3 proc. Dotyczy to urzędników, sędziów i żołnierzy.

    Od marca wzrosną również wynagrodzenia otrzymywane przez osoby uczące się zawodu – o 150 euro.

    Program KulturPass będzie kontynuowany również w 2024 roku

    Także w 2024 roku będzie kontynuowany program KulturPass. Od marca młodzi ludzie urodzeni w 2006 roku będą mogli się zarejestrować i otrzymać 100 euro do wykorzystania na bilety, książki, płyty CD i inne propozycje kulturalne. Gdy projekt startował w ubiegłym roku, kwota ta wynosiła 200 euro.

    Emerytura wcześniej na koncie – ale w niektórych przypadkach niższa

    W dniu 29 marca przypada Wielki Piątek, który w Niemczech jest dniem wolnym od pracy. Z tego powodu świadczenia emerytalne zostaną wypłacone już 28 marca, w Wielki Czwartek. Jednak to nie koniec zmian.

    Wielu seniorów może w tym miesiącu otrzymać niższą emeryturę netto. Wynika to z faktu, że dodatkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne wzrośnie w niektórych przypadkach nawet o 0,8 punktu procentowego. Dodatkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne dla emerytów w Niemczech zwiększy się o 0,1 proc. do 1,7 punktu procentowego. Jednak nie we wszystkich kasach chorych dojdzie do podwyżki – w niektórych z nich pozostanie ona na tym samym poziomie, podczas gdy w innych wyniesie nawet o 0,8 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

    Nowe wartości emerytur (niem. Rentenwerte) zostaną ogłoszone w połowie lub pod koniec marca. Może to oznaczać znaczną podwyżkę świadczeń emerytalnych.

    Ułatwienia w zatrudnianiu w Niemczech pracowników z zagranicy

    Od 1 marca firmy będą mogły łatwiej zatrudniać na czas określony pracowników z krajów nienależących do Unii Europejskiej, na przykład w okresie zwiększonego zapotrzebowania na personel w szczycie sezonu. Ułatwiony zostanie również przyjazd do Niemiec imigrantów z doświadczeniem zawodowym.

    Internetowy rejestr dawców narządów

    Planowany internetowy rejestr dawców narządów ma być w Niemczech uruchamiany etapami. Zgodnie z zapowiedziami Federalnego Ministerstwa Zdrowia, na początku, od 18 marca, będzie można złożyć oświadczenie o chęci oddania swoich narządów. W tym celu potrzebny będzie dowód osobisty z funkcją eID.

    Wzrośnie stawka ryczałtowa na koszty poniesione w związku z przeprowadzką z przyczyn zawodowych

    Każdy, kto zmienia miejsce zamieszkania z powodów zawodowych, może wykazać poniesione wydatki w swoim zeznaniu podatkowym jako koszty uzyskania przychodu. W przypadku przeprowadzki po 1 marca stawka ryczałtu będzie wyższa: wyniesie ona wówczas 964 euro dla pracownika (poprzednio: 886 euro) i 643 euro dla każdej dodatkowej osoby w gospodarstwie domowym (poprzednio: 590 euro). Kwota ta jest następnie odliczana od dochodu podlegającego opodatkowaniu.

    Ryczałt ma zastosowanie również wtedy, gdy w wyniku przeprowadzki czas dojazdu do pracy skróci się o co najmniej godzinę.

    Czas letni

    W tym roku przestawimy zegarki podczas weekendu wielkanocnego. W nocy z 30 na 31 marca, czyli w Niedzielę Wielkanocną, wskazówki zegara przestawimy o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. Ostatnia niedziela marca będzie więc o godzinę krótsza, ale za to od tej pory wieczorami będzie dłużej jasno. Czas letni będzie obowiązywał aż do 27 października.

    Nowa tablica rejestracyjna dla małych pojazdów

    Każdy, kto porusza się pojazdami silnikowymi takimi jak skutery czy motorowery, będzie potrzebował od 1 marca nowej tablicy rejestracyjnej. Wynika to z faktu, że wtedy rozpoczyna się nowy rok ubezpieczeniowy. Od tego dnia ważna będzie tylko nowa niebieska tablica rejestracyjna. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli (niem. Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft, GDV) każdy, kto po tym terminie nadal będzie poruszał się pojazdem ze starą, czarną tablicą rejestracyjną, będzie podlegał odpowiedzialności karnej i nie będzie objęty ochroną ubezpieczeniową.

    Koniec z udostępnianiem kont w Disney+

    Według doniesień medialnych, Disney+ ma uniemożliwić udostępnianie kont. Od końca marca nie będzie już można korzystać z tej funkcji. Podobnie jak Netflix, Disney+ ma nadzieję, że ta zmiana doprowadzi do wykupienia większej liczby subskrypcji.

    Zniesienie dopłat do oleju napędowego stosowanego w rolnictwie

    W marcu zwiększą się koszty oleju napędowego stosowanego w rolnictwie. Powodem wzrostu cen jest fakt, że do 2026 roku dotacje będą sukcesywnie zmniejszane. Zapowiedź anulowania subwencji doprowadziła w ostatnich tygodniach do protestów i blokad dróg przez rolników.

    VAT na gaz i ciepło

    Ze względu na wzrost cen energii po rosyjskim ataku na Ukrainę, niemiecki rząd obniżył stawkę podatku VAT na gaz i ciepło z 19 do 7 proc. Zgodnie z ustawą, przepis ten przestanie obowiązywać z końcem marca.

    Wkrótce wiele gospodarstw domowych w Niemczech będzie musiało sięgnąć głębiej do kieszeni. Powód: dostawcy energii elektrycznej podnoszą ceny.

    Według portalu internetowego Verivox, przeciętne trzyosobowe gospodarstwo domowe, którego roczne zużycie wynosi 4.000 kilowatogodzin, będzie musiało zapłacić w 2024 roku nawet o 137 euro więcej z tytułu rachunków za prąd.

    Bardziej energooszczędne urządzenia gospodarstwa domowego

    Od marca zaczną obowiązywać bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące efektywności urządzeń takich jak lodówki, pralki i suszarki używane w prywatnych gospodarstwach domowych, co oznacza, że będą one musiały zużywać mniej energii. Aby móc to sprawdzić, w przyszłości na lodówkach będzie musiała widnieć informacja o rocznym zużyciu energii, a na pralkach i suszarkach – o zużyciu energii na 100 cykli.

    Centrum konsumenckie zaleca kupowanie urządzeń gospodarstwa domowego o najlepszej efektywności energetycznej. Decyzja ta na dłuższą metę może być opłacalna, ponieważ ewentualne wyższe koszty zakupu mogą zostać zrekompensowane niższymi kosztami energii elektrycznej związanymi z eksploatacją tych urządzeń.

    Lepsze warunki w KfW

    Od marca program „Wohneigentum für Familien” Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), niemieckiego państwowego banku rozwoju z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, będzie oferował lepsze warunki dla nabywców domów. Okres obowiązywania stałej stopy procentowej zostanie wydłużony z dotychczasowych maksymalnie dziesięciu do dwudziestu lat. Dla rodziców z małoletnimi dziećmi oznacza to długotrwałe bezpieczeństwo planowania i stabilne stopy procentowe. Wsparcie przeznaczone jest dla rodzin, których roczny dochód nie przekracza 90 tys. euro. Na każde kolejne dziecko limit wzrasta o dodatkowe 10 tys. euro.

    Program promuje budowę i zakup przyjaznych dla klimatu budynków mieszkalnych i mieszkań własnościowych, które spełniają standard EH40. Jeżeli do ogrzewania domów wykorzystywane są paliwa kopalne, wówczas nie ma możliwości skorzystania z programu.

    100 tys. euro grzywny za przycinanie żywopłotów!

    Uwaga, wiele ptaków buduje teraz swoje gniazda. Ogrodnicy-amatorzy niech lepiej odłożą sekatory. Federalna ustawa o ochronie przyrody (niem. Bundesnaturschutzgesetz, BNATSCHG) przewiduje surowe kary pieniężne za przycinanie żywopłotów, roślin drzewiastych i krzewów.

    Wysokość grzywny jest ustalana przez poszczególne kraje związkowe. Najsurowsza kara grozi w Meklemburgii-Pomorzu Przednim – aż 100 tys. euro! Jest to najwyższa grzywna, która może zostać nałożona za przycięcie żywopłotu o długości 100 metrów na obszarze chronionym.

    Zwykłe cięcia formujące i pielęgnacyjne w niektórych gminach są dozwolone przez cały rok. Jeśli budujecie dom, często możecie nawet wyciąć drzewo. W razie wątpliwości należy zapytać o to w urzędzie gminy. Poproście o wydanie zezwolenia!

    Źródło: www.infranken.de; www.zeit.de; www.bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    My zaciskamy pasa,a politycy!????
    Oni mają od nas wypłatę!!!!
    My ich utrzymujemy,a oni nas nadal GNOJĄ!!!!

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x