Walka o płace na A5 w Niemczech – 30 kierowców ciężarówek rozpoczyna strajk głodowy

    W Niemczech na autostradzie A5 kierowcy ciężarówek z Europy Wschodniej od dziewięciu tygodni walczą o swoje płace. To już druga tego typu akcja. Kierowcy są inni, polski przewoźnik, który podobno nie wypłaca pieniędzy pozostaje jednak ten sam. Teraz spór się zaostrza.

    Kierowcy od miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia

    Strajk kierowców dalekobieżnych z Europy Wschodniej w sporze o rzekomo zaległe żądania płacowe osiągnął nowy poziom. Po raz drugi w tym roku dziesiątki kierowców ciężarówek od tygodni stoją na postoju na autostradzie A5, ponieważ, jak twierdzą, od miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia. Z kolei przewoźnik niedawno wezwał nawet policję – i mówił o szantażu.

    Jak podaje Edwin Atema z Europejskiego Związku Pracowników Transportu, 30 z 80 strajkujących kierowców rozpoczęło strajk głodowy. „Dla nich to ostatnia deska ratunku”, powiedział Atema w rozmowie telefonicznej z magazynem „Der Spiegel”. Vladimir Pilauri, jeden z kierowców, którzy rozpoczęli strajk głodowy we wtorek, mówi, że słyszał wiele słów wsparcia ze strony biznesu i polityki, „ale moja rodzina w domu nadal musi głodować”. Mówi, że są uwięzieni w tej sytuacji od tygodni. Strajk głodowy jest teraz „jego ostatnią nadzieją”. 49-letni Gruzin jest gotów „doprowadzić strajk do końca”.

    Powodem strajku są żądania płacowe kierowców, którzy pochodzą między innymi z Gruzji, Uzbekistanu i Tadżykistanu wobec polskiego spedytora. W Gräfenhausen około 60 kierowców tej samej firmy strajkowało już w kwietniu i po sześciu tygodniach udało im się przeforsować swoje żądania.

    Warunki pracy w transporcie towarów budzą zastrzeżenia

    Akcja protestacyjna w tym czasie zwróciła większą uwagę na warunki pracy w międzynarodowym transporcie towarów. Kierowcy, którzy często pracują znacznie ponad osiem godzin, jeżdżą miesiącami w ciężarówkach i otrzymują jedynie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w krajach wschodnich – jeśli w ogóle. Związki zawodowe od dawna domagają się równej płacy za taką samą pracę w tym samym miejscu.

    Jeśli chodzi o warunki pracy, Atema w tym drugim strajku obiera za cel w szczególności firmy z łańcucha dostaw, które obiecały poprawę po pierwszym strajku. „Portfele kierowców wciąż są puste”, mówi Holender.

    Związek zawodowy Ver.di domaga się również, aby firmy z łańcucha dostaw zapłaciły za zaległe roszczenia finansowe kierowców. W oświadczeniu można przeczytać, że Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu musi podjąć działania „i pociągnąć do odpowiedzialności wszystkie zaangażowane firmy”.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Darro

    niestety jest mentalnosc pewnej grupy polskich przedsiebiorcow, chca dorobic sie na zaraz, miec wielka chate, kupe siana i fure a ludzi najlepiej za darmo. I gdzie tu w europie najwiekszy niewolnictwo wsrod pracodawcow?

    Filip

    @Darro, ta mentalność dotyczy również niemieckich przedsiębiorców. Pracowałem na plantacji, gdzie Niemiec postanowił zastąpić Polaków Rumunami. Tym chętniej, że za tych drugich UE dawała dopłaty jako za nowy nabytek unijny. Więc sprowadził 90% nowej załogi. I zaczęło się. Strajk za strajkiem i kolejne żądania. A udało im się dużo. Już nikt nie wstawał o wpół do czwartej, by o świcie rozpocząć zbiory. Teraz kulturalnie o 9:00 było normą. Południową przerwę wydłużono do dwóch z jednej godziny. No i już o 19:00 w domku. A nie praca do 21:00. Zaliczki cotygodniowe dla Rumunów 100 euro, dla mniejszości polskiej pozostało 50 euro.… Czytaj więcej »

    BERLINER

    Takie jest prawo Kapitalizmu – Jedyne prawo pracownika to że masz prawo do pracy i nie chorować i nie pyskować – Jedynie tracicie zdrowie – To nic nie da – Jak widać że to jego nie interesuje, że stoją Tiry – Ogłosi upadłość – A odzyskanie pieniędzy to trwa latami – Jak po miesiącu nie dostaje się Kasy – Należało postawić Tiry i szukać nowej pracy

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x