Według badań, zdecydowana większość konsumentów w Niemczech (92% – za gruener-punkt.de) uważa, że segregacja odpadów jest właściwą drogą do recyklingu odpadów opakowaniowych. Często osoby przybywające do Niemiec z Polski nie wiedzą jak prawidłowo segregować śmieci. Nieprzestrzeganie regulacji dotyczących segregacji śmieci w Niemczech może się skończyć nawet grzywną. Warto zapoznać się zatem z poniższym artykułem!

Segregacja śmieci w Niemczech – jakie rodzaje odpadów rozróżniamy?

Zasadniczo segregacja odpadów w Niemczech jest bardzo prosta. Istnieje pięć kategorii odpadów:

  • lekkie opakowania (LVP) wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium, blachy stalowej lub materiałów kompozytowych, takich jak kartony do napojów
  • szkło opakowaniowe (bez szklanek do picia, bez szkła płaskiego)
  • papier/karton/karton/karton
  • odpady resztkowe
  • bioodpady

Dla każdego z tych rodzajów odpadów dostępne są oddzielne śmietniki.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących segregacji odpadów jest: Co należy do jakiego śmietnika? Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie!

Recykling tworzyw sztucznych – Co należy do żółtego worka na śmieci?

Tworzywa sztuczne należy w Niemczech wyrzucać do żółtego pojemnika lub żółtego worka. Oba są zarezerwowane wyłącznie dla lekkich opakowań wykonanych z metalu, materiałów kompozytowych i tworzyw sztucznych. Są jednak pewne rzeczy, które nie należą do żółtej torby i żółtego kosza. Szczegóły na poniższej grafice:

źródło: www.gruener-punkt.de

Recykling papieru w Niemczech

Odpady papierowe – tj. papier, tektura i opakowania wykonane z kartonu lub tektury – należy wrzucać w Niemczech do niebieskiego kontenera.

Utylizacja szkła w Niemczech

Puste butelki i słoiki należy posortować według koloru na białe, brązowe i zielone szkło, a następnie wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady szklane. Ważna wskazówka dotycząca recyklingu szkła: Niebieski jest zielony! Niebieskie szkło zawsze należy do zielonego pojemnika szklanego. Do pojemników na odpady szklane nie wrzucamy: Ceramika, porcelana, wyroby kamionkowe, żarówki, kieliszki do picia i szkło płaskie, takie jak okna lub lustra.

Ponadto odpady resztkowe i odpady organiczne mają swoje własne pojemniki i muszą być odpowiednio wypełnione. Pojemniki na nie są najczęściej koloru czarnego lub brązowego. Nie ma jednak reguły bez wyjątku: systemy zbiórki mogą się różnić na poziomie lokalnym. W razie wątpliwości można zasięgnąć informacji u pracownika ds. odpadów w gminie lub odpowiedzialną firmę zajmującą się usuwaniem odpadów.

Dlaczego warto sortować śmieci?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego segregujemy odpady, jest prosta: dla dobra środowiska i ostatecznie dla dobra ludzi. Ponieważ potencjał recyklingu jest ogromny. Ale tylko wtedy, gdy wszyscy odpowiednio segregujemy nasze odpady i w ten sposób zapewniamy, że są to odpady właściwego rodzaju, możemy właściwie przetwarzać i chronić nasze środowisko naturalne.

Konkretnie oznacza to, że jeśli segregujesz odpady, sortownie mogą optymalnie pracować i dostarczać przemysłowi recyklingowemu cenne surowce wtórne. Ich przetwarzanie i ponowne wykorzystanie w nowych produktach nie tylko zamyka cykle materiałowe, ale także powoduje mniejsze zanieczyszczenie środowiska: mniejsze zużycie energii, mniejszy efekt cieplarniany, mniejsze zużycie zasobów kopalnych, mniejsze zakwaszenie wody i gleby oraz eutrofizację zbiorników wodnych.

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!
Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika