Sędzia z Weimaru, który wydał kontrowersyjne orzeczenie w sprawie maseczek ochronnych, oskarżony o naginanie prawa

    Prokuratura w Erfurcie postawiła sędziemu sądu rejonowego z Weimaru zarzut naginania prawa. Sprawa trafiła do sądu krajowego w Erfurcie – poinformowała w czwartek prokuratura. W ubiegłym roku sędzia podjął kontrowersyjną decyzję przeciwko obowiązkowi noszenia maseczek w dwóch szkołach mającemu na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem. Prokuratura zarzuca mu, że w kwietniu 2021 r. jako sędzia do spraw rodzinnych wydał arbitralną decyzję w tej sprawie.

    Decyzja sędziego wywołała lawinę dyskusji w całych Niemczech

    Zdaniem prokuratury oskarżony świadomie i w poważnym stopniu obszedł prawo. Jego celem było według niej nagłośnienie rzekomej nieskuteczności i szkodliwości działań państwa mających na celu walkę z pandemią koronawirusa.

    Sędzia wydał tymczasowe zarządzenie, zgodnie z którym dzieci w dwóch weimarskich szkołach nie musiały nosić maseczek podczas lekcji, wbrew obowiązującej koncepcji higieny opracowanej przez Ministerstwo Edukacji. Decyzja ta wywołała dyskusje i spotkała się z krytyką w całych Niemczech.

    Sędziemu grozi kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności

    Według prokuratury oskarżony zlekceważył kilka podstawowych przepisów proceduralnych i naruszył prawo materialne. Sędziemu zarzuca się, że podejmując decyzje w sprawie obostrzeń przekroczył swoje kompetencje, jako że sądy rodzinne nie są właściwe do wydawania decyzji w tym zakresie.

    Mężczyźnie zarzuca się również aktywne poszukiwanie rodziców, którzy krytycznie odnosili się do wymogu noszenia maseczek w szkołach. Ponadto miał on zadbać o to, „aby wyniki zlecanych później ekspertyz odpowiadały jego wyobrażeniom” – wyjaśniła prokuratura. Za naginanie prawa niemiecki kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do pięciu lat.

    Decyzje sędziego z Weimaru, odrzucające obowiązujący w tym czasie w Turyngii wymóg noszenia maseczek w celu ochrony przed zakażeniem koronawirusem, zostały później uchylone przez Wyższy Sąd Krajowy w Jenie. Kontrola sądowa nad zarządzeniami państwowymi dotyczącymi środków ochrony przed koronawirusem należy do wyłącznych kompetencji sądów administracyjnych – stwierdzono w uzasadnieniu.

    Źródło: www.kurier.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marek

    Czy brak maseczek w tych szkołach przyczynił się do większej zachorowalności dzieci i jak to ma się do innych szkół, gdzie przymus obowiązywał?

    Jarek

    Czy nasi polscy obrońcy wolnych sądów z panią ursula von der cos tam juz zareagowali? Sa protesty? Sankcje? A nie zaraz, sory, przecież to w „demokratycznych” niemcach. Im wolno.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x