„Ruhetage” w okresie Świąt Wielkanocnych w Niemczech – oto, co to konkretnie oznacza!

    W związku z drastycznie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, rząd federalny i rządy krajów związkowych wprowadzają w całych Niemczech na czas Wielkanocy najostrzejszy lockdown od momentu wybuchu pandemii.

    Święta Wielkanocne będą okresem wyjątkowo ostrego lockdownu. Wielki Czwartek i Wielka Sobota zostały zdefiniowane jako „dni odpoczynku” (niem. „Ruhetage”) i będą się wiązały z daleko idącymi ograniczeniami w kontaktach. W ciągu pięciu następujących po sobie dni będzie obowiązywać zasada „Zostajemy w domu” (więcej o ustaleniach niemieckiego rządu tutaj).

    „Dni odpoczynku” w okresie Świąt Wielkanocnych w Niemczech – co to oznacza?

    Wielki Czwartek i Wielka Sobota są w tym roku uznawane za dni odpoczynku. Według kanclerz Angeli Merkel (CDU) zasady obowiązujące w te dwa dni są porównywalne z zasadami obowiązującymi w niedziele i święta. Wszelkie przedsiębiorstwa będą z reguły zamknięte.

    Kto może otworzyć?

    W Wielki Czwartek i Wielką Sobotę sklepy w Niemczech muszą być zamknięte. Sklepy spożywcze mogą być otwarte w sobotę, stacje benzynowe w oba dni.

    Co z branżą restauracyjną?

    Tutaj również obowiązują ścisłe zasady koronawirusowe: Jeśli restauracje na wolnym powietrzu są otwarte, będą zamknięte w ciągu pięciu dni od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego włącznie.

    Czy muszę pracować w Wielki Czwartek i Wielką Sobotę?

    Z reguły nie wolno pracować w dniu wolnym od pracy, a także w niedziele i święta. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko stoi w miejscu. Jednakże praca w tych dniach może być wykonywana tylko wtedy, gdy prawo wyraźnie na to zezwala lub gdy udzielono specjalnego pozwolenia – na przykład dla policji, służb ratunkowych i personelu szpitalnego. UWAGA! Nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych dni kraje związkowe opracują własne szczegółowe zasady dotyczące dni odpoczynku (jak tylko zapadną decyzje w poszczególnych krajach związkowych, napiszemy o tym osobny artykuł – aktualnie znane są tylko wstępne ustalenia, żadnych konkretów).

    Z kim wolno mi się spotkać?

    Spotkania prywatne są ograniczone do dwóch gospodarstw domowych, w których może brać udział maksymalnie pięć osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są liczone. Jeżeli zachorowalność w danym regionie przez trzy dni z rzędu przekracza 100, jedno gospodarstwo domowe będzie miało możliwość spotkania się tylko z jedną osobą. Zbieranie się w miejscach publicznych jest generalnie zabronione.

    Czy mogę podróżować?

    Rząd federalny i kraje związkowe w dalszym ciągu apelują do wszystkich obywateli o powstrzymanie się od niepotrzebnych podróży na terenie Niemiec, a także za granicę. Dotyczy to również podróży w obrębie własnego kraju związkowego.

    Czy w kościołach mogą się odbywać nabożeństwa?

    W okresie wielkanocnym nabożeństwa i inne imprezy religijne w Niemczech mają odbywać się tylko wirtualnie. Rządy federalne i krajów związkowych zapowiedziały, że zwrócą się z tym żądaniem do wspólnot religijnych.

    Co będzie po Wielkanocy?

    Władze federalne i krajów związkowych przedłużyły lockdown do po Wielkanocy: będzie on obowiązywać do 18 kwietnia. Hamulec bezpieczeństwa, który został uzgodniony już na początku marca, ma być konsekwentnie wdrażany. W związku z tym w danym regionie ponownie będą obowiązywały ścisłe ograniczenia, jeżeli 7-dniowa zapadalność na 100 000 mieszkańców będzie wyższa niż 100 przez trzy dni z rzędu.

    źródło: www.swr.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Wiktor

    Wiecej testów, wiecej testów !!😀

    Marek

    Wielki Czwartek w Hessen nie jest świętem. Pracuję przy metalu i elektronice i muszę przyjść w ten dzień normalnie do pracy.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x