Praca przy komputerze: czy pracownicy w Niemczech mają prawo do dodatkowej przerwy z tego tytułu?

    Ciągła praca przy monitorze ekranowym może szybko zmęczyć. Dlatego zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami, pracownikom przysługuje przerwa od pracy przy komputerze, ale mało kto z niej korzysta. Oto, co powinniście wiedzieć na ten temat.

    Skutki długiego czasu spędzanego przed monitorem ekranowym a przepisy obowiązujące w Niemczech

    Na zlecenie stowarzyszenia branżowego Bitkom przeprowadzono ankietę, która między innymi dostarcza danych na temat ilości czasu, jaki Niemcy spędzają przy monitorze. Po dwóch latach pandemii stwierdzono, że jest on znacznie dłuższy niż wcześniej. Ogólnie rzecz biorąc, średni czas spędzany przy monitorze ekranowym wynosi około 10 godzin dziennie; to daje 70 godzin tygodniowo.

    Zbyt długie siedzenie przed komputerem może mieć negatywny wpływ nie tylko na kręgosłup, ale także na oczy i szyję. Nierzadko zdarza się, że osoby pracujące dużo przy komputerze skarżą się na ból oczu, pleców i głowy, jak również napięcie szyi.

    Postępująca cyfryzacja wymaga odpowiednich regulacji w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Są one szczególnie ważne dla wszystkich tych, którzy wykonują swoją pracę przez większość czasu lub wyłącznie przy monitorze ekranowym. Mało kto wie, że rozporządzenie w tej sprawie (Bildschirmarbeitsverordnung, BildscharbV) istnieje w Niemczech już od 1996 r. Od 2016 r. jest ono częścią rozporządzenia dotyczącego miejsc pracy (Arbeitsstättenverordnung, ArbStättV) i w związku z tym nie funkcjonuje już w poprzedniej formie.

    Takie prawa przysługują pracownikom w Niemczech

    Niemieckie rozporządzenie dotyczące pracy przy monitorze ekranowym określa pewne standardy, które mają zagwarantować ochronę zdrowia pracowników. Dotyczy ono między innymi samego sprzętu, wymagań dotyczących miejsca pracy i organizacji pracy.

    Pracodawcy powinni zadbać o to, aby w pracy przy monitorze ekranowym były zapewnione regularne przerwy na odpoczynek lub wykonywanie innych czynności. W biurze zazwyczaj możliwe jest przerwanie pracy przy komputerze na rozmowę telefoniczną lub załatwienie jakiejś sprawy w dziale obok. Jeśli oprócz pracy przy komputerze nie ma żadnych innych czynności do wykonania, pracownicy i tak są uprawnieni do płatnej przerwy oprócz przerwy obiadowej.

    Problem polega na tym, że prawo nie określa, jak taka płatna przerwa powinna wyglądać w praktyce, ani jak długo powinna trwać. Inaczej sytuacja wygląda na przykład w Austrii. Tam zasadą jest, że po 50 minutach nieprzerwanej pracy przy monitorze ekranowym, powinna nastąpić zmiana aktywności lub przerwa trwająca co najmniej 10 minut. Najlepiej gdyby była ona okazją do ruchu. Takie przerwy sprawiają, że pracownicy są bardziej ożywieni, wydajni i odnoszą większe sukcesy.

    Jak powinna wyglądać przerwa od pracy przy komputerze?

    Federalna Izba Lekarska (niem. Bundesärztekammer) wyjaśnia na łamach Ärzteblatt, jak taka przerwa mogłaby wyglądać. Zaleca się, aby podczas każdej przerwy trzymać się jednego lub kilku poniższych punktów:

    • głęboko oddychać, aby się trochę zrelaksować
    • wstać, aby odświeżyć umysł
    • udać się na pięciominutowy spacer, który dobrze wpływa na samopoczucie, motywację i zdrowie
    • wypić szklankę wody, aby dostarczyć organizmowi zalecaną dzienną dawkę wynoszącą co najmniej 1,5 litra wody
    • rozciągnąć się, aby wyprostować zgarbione plecy i zapobiegać bólom kręgosłupa
    • nie patrzeć na ekran, nawet telefonu komórkowego, aby zapewnić sobie spokojny sen w porze nocnej

    FAZ radzi również, aby robić więcej krótkich przerw zamiast jednej czy dwóch dłuższych. Jeśli w Waszym biurze nie obowiązują żadne przepisy w tym zakresie, warto poruszyć tę sprawę w rozmowie z przełożonym. Pracodawca ma prawo do współdecydowania w zakresie oceny ryzyka i konkretnych przepisów dotyczących przerw. Dzięki odpowiednim regulacjom łatwiej jest przestrzegać zasad dotyczących przerw od pracy przy monitorze. Jeśli Wasz przełożony nie uwzględni Waszych sugestii, możecie skontaktować się z radą zakładową.

    Podsumowanie

    Aby uniknąć pogorszenia stanu zdrowia, powinniście robić regularne krótkie przerwy, jeśli przez większość czasu lub przez cały czas pracujecie przy monitorze ekranowym. Warto zwrócić się do swojego przełożonego, aby zapewnić przestrzeganie przepisów. Ponieważ w odpowiedniej ustawie nie ma dokładnych wytycznych dotyczących czasu trwania przerw, pracodawcy mogą sami wprowadzić stosowne regulacje. Na przykład mogą postanowić, że po 50 minutach pracy pracownik powinien zrobić sobie krótką, 10-minutową przerwę.

    Źródło: www.infranken.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x