Polska: Debata prezydencka. Najważniejsze wypowiedzi – podsumowanie

    Wczoraj tuż po godzinie 22:30 skończyła się ostatnia przed wyborami prezydenckimi debata kandydatów. W wydarzeniu uczestniczyli wszyscy zarejestrowani kandydaci, którzy zajęli miejsca w wylosowanej kolejności: Stanisław Żółtek, Paweł Tanajno, Andrzej Duda, Waldemar Witkowski, Rafał Trzaskowski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń, Szymon Hołownia, Mirosław Piotrowski, Krzysztof Bosak, Marek Jakubiak. Kandydaci odpowiedzieli na 5 pytań, oraz mieli dodatkowo 1 minutę swobodnej wypowiedzi.

    Dobór pytań zadanych podczas zorganizowanego przez Telewizję Polską wydarzenia wywołał wiele krytycznych komentarzy.

    Pierwsze pytanie: w jaki sposób powinna zachować się Polska w sprawie relokacji uchodźców?

    Prowadzący dodał, że „PiS odrzucił dyktat Unii Europejskiej”.

    Mirosław Piotrowski podtrzymał ton pytania odpowiadając, że „Polska powinna sprzeciwić się dyktatowi UE. Polska powinna prowadzić aktywną politykę transatlantycką”. Andrzej Duda stwierdził „Polska jest narodem życzliwym i gościnnym, ale relokacja jest złym pomysłem. Nie zgadzamy się, by ludzi transportowano przymusowo”

    Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że pomoc dla uchodźców powinna odbywać się przy pomocy korytarzy humanitarnych. Szymon Hołownia, tak jak przedmówca, podkreślił wartość korytarzy humanitarnych. Paweł Tanajno stwierdził, że Polska została „wprowadzona na niebezpieczną drogę”. „Staliśmy się zasiekami wprowadzonymi przez arię USA”.

    Krzysztof Bosak dziękował za odrzucenie systemu relokacji. „Powinniśmy prowadzić politykę emigracyjną samodzielnie”. Stanisław Żółtek stwierdził, że „każdy, kto chce przyjechać do Polski, powinien mieć do tego prawo”, jednak pod pewnymi warunkami. „Nikt nie powinien mieć prawo do zasiłków. Najważniejsze jest, by nie dawać przyjezdnym pieniędzy”.

    Za przyjmowaniem uchodźców opowiedział się Robert Biedroń. „Powinniśmy budować mosty, a nie mury. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jesteśmy osamotnieni. Trzeba wzmocnić nasze bezpieczeństwo w UE. Polska zawsze była silna, kiedy była otwarta”. Z podobnym przesłaniem wypowiadał się Waldemar Witkowski, powołując się na słowa Karola Modzelewskiego. „Czy bać się tych ludzi, którzy utracili domy? Należy im pomagać. Nie zamykajmy granic!” – zaapelował.

    Rafał Trzaskowski stwierdził z kolei, że problem uchodźców został rozwiązany w 2015 r., kiedy podpisano umowę z Turcją. Marek Jakubiak stwierdził, że otwartym być należy, ale zależy dla kogo. Mówiąc o uchodźcach, użył pogardliwego terminu – nachodźcy.

    Drugie pytanie dotyczyło wiary. Czy religia powinna być nauczana w szkole?

    Mirosław Piotrowski, Andrzej Duda, Marek Jakubiak jasno opowiedzieli się za pozostawieniem nauczania religii w szkołach.

    Waldemar Witkowski stwierdził, że religia powinna być nauczana w kościołach, tak jak w czasach jego młodości. Stanisław Żółtek również uważa, ze państwo powinno być świeckie, tak samo jak Paweł Tanajno, który podkreślił także, że Polska ma obecnie dużo większe problemy niż religia w szkołach. W podobnym tonie wypowiedział się Krzysztof Bosak.

    Robert Biedroń krótko odpowiedział, że religia powinna być wyprowadzona ze szkół, a większość swojej wypowiedzi przeznaczył na odniesienie się do prezydenta Andrzeja Dudy – „Prezydent nie skorzystał z okazji, by przeprosić za słowa o LGBT. – Popełnił pan wielki błąd. Mam nadzieję, że podczas tej debaty pan przeprosi”.

    Kosiniak-Kamysz zapewnił, że będzie dbał o wolność religijną. „Problemem jednak jest to, że w polskim Kościele jest za dużo polityki” – zauważył.

    Rafał Trzaskowski powiedział, że wierzy równość wszystkich wobec prawa i że „Potrzebujemy prezydenta, który nie tylko mówi o wartościach, ale i je praktykuje”. Szymon Hołownia natomiast uważa, że religia w szkole powinna pozostać w gestii wspólnot szkolnych. Zapewnił jednak, że podczas swojej prezydentury zleci audyt finansowania Kościoła przez państwo.

    Pytanie trzecie: Małżeństwa osób homoseksualnych

    Robert Biedroń i Waldemar Witkowski opowiedzieli się za umożliwieniem osobom homoseksualnym zawierania małżeństw i adopcji dzieci.

    Andrzej Duda, Marek Jakubiak, Miroslaw Piotrowski i Krzysztof Bosak podkreślili swój sprzeciw zarówno w sprawie adpocji dzieci jak i małżeństw osób homoseksualnych.

    Stanisław Żółtek mówił, że orientacja jest prywatną sprawą, a dla Władysława Kosiniaka-Kamysza pytanie o LGBT jest kolejną odsłoną wojny polsko-polskiej. Podkreślił, że adopcji jest przeciwny.

    Także Paweł Tanajno i Rafał Trzaskowski mówili o tym, że ten temat jest tematem zastępczym. A Szymon Hołownia złożył deklarację, że podpisałby ustawę o związkach partnerskich, ale na małżeństwa i adopcję już by się nie zgodził.

    Czwarta odsłona: czy i jeśli tak to kiedy Polska powinna przyjąć walutę euro?

    Krzysztof Bosak, Mirosław Piotrowski, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz i Stanisław Żółtek stanowczo sprzeciwili się przyjmowaniu europejskiej waluty.

    Duda, Hołownia i Trzaskowski uważają, że jest jeszcze za wcześnie na przyjęcie euro i tę dyskusję chcą przełożyć na później.

    Waldemari Witkowski uważa, że tę kwestię powinno się rozstrzygnąć w referendum.

    Robert Biedroń mówił o o proponowanych przez siebie inwestycjach, m.in o tzw. planie Marshalla dla Polski.

    Pytanie piąte: Czy Polska powinna kupić szczepionkę na koronawirusa i czy te szczepienia powinny być obowiązkowe?

    „Musimy zacząć od reformy ochrony zdrowia. Trzeba podnieść wynagrodzenia i wprowadzić premie dla bohaterów, którzy od miesięcy walczą z koronawirusem.” – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

    Trzaskowski podkreślił, że Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki. „Chcemy wiedzieć przede wszystkim, czy epidemia się już skończyła. Czy decyzje, które był ostatnio podejmowane, były racjonalne”.

    „Potrzebna byłaby chyba szczepionka na nienawiść” – stwierdził Robert Biedroń.

    „Moja odpowiedź brzmi: dwa razy nie” – zapewnił krótko Krzysztof Bosak. Resztę wypowiedzi przeznaczył na informację o projekcie swojej ustawy o dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców.

    Waldemar Witkowski jest zwolennikiem szczepionek. „Trzeba podziękować wszystkim służbom medycznym, ale także naukowcom. Dwoma rękami się podpiszę za tym, aby Polska przygotowała bezpieczną szczepionkę. Muszą one być obowiązkowe”.

    „Najważniejsze jest zbudowanie podwalin pod profesjonalną służbę zdrowia. Kwestia ochrony zdrowia to kwestia naszego bezpieczeństwa” – powiedział Hołownia i dodał, że najpierw szczepionka musi pojawić się na rynku. Stanisław Żółtek stanowczo sprzeciwia się nakazon dotyczącym szczepień bez względu na skuteczność i bezpieczeństwo szczpionki.

    „Jestem zszokowany, że nikt tutaj nie powiedział, że prezydent powinien stać na straży praw pacjentów. Jeśli chcecie zmian w służbie zdrowia, przestańcie głosować na polityków, wybierzcie przedsiębiorcę” stwierdził Tanajno.

    „Do tej pory nikt nie odpowiedział, jak groźny jest koronawirus. Jeśli w skali 1-10 określimy, że grypa sezonowa to 1,5 a wirus eboli to 8, to gdzie w tym wszystkim jest koronawirus?” pytał Mirosław Piotrowski. Marek Jakubiak pokazał natomiast kasetkowy test na koronawirusa i stwierdził, że kosztował on 30 zł. „Nie ma nic ważniejszego dla życia człowieka, niż zdrowie”.

    Prezydent Andrzej Duda powiedział, że „szczepionka powinna zostać szczegółowo przebadana i bezpłatnie dostępna dla seniorów. Jej zastosowanie powinno być dobrowolne”.

    Część szósta. Swobodne wypowiedzi

    „28 czerwca będziemy mogli wybrać Polskę naszych marzeń. Nie musimy decydować między większym złem z PiS-u, a mniejszym złem z PO. To od nas będzie zależało, czy będziemy mieli odwagę zabrać Polskę do XXI wieku” – powiedział Robert Biedroń.

    „Doskonale orientuję się w polityce wewnętrznej i zewnętrznej. Doprowadzę do ochrony każdego życia w Polsce – od poczęcia do naturalnej śmierci – zadeklarował, podkreślając swoją wiarę katolicką.”

    „Dziś w Polsce potrzebny jest silny prezydent, który patrzy władzy na ręce. Prezydent, który pobudza rząd do działania, kiedy rząd nie działa. Nie będę prezydentem opozycji totalnej” – powiedział Trzaskowski, zwracając także uwagę na potrzebę budowania wspólnoty.

    „Nie ma ważniejszej sprawy, niż przywrócenie w Polsce wspólnoty. Dobrze, że inni kandydaci to zauważyli, ale tylko ja jestem w stanie zszyć Polskę rozdartą dzisiaj na pół. Nie interesują mnie spory z przeszłości. 28 czerwca możemy to skończyć” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

    Szymon Hołownia zarzucił kontrkandydatom przynależność do partii, która ma być ważniejsza od własnych poglądów. „Ja pozostanę obywatelski. Uroczyście przyrzekam, że nie będę prezydentem PiS-u, ani Platformy”.

    „Od 15 lat Polacy są uczestnikami meczu tenisowego: PiS, PO, PiS, PO. Wy możecie zmienić Polskę” – zaapelował do wyborców Paweł Tanajno.

    „Jesteśmy w stałym zagrożeniu, że Polska straci swoją tożsamość. Polacy powinni być dumni ze swojego prezydenta, tak jak są dumni z Rzeczypospolitej” – podkreślił Marek Jakubiak.

    „O start prosili mnie spółdzielcy, pracobiorcy i polskie partie lewicowe. Chcieli innej Polski. Chcieli tego, żebyśmy pracowali 7 godzin dziennie, a emerytura była wolna od podatku. Trzeba stawiać na polską przedsiębiorczość i spółdzielczość” – powiedział Waldemar Witkowski.

    Andrzej Duda podsumował ostatnie 5 lat, w których obniżono wiek emerytalny, wprowadzono 500 plus, a także trzynastą emeryturę. „Polakom zaczęło wreszcie żyć się lepiej. Udało nam się osłonić miejsca pracy. Jest szansa na dalszy pomyślny rozwój”.

    „Uwolnijmy się od biurokracji. Jak to zrobić? Zadaj mi pytanie na żywo na Facebooku po tej debacie” – zaprosił widzów Stanisław Żółtek. Zadeklarował też, że ułaskawi każdego, kto będzie się uchylał od zapłaty podatków PIT czy CIT.

    „Pytania w tej debacie były tak sformułowane, aby jeszcze bardziej wzmocnić jałowy podział PiS-PO. Jeżeli chcecie prawdziwej alternatywy, jest nią Konfederacja. Jako prezydent będę bronił bezkompromisowo naszych interesów międzynarodowych, wartości konserwatywnych i budował nowoczesne państwo” – powiedział na koniec Krzysztof Bosak.

    Prowadzący Michał Adamczyk stwierdził, że debatę śledziło blisko 7 mln widzów.

    Źródło: www.onet.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x