Pokoje w mieszkaniach studenckich w Niemczech są coraz droższe: w Monachium trzeba zapłacić 760 euro za pokój miesięcznie!

    Osoby przeprowadzające się do Monachium lub Frankfurtu celem podjęcia studiów muszą liczyć się ze szczególnie wysokimi kosztami wynajmu. Ale również w innych niemieckich miastach sytuacja jest napięta. Czy można spodziewać się jakichś zmian w tym względzie?

    W Monachium i Frankfurcie nad Menem czynsze są szczególnie wysokie

    Tendencja do ogromnego wzrostu cen została zahamowana, ale mimo to koszty pokoi w mieszkaniach wynajmowanych wspólnie przez studentów w niemieckich ośrodkach uniwersyteckich pozostają wysokie. Młodzi ludzie muszą płacić za pokój średnio 479 euro miesięcznie, czyli o siedem euro więcej niż pół roku temu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Moses Mendelssohn Institut (MMI) we współpracy z portalem nieruchomości WG-gesucht.de.

    Według badania, czynsze z opłatami za ogrzewanie (niem. Warmmiete) są szczególnie wysokie w Monachium i Frankfurcie nad Menem. W Monachium, na krótko przed rozpoczęciem semestru letniego, za wolne pokoje w mieszkaniach studenckich żąda się średnio 760 euro miesięcznie. To o 40 euro więcej niż rok temu. We Frankfurcie nad Menem średni czynsz za pokoje w mieszkaniach użytkowanych wspólnie przez kilka osób wzrósł w ciągu roku o 90 euro do obecnego poziomu 670 euro miesięcznie.

    Wzrost cen również w innych dużych miastach

    Pod względem liczby studentów do największych ośrodków akademickich należą również Berlin, Hamburg i Kolonia. W stolicy Niemiec cena za pokój w mieszkaniu studenckim wynosi 650 euro, co oznacza wzrost o 10 euro. W Hamburgu ceny pokoi we współdzielonych mieszkaniach wzrosły z 570 euro do 610 euro, a w Kolonii o dziesięć euro do 560 euro.

    „Rosnące czynsze są ogromnym obciążeniem dla wielu młodych ludzi kształcących się” – mówi Stefan Brauckmann, dyrektor zarządzający MMI. Z badania wynika, że zryczałtowana kwota na pokrycie kosztów mieszkaniowych przewidziana w federalnej ustawie stypendialnej (niem. Bundesausbildungsförderungsgesetz, BAföG), wynosząca obecnie 360 euro, w 73 niemieckich miastach nie wystarcza nawet na przeciętny pokój.

    Zespół kierowany przez Stefana Brauckmanna zakłada, że ceny ustabilizują się na obecnym poziomie w perspektywie średnioterminowej

    W wywiadzie udzielonym gazetom grupy medialnej Funke Matthias Anbuhl, przewodniczący zarządu Deutsches Studierendenwerk, obarczył polityków odpowiedzialnością za ten stan rzeczy. „Doświadczamy obecnie nowego rodzaju selekcji społecznej: pytanie, na którym uniwersytecie mogę studiować, coraz bardziej zależy od tego, czy w ogóle stać mnie na czynsz w danym mieście” – powiedział Anbuhl. „Wolność młodego pokolenia jest w ten sposób poważnie ograniczana. To porażka, jeśli chodzi o politykę edukacyjną.”

    Badanie przeprowadzone przez Moses Mendelssohn Institut (MMI) uwzględnia wszystkie ośrodki akademickie w Niemczech, w których kształci się co najmniej 5 tys. studentów, z wyłączeniem uniwersytetów oferujących nauczanie na odległość i wyższych szkół administracji. Uczy się w nich około 89,4 proc. z 2,7 mln studentów w Niemczech. Analizie poddano wyłącznie ogłoszenia dotyczące wynajmu pokoi w mieszkaniu studenckim dla 2-3 osób na czas nieokreślony.

    Zespół kierowany przez Stefana Brauckmanna zakłada, że ceny ustabilizują się na obecnym poziomie w perspektywie średnioterminowej. „Po zakończeniu pandemii Covid-19 i ataku Rosji na Ukrainę koszty mieszkania gwałtownie wzrosły.” Zdaniem Brauckmanna, obecnie można zaobserwować zahamowanie tej tendencji wzrostowej. Jednak sytuacja nadal pozostaje napięta.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x