Więcej

  Podatki w Niemczech: oto zmiany obowiązujące od stycznia 2022 roku

  polski supermarket w Niemczech

  Rok 2022 przynosi w Niemczech szereg zmian dotyczących podatków i finansów. W większości przypadków będą to zmiany korzystne dla podatników, ale niestety nie wszystkie. Dotyczą one zarówno firm, jak i osób prywatnych. Pojawią się na przykład nowe regulacje dotyczące przeprowadzek związanych z pracą zawodową. Oto przegląd.

  Zmiany podatkowe w 2022 roku: podniesienie podstawowej kwoty wolnej od podatku

  Z dniem 1 stycznia 2022 roku wzrosła tzw. podstawowa kwota wolna od podatku dochodowego (Grundfreibetrag der Einkommensteuer):

  • w przypadku osób samotnych wzrosła do 9.984 euro, czyli wynosi o około 240 euro więcej niż w 2021 roku,
  • w przypadku małżeństw wzrosła do 19.968 euro, czyli wynosi o około 480 euro więcej niż w 2021 roku.

  Terminem „Grundfreibetrag” określa się kwotę, do wysokości której dochód danej osoby nie jest opodatkowany. Dzięki kwocie wolnej pracownicy mają do dyspozycji więcej pieniędzy. Państwo potrąca podatek tylko od dochodów przekraczających tę kwotę.

  Podwyżka podatku dla bogatych: najlepiej zarabiający w Niemczech muszą sięgnąć głębiej do kieszeni 

  Zasadniczo najwyższa stawka podatku dochodowego w Niemczech wynosi 42 procent. Jednak dla osób najlepiej zarabiających stawka podatkowa jeszcze bardziej wzrośnie. Od 2022 roku będzie obowiązywać w Niemczech stawka podatku w wysokości 45 procent dla:

  • osób samotnych, których dochód przekracza 277.826 euro,
  • par małżeńskich z dochodem powyżej 555.652 euro.

  Podatek dochodowy od osób prawnych: na zmianach mogą skorzystać zakłady rzemieślnicze 

  Właściciele firm mogą w 2022 roku skorzystać z nowo stworzonego modelu opcjonalnego, jeśli w 2021 roku złożyli odpowiedni wniosek. Zgodnie z nowymi przepisami zakłady rzemieślnicze, które są prowadzone jako spółki osobowe prawa handlowego (sp. z o.o. [GmbH] lub spółka akcyjna [AG]) mogą być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.

  Wielką zaletą tej opcji jest to, że stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 15 procent. Dzięki tej zmianie teraz także spółki osobowe mają możliwość reinwestowania większej części zysku netto.

  Odsetki za zwłokę niekonstytucyjne – obniżenie odsetek 

  Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał odsetki za zwłokę pobierane przez urząd skarbowy w okresie od 1 stycznia 2019 roku za niekonstytucyjne. Do czasu podjęcia przez rząd nowej uchwały, w 2022 roku zamiast dotychczasowych 6% będzie obowiązywała znacznie niższa stopa procentowa. To samo dotyczy również odsetek od nadpłaconych podatków. Jeśli bowiem urząd skarbowy jest winien obywatelom pieniądze i mija długi czas, zanim te pieniądze do nich dotrą, jest on zobowiązany do doliczenia do tej sumy odsetek za zwłokę. Ma to stanowić rekompensatę za długi czas oczekiwania.

  Czy nadal będzie obowiązywał ryczałt za pracę zdalną?

  Homeoffice-Pauschale, czyli ryczałt za pracę zdalną w wysokości około pięciu euro dziennie, ma wygasnąć w 2022 roku. Pracownicy mogli odliczyć od podatku 600 euro rocznie, lecz okres obowiązywania tej regulacji był ograniczony do lat 2020 i 2021. Niewykluczone jednak, że w związku z nadal trudną sytuacją pandemiczną ulegnie on przedłużeniu.

  Ulga podatkowa dla osób wspierających finansowo bliskich krewnych

  Rodzice, którzy wspierają finansowo pełnoletnie dziecko, nawet jeśli nie mają już prawa do zasiłku rodzinnego Kindergeld, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. To wsparcie traktowane jest jako tak zwane nadzwyczajne obciążenie (außergewöhnliche Belastung). W 2022 roku kwota ta wynosi maksymalnie 9.984 euro. Z ulgi podatkowej mogą skorzystać nie tylko rodzice wspierający swoje dzieci, ale także podatnicy, którzy wspierają finansowo swoich rodziców.

  Zmieniły się przepisy dotyczące umów kupna-sprzedaży odwrócenie ciężaru dowodu 

  W odniesieniu do umów kupna-sprzedaży zawieranych od 1 stycznia 2022 roku nastąpiło odwrócenie ciężaru dowodu. Do tej pory obowiązywała następująca zasada: jeśli w zakupionym urządzeniu w ciągu sześciu miesięcy ujawni się wada lub usterka, uznaje się, że istniała ona już w momencie zakupu. Teraz zamiast sześciu miesięcy obowiązuje okres dwunastu miesięcy. 

  Kwota wolna od opodatkowania przysługująca osobom, które ukończyły 64 rok życia

  Wszyscy, którzy w 2022 roku skończą 64 lata, dołączą do grupy podatników, którym przysługuje specjalna ulga podatkowa, tzw. „Altersentlastungsbetrag”. W bieżącym roku urząd skarbowy obniży ich dochód do opodatkowania o 14,5 procent, maksymalnie o 684 euro.

  Opodatkowanie emerytur w 2022 roku

  Każdy podatnik, który przejdzie na emeryturę w 2022 roku, musi zapłacić podatek od 82 procent emerytury brutto. Po otrzymaniu łącznie dwunastu świadczeń emerytalnych, w 2023 roku urząd skarbowy ustali wysokość tzw. Rentenfreibetrag (kwoty wolnej od podatku dla osób pobierających rentę lub emeryturę) w wysokości około 18 procent emerytury brutto. Tak wyliczona kwota wolna będzie obowiązywać do końca życia.

  Koszty przeprowadzki podlegają odliczeniu od podatku 

  Każdy pracownik, który w 2022 roku będzie musiał się przeprowadzić ze względów zawodowych, może skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. W tym celu nie musi  nawet udowadniać rzeczywiście poniesionych kosztów. Kwota ryczałtowa Umzugspauschale jest wykazywana jako koszty uzyskania przychodu. Zgodnie z przepisami przeprowadzka jest uważana za związaną z pracą, jeśli w jej wyniku pracownik oszczędza co najmniej jedną godzinę czasu dziennie na dojazdy do pracy.

  Źródło: www.infranken.de

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,272FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  155ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy zmieniły przepisy dotyczące szczepionki Johnson&Johnson. Jedna dawka to za mało

  Pojedyncza dawka szczepionki Johnson&Johnson to za mało. Niemcy zmieniły swoje przepisy. Osoby, które przyjęły preparat jednodawkowy utraciły status w pełni zaszczepionych. Według szacunków dotyczy...

  Ministrowie zdrowia w Niemczech zdecydowali: Nowe przepisy dotyczące testów na koronawirusa!

  Ministrowie zdrowia krajów związkowych w Niemczech spotkali się dzisiaj, aby zdecydować o kolejnych krokach w walce z pandemią koronawirusa. Jak ustalono, w przyszłości nie...

  Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech w 2022 roku. Stawki, terminy wypłat i najważniejsze informacje

  Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech to Arbeitslosengeld II, zwany potocznie również Hartz IV. Zasiłek ten wypłacany jest według stałych stawek, tzw. podstawowych stawek świadczeń...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Niemcy: co piąta emerytura poniżej 500 euro

  Około jedna piąta emerytów w Niemczech, a przede wszystkim emerytek, otrzymuje bardzo niską emeryturę. Jednak według Federalnego Ministerstwa Spraw Społecznych jej wartość tylko na...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x