Jakie podatki płaci w Niemczech przedsiębiorca?

  Prowadzicie w Niemczech firmę i nie wiecie jakie podatki musicie płacić? W tym artykule pomożemy Wam przebrnąć przez niemiecką dżunglę podatkową!

  Jakie podatki płaci w Niemczech przedsiębiorca?

  Jeśli prowadzicie w Niemczech działalność jednoosobową (Einzehlunternehmer) lub spółkę osobową (Personengesellschaft), to istotne są dla Was trzy rodzaje podatków: podatek dochodowy (Einkommensteuer), podatek od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer) oraz podatek obrotowy (Umsatzsteuer).

  P.S. O tym jak założyć w Niemczech firmę przeczytacie tutaj: Jak założyć w Niemczech firmę?.

  Podatek dochodowy w Niemczech

  Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku podatku dochodowego, opodatkowany zostaje dochód – czyli Wasz zysk pomniejszony o specjalne wydatki (np. prywatne ubezpieczenie zdrowotne, utrzymanie, darowizny itp.) lub opłaty nadzwyczajne (do których należą przykładowo koszty lekarza albo pogrzebu).

  Jeśli zarabiacie mniej niż 8.600€ rocznie (ulga podstawowa), nie płacicie podatku dochodowego. Jeśli zarabiacie więcej, stawka podatku waha się od 6% do 42% w zależności od Waszych dochodów, plus podatek kościelny lub dodatek solidarnościowy.

  Jak się oblicza podatek dochodowy w Niemczech?

  Podatek dochodowy w Niemczech oblicza się następująco:

  dochód podlegający opodatkowaniu x stawka podatku dochodowego = podatek dochodowy

  Ręczne obliczenie podatku dochodowego jest stosunkowo skomplikowane, dlatego też na stronie Federalnego Ministerstwa Finansów znajduje się oficjalny kalkulator podatku dochodowego: https://www.bmf-steuerrechner.de/.

  Podatek od działalności gospodarczej w Niemczech

  Jeśli prowadzicie w Niemczech działalność gospodarczą jako przedsiębiorca jednoosobowy lub spółka osobowa, to podatek od działalności gospodarczej jest naliczany od dochodu z działalności gospodarczej wynoszącego powyżej 24.500 euro. Dochód z działalności gospodarczej zazwyczaj odpowiada Waszemu zyskowi. Ten zostaje najpierw pomnożony przez wartość pomiaru podatkowego (niem. Steuermessazahl), która wynosi 3,5%, a następnie przez stawkę podatku od działalności gospodarczej.

  Jak się oblicza podatek od działalności gospodarczej w Niemczech?

  Wzór na obliczenie podatku od działalności gospodarczej w Niemczech jest następujący:

  dochód z działalności gospodarczej x 3,5% x stawka podatku od działalności gospodarczej = podatek od działalności gospodarczej

  Podczas gdy wartość pomiaru podatkowego wynosi zawsze 3,5%, stawka podatku od działalności gospodarczej jest w Niemczech różna w zależności od lokalizacji firmy. Stawka ta ustalana jest przez gminę.

  Warto wiedzieć: podatek od działalności gospodarczej jest zaliczany na poczet podatku dochodowego. W związku z tym obciążenie pozostaje mniej więcej takie samo.

  Podatek obrotowy w Niemczech

  Trzecim ważnym podatkiem, który musicie zapłacić jako przedsiębiorca indywidualny lub spółka osobowa w Niemczech, jest podatek obrotowy (niem. Umsatzsteuer). Również w tym wypadku istnieje pewien wyjątek od jego płacenia. Jeśli skorzystacie z istniejącej w Niemczech regulacji dla drobnych przedsiębiorców i Wasz obrót wyniesie mniej niż 22.000 euro rocznie, to nie będziecie musieli płacić tego podatku. Jakie ma to wady i zalety przeczytacie tutaj: Wszystko o niemieckiej regulacji dla drobnych przedsiębiorców (Kleinunternehmerregelung)!.

  Jak obliczyć wysokość podatku obrotowego w Niemczech?

  Podatek obrotowy w Niemczech jest obliczany według następującego wzoru:

  obrót x stawka podatku od obrotu (7% lub 19%) = podatek od obrotu

  Podatki jako spółka kapitałowa

  Spółki kapitałowe w Niemczech płacą podatek od działalności gospodarczej oraz obrotowy, a oprócz tego:

  • podatek dochodowy od osób prawnych (niem. Körperschaftsteuer)
  • podatek od dochodu z kapitału (Kapitalertragssteuer)

  Pułapki podatkowe w Niemczech

  O tym na co zwrócić szczególną uwagę w kwestii podatków dla firm w Niemczech, przeczytacie tutaj: 5 pułapek podatkowych przy zakładaniu firmy w Niemczech.

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x