Jakie podatki płaci w Niemczech przedsiębiorca?

  Prowadzicie w Niemczech firmę i nie wiecie jakie podatki musicie płacić? W tym artykule pomożemy Wam przebrnąć przez niemiecką dżunglę podatkową!

  Jakie podatki płaci w Niemczech przedsiębiorca?

  Jeśli prowadzicie w Niemczech działalność jednoosobową (Einzehlunternehmer) lub spółkę osobową (Personengesellschaft), to istotne są dla Was trzy rodzaje podatków: podatek dochodowy (Einkommensteuer), podatek od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer) oraz podatek obrotowy (Umsatzsteuer).

  P.S. O tym jak założyć w Niemczech firmę przeczytacie tutaj: Jak założyć w Niemczech firmę?.

  Podatek dochodowy w Niemczech

  Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku podatku dochodowego, opodatkowany zostaje dochód – czyli Wasz zysk pomniejszony o specjalne wydatki (np. prywatne ubezpieczenie zdrowotne, utrzymanie, darowizny itp.) lub opłaty nadzwyczajne (do których należą przykładowo koszty lekarza albo pogrzebu).

  Jeśli zarabiacie mniej niż 10.908 € rocznie (ulga podstawowa), nie płacicie podatku dochodowego. Jeśli zarabiacie więcej, stawka podatku waha się od 6% do 42% w zależności od Waszych dochodów, plus podatek kościelny lub dodatek solidarnościowy.

  Jak się oblicza podatek dochodowy w Niemczech?

  Podatek dochodowy w Niemczech oblicza się następująco:

  dochód podlegający opodatkowaniu x stawka podatku dochodowego = podatek dochodowy

  Ręczne obliczenie podatku dochodowego jest stosunkowo skomplikowane, dlatego też na stronie Federalnego Ministerstwa Finansów znajduje się oficjalny kalkulator podatku dochodowego: https://www.bmf-steuerrechner.de/.

  Podatek od działalności gospodarczej w Niemczech

  Jeśli prowadzicie w Niemczech działalność gospodarczą jako przedsiębiorca jednoosobowy lub spółka osobowa, to podatek od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer) jest naliczany od dochodu z działalności gospodarczej wynoszącego powyżej 24.500 €. Dochód z działalności gospodarczej zazwyczaj odpowiada Waszemu zyskowi. Ten zostaje najpierw pomnożony przez wartość pomiaru podatkowego (niem. Steuermessazahl), która wynosi 3,5%, a następnie przez stawkę podatku od działalności gospodarczej.

  Jak się oblicza podatek od działalności gospodarczej w Niemczech?

  Wzór na obliczenie podatku od działalności gospodarczej w Niemczech jest następujący:

  dochód z działalności gospodarczej x 3,5% x stawka podatku od działalności gospodarczej = podatek od działalności gospodarczej

  Podczas gdy wartość pomiaru podatkowego wynosi zawsze 3,5%, stawka podatku od działalności gospodarczej jest w Niemczech różna w zależności od lokalizacji firmy. Stawka ta ustalana jest przez gminę.

  Warto wiedzieć: podatek od działalności gospodarczej jest zaliczany na poczet podatku dochodowego. W związku z tym obciążenie pozostaje mniej więcej takie samo.

  Podatek obrotowy w Niemczech

  Trzecim ważnym podatkiem, który musicie zapłacić jako przedsiębiorca indywidualny lub spółka osobowa w Niemczech, jest podatek obrotowy (niem. Umsatzsteuer). Również w tym wypadku istnieje pewien wyjątek od jego płacenia. Jeśli skorzystacie z istniejącej w Niemczech regulacji dla drobnych przedsiębiorców i Wasz obrót w poprzednim roku wyniesie mniej niż 22.000 €, to nie będziecie musieli płacić tego podatku. Jakie ma to wady i zalety przeczytacie tutaj: Wszystko o niemieckiej regulacji dla drobnych przedsiębiorców (Kleinunternehmerregelung)!.

  Jak obliczyć wysokość podatku obrotowego w Niemczech?

  Podatek obrotowy w Niemczech jest obliczany według następującego wzoru:

  obrót x stawka podatku od obrotu (7% lub 19%) = podatek od obrotu

  Podatki jako spółka kapitałowa

  Spółki kapitałowe w Niemczech płacą podatek od działalności gospodarczej oraz obrotowy, a oprócz tego:

  • podatek dochodowy od osób prawnych (niem. Körperschaftsteuer)
  • podatek od dochodu z kapitału (Kapitalertragssteuer)

  Pułapki podatkowe w Niemczech

  O tym na co zwrócić szczególną uwagę w kwestii podatków dla firm w Niemczech, przeczytacie tutaj: 5 pułapek podatkowych przy zakładaniu firmy w Niemczech.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Rafał

  Dużo, więcej niż w Polsce

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niemcom grozi wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu jazdy na wszystkich drogach w weekendy!

  Ministra transportu w Niemczech Volker Wissing (53, FDP) ostrzegł liderów grup parlamentarnych koalicji, że jeśli ustawa o ochronie klimatu nie zostanie przyjęta, istnieje groźba...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x