Imprezy, zakupy i podróże w czasie zwolnienia lekarskiego? Oto co wolno pracownikom w Niemczech!

    Złapało Was przeziębienie, ale macie już dość leżenia przez cały dzień w łóżku? Chętnie zaczerpnęlibyście świeżego powietrza lub udali się do supermarketu po kilka drobiazgów, ale przecież przebywacie na zwolnieniu lekarskim. Wielu pracowników w Niemczech nie zdaje sobie sprawy z tego, że wcale nie muszą wymykać się z domu z poczuciem winy, ponieważ wbrew pozorom będąc na chorobowym można robić bardzo wiele rzeczy. Oto co jest dozwolone, a co nie.

    Zakupy mimo zwolnienia lekarskiego

    Jeśli jesteście chorzy, ale nie przykuci do łóżka, możecie spokojnie udać się do supermarketu, aby kupić potrzebne artykuły spożywcze. W zasadzie dozwolone jest to, co sprzyja powrotowi do zdrowia. Pracownik, który jest niezdolny do pracy, musi zrobić wszystko, aby wydobrzeć. Dlatego nie ma problemu, aby udał się na przykład do pobliskiej apteki w celu zakupu potrzebnych lekarstw.

    A czy dozwolone jest na przykład wyjście na kawę z przyjaciółką lub na zakupy w centrum miasta? Tu sytuacja się komplikuje. Jeśli bowiem zostaniecie na tym „przyłapani” przez kolegów z pracy lub szefa, mogą nabrać podejrzeń. W końcu pójście na zakupy z najlepszą przyjaciółką bardziej kojarzy się z przyjemnym spędzaniem wolnego czasu.

    Aby jednak podjąć działania na podstawie przepisów prawa pracy, pracodawca musi najpierw udowodnić, że pracownik rzeczywiście dopuścił się naruszenia obowiązków.

    Czy można uprawiać sport podczas zwolnienia lekarskiego?

    Podstawowa zasada brzmi: jeśli jesteście chorzy, powinniście leżeć w łóżku. Ale co w przypadku, gdy po kilku dniach poczujecie, że jesteście w coraz lepszej formie? Czy wolno Wam powrócić do intensywnych treningów na siłowni? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Również w tym przypadku należy dokonać rozróżnienia.

    Na przykład nie ma przeciwskazań do tego, byście udali się do sali fitness i wykonywali tam ćwiczenia, które mają Wam pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni. Możliwe jest nawet uprawianie sportu wyczynowego, o ile nie utrudnia to powrotu do zdrowia. Oznacza to, że jeśli lekarz wypisze Wam zwolnienie z powodu złamania kości ramiennej, nadal będziecie mogli na przykład wziąć udział w maratonie, gdyż bieganie nie zakłóca w tym przypadku procesu regeneracji.

    Lekarze wręcz zalecają aktywność fizyczną osobom, u których stwierdzono wypalenie zawodowe lub które cierpią na depresję. Spacer na świeżym powietrzu jest korzystny dla zdrowia i wzmacnia układ odpornościowy. Wędrówka po górach również pomaga uwolnić się od stresu. Jednak każdy, kto mimo grypy lub poważnego zapalenia postanowi na przykład pojechać na narty, musi liczyć się z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia.

    Możliwość wcześniejszego powrotu do pracy

    Jeśli jesteście chorzy, lepiej zostańcie w domu. Może się jednak zdarzyć, że macie do dokończenia jakiś pilny projekt. Pracownicy biurowi mają pod tym względem łatwiej niż na przykład rzemieślnicy. Często mają oni możliwość pracy z domu, w tzw. trybie home office. Zwykle wystarczy im laptop, dostęp do internetu lub arkuszy kalkulacyjnych, nad którymi pracowali w biurze.

    Jednak także ci, którzy po kilku dniach poczują się dobrze, mają prawo do wcześniejszego powrotu do pracy – nawet jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione na dłuższy okres. Powód: „W zaświadczeniu o niezdolności do pracy lekarz podaje jedynie przewidywany okres niezdolności pacjenta do pracy” – wyjaśnia portalowi wiwo.de prawnik Volker Werxhausen, partner w kancelarii CBH w Kolonii. Pracownik może więc wrócić do pracy jeszcze przed upływem okresu zwolnienia lekarskiego – a nawet musi, jeśli już wcześniej jest zdolny do pracy.

    Jeśli jednak pracodawca zauważy, że pracownik nie wrócił jeszcze do pełni zdrowia, może odesłać go do domu. W końcu ma on obowiązek dbać o swoich pracowników i ich dobre samopoczucie.

    Z kolei każdy, kto będąc na zwolnieniu lekarskim pracuje na czarno w innej firmie, musi liczyć się z wypowiedzeniem stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym.

    Czy będąc na chorobowym można pójść na rozmowę kwalifikacyjną?

    Wykonywanie pracy pomimo zwolnienia lekarskiego jest więc dozwolone – ale co zrobić, jeśli w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim miała odbyć się rozmowa o pracę w innej firmie? Czy można iść na rozmowę kwalifikacyjną, mimo że jest się na zwolnieniu lekarskim? Okazuje się, że tak, o ile nie ma to negatywnego wpływu na proces powrotu do zdrowia.

    Decyzję w tej sprawie podjął już w 2013 roku Krajowy Sąd Pracy Meklemburgii-Pomorza Przedniego (sygn.: 5 Sa 106/12). W omawianym przypadku dyrektor zarządzający, który przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu złamania ręki, udał się na rozmowę kwalifikacyjną do innej firmy.

    Zwolnienie lekarskie a wizyta u dentysty

    Warto udać się do lekarza, gdy jest się przeziębionym. Ale czy mimo przebywania na zwolnieniu lekarskim można również pójść do dentysty na pilnie potrzebne leczenie kanałowe? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od następujących czynników:

    • nasilenia choroby
    • przyjmowania leków przeciwzakrzepowych
    • tego, czy jest to bardzo pilna wizyta

    Jeśli więc jesteście lekko przeziębieni, jak najbardziej możecie udać się na wizytę do dentysty. Jeśli jednak zmagacie się z ciężkim przeziębieniem, nie jest to wskazane. Nie tylko możecie zarazić swojego dentystę, ale także w przypadku leczenia kanałowego w wyniku działania wirusów może dojść do stanu zapalnego. Podrażnienie gardła powodujące kaszel i bolesny zabieg dodatkowo utrudniają leczenie i wydłużają proces powrotu do zdrowia.

    Wiele leków, takich jak aspiryna, ASA czy ibuprofen, nie tylko działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i obniża gorączkę, ale także rozrzedza krew. Oznacza to, że jeśli podczas leczenia stomatologicznego wystąpi krwawienie, trudno je powstrzymać. Alternatywną metodą łagodzenia bólu jest paracetamol, który ma działanie podobne do kwasu acetylosalicylowego, ale nie rozrzedza krwi.​

    A czy w czasie zwolnienia lekarskiego można sobie zrobić urlop i wyjechać?

    Przebywacie na zwolnieniu lekarskim i marzy Wam się urlop w Tajlandii – czy jest to dozwolone? Odpowiedź na to pytanie także zależy od rodzaju i nasilenia choroby.

    Faktem jest, że w zasadzie pracodawca nie może Wam tego zabronić. O ile podróż nie wpłynie negatywnie na proces powrotu do zdrowia, możecie jechać dokądkolwiek chcecie.

    Pobyt w uzdrowisku nad Morzem Bałtyckim jest z pewnością korzystny dla osób cierpiących na przykład na zapalenie oskrzeli. Jeśli więc sprzyja Wam tropikalny klimat jaki panuje w Tajlandii, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wybrali się tam na wycieczkę. Jeśli jednak Wasz stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, powinniście natychmiast wyjechać.

    Podróże pociągiem też w zasadzie nie stanowią problemu. Potwierdził to niemiecki sąd pracy wydając orzeczenie w sprawie radiologa, który został zwolniony po tym, jak jego szef zauważył go na dworcu kolejowym. W opinii przełożonego nie wyglądał on na osobę, której coś dolega. Sąd uznał jednak, że wypowiedzenie umowy o pracę było niezgodne z prawem, nawet jeśli pracodawca podejrzewał, że pracownik tak naprawdę nie był chory. Posiadał on bowiem zaświadczenie o niezdolności do pracy, a sama podróż pociągiem nie podważała jego wiarygodności. W końcu nie każda choroba wymaga leżenia w łóżku. Ponadto pracownik jechał do swoich rodziców, u których zamierzał wrócić do zdrowia.

    Czy mimo zwolnienia lekarskiego można pójść na imprezę?

    Jeśli rano lekarz wypisał Wam zwolnienie, to czy tego samego dnia wieczorem możecie wybrać się na imprezę? Ten przypadek jest szczególnie skomplikowany. Jeśli macie 40 stopni gorączki, raczej nie powinniście tańczyć do białego rana w nocnym klubie. Zasadniczo jednak możecie pójść na imprezę i nie musicie tłumaczyć się z tego przed pracodawcą. W takim przypadku powinniście jednak następnego dnia stawić się w biurze.

    Nie ma przeciwskazań, abyście udali się do baru mimo stłuczenia barku. Szefa nie powinno interesować to, z jakiego powodu lekarz wypisał Wam zwolnienie. Jeśli pracodawca żąda takich informacji, narusza ustawę o ochronie danych osobowych i ustawę zasadniczą.

    Niemniej jednak trzeba jasno powiedzieć: z pewnością nie zrobi dobrego wrażenia na szefie czy współpracownikach, jeśli opublikujecie na Facebooku lub pokażecie w pracy zdjęcia z imprezowej nocy, podczas gdy w tym samym czasie przebywaliście na zwolnieniu lekarskim.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x