Niemcy: Zwolnienie lekarskie po złożeniu wypowiedzenia o pracę może kosztować pensję

    Każdy, kto rezygnuje z pracy i korzysta ze zwolnienia lekarskiego przez cały okres wypowiedzenia, musi liczyć się z tym, że nie otrzyma dalszego wynagrodzenia. W tym celu pracodawca musi jednak przedstawić fakty świadczące o tym, że wątpliwości co do choroby pracownika są uzasadnione.

    Tak wynika z orzeczenia Sądu Pracy Kraju Związkowego Szlezwik-Holsztyn.

    W konkretnej sprawie, na którą powołuje się Grupa Robocza Prawa Pracy Niemieckiej Izby Adwokackiej (DAV), kobieta wypowiedziała umowę o pracę – i poprosiła bezpośrednio w piśmie wypowiadającym umowę o przesłanie potwierdzenia wypowiedzenia i dokumentów pracowniczych na jej adres domowy.

    Od dnia, w którym pismo rozwiązujące umowę zostało opatrzone datą, kobieta nie stawiła się do pracy i nieprzerwanie składała zaświadczenia o niezdolności do pracy aż do zakończenia stosunku pracy. Pracodawca nie wypłacił jej wówczas dalszego wynagrodzenia.

    Kobieta wygrała w sądzie pracy – a następnie przegrała w drugiej instancji
    Podczas gdy powództwo kobiety o zapłatę zakończyło się sukcesem przed Sądem Pracy w Lubece, sytuacja wyglądała inaczej przed Okręgowym Sądem Pracy w Szlezwiku-Holsztynie, który rozpatrywał sprawę w drugiej instancji. Sąd oddalił roszczenie o zapłatę.

    W swojej decyzji sąd powołał się przede wszystkim na wysoką wartość dowodową zaświadczeń o niezdolności do pracy. Nie można jej jednak zachwiać tylko wtedy, gdy pracownik w związku ze zwolnieniem z pracy weźmie zwolnienie lekarskie dokładnie w odpowiednim czasie do upływu okresu wypowiedzenia.

    Patrząc całościowo, jest ona zachwiana także wtedy, gdy zwolnienie lekarskie z kilkoma zaświadczeniami dokładnie pokrywa się z okresem kontynuowania wypłaty wynagrodzenia, a z pisma rozwiązującego umowę wynika, że jego autor od początku nie oczekiwał już jego obecności.

    Pracownik musi udowodnić, że rzeczywiście był chory
    Jeśli pracodawcy uda się zachwiać wartością dowodową zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy, to na pracowniku spoczywa wówczas obowiązek przedstawienia i udowodnienia konkretnych faktów pozwalających na stwierdzenie choroby.

    W niniejszej sprawie powódka nie zdołała jednak przekonać sądu, że jest niezdolna do pracy. W związku z tym nie przysługuje jej prawo do dalszej wypłaty wynagrodzenia.

    Apelacja nie została uwzględniona. Decyzja nie jest prawnie wiążąca. Złożono odwołanie o niedopuszczenie.

    źródło: tagesspiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x