Niemcy: Wielu uchodźców, ale brakuje wykwalifikowanych pracowników. Jak to się ma do siebie?

    Niemcy chcą stać się krajem nr 1 pod względem imigracji wykwalifikowanych pracowników.

    Koalicja rządząca w Niemczech postawiła sobie jasny cel: przyciągnąć do Niemiec rocznie około 400 tys. zagranicznych wykwalifikowanych pracowników (lekarzy, inżynierów, pielęgniarek itp.).

    Problem: największa potęga gospodarcza Europy nie jest już nawet w pierwszej dziesiątce, jeśli chodzi o możliwości rozwoju zawodowego. Według badań Niemcy są nawet na 13 miejscu za Kolumbią, Rumunią i Ekwadorem (1 miejsce: USA, potem Anglia i Tajwan).

    Niemiecy przyciągają bardziej swoją „opiekuńczą” polityką: tylko od 1 stycznia przybyło do Niemiec 1,2 mln imigrantów, z czego 776 tys. w wieku powyżej 18 lat.

    Często są to ludzie bez odpowiedniego wykształcenia, bez pracy. Mają oni jednak prawo do wsparcia, zakwaterowania i odzieży. Obecnie tylko 53,5 proc. zdolnych do pracy cudzoziemców w Niemczech ma pracę.

    Ekspert Wido Geis-Thöne (41, Instytut Gospodarki Niemieckiej) powiedział BILD: „Większości z nich brakuje odpowiedniego wykształcenia. To dlatego tak wielu uchodźców skończyło na zasiłku”.

    Wielu uchodźców, ale brak zagranicznych wykwalifikowanych pracowników – jak to się ma do siebie?

    Według Geis-Thöne na świecie jest tylko kilka milionów dobrze wykwalifikowanych ludzi, którzy szukają pracy za granicą: „Przykładowo USA, Kanada, Australia przodują w tej statystyce, ponieważ językiem urzędowym jest tam angielski”.

    Linda Teuteberg (41 l.), ekspertka FDP ds. wewnętrznych, widzi kolejne przeszkody dla Niemiec jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej: „Oprócz naszego pięknego, ale trudnego do nauczenia się języka, to właśnie biurokracja i najwyższe miejsce w rankingu podatków i ceł zniechęcają do przyjazdu do naszego kraju”, mówi BILDowi: „Wykwalifikowani pracownicy, których potrzebuje nasz kraj, nie czekają na granicy. Ci, którzy mają wysokie kwalifikacje i znają angielski, idą tam, gdzie jest więcej netto z brutto”.

    Prof. Stefan Kooths (53 lata, dyrektor Instytutu Ekonomicznego w Kilonii IfW) za utrudnienia uważa także „niemiecką sieć telefonii komórkowej, sieć kolejową czy wysokie koszty energii”. Ogólny pakiet innych krajów, takich jak USA, jest „po prostu atrakcyjniejszy”.

    Mimo to, według niemieckiego MSZ, w 2022 r. przyznanych zostanie około 65 tys. wiz dla wykwalifikowanych pracowników, o 45 tys. więcej niż w 2020 r. W Niemczech brakuje jednak aż 400 000 wykwalifikowanych pracowników!

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    BERLINER

    BERLIN – Oni nie po to do Niemiec wjeżdżają aby Pracować – Tacy pracowali jak był Kolonializm, Mieli bat nad sobą – ONI TO MAJĄ W GENACH – Jedyna ich praca to interesy, handel, prowadzenie np. zieleniaków, knajpy itp. Przykładem są Turcy – np. dzieciak właściciela kiosku, 8 – 10 lat ma i już stoi za lada i sprzedaje – A INNI po co ma pracować, 4 – 8 dzieci – Tak jak u siebie – Robi dzieci, gra na bębenku i czekają na pomoc zewnętrzną – Od kiedy to – Jak ma 18 – 24 lata czy jest się… Czytaj więcej »

    Lukas

    Problem leży w systemie. Przyjeżdżają wykwalifikowani młodzi ludzie po studiach z całej Europy i zamiast dać im ”ab sofort” pomoc socjalną, skierować na specjalistyczne kursy językowe i przekierować ich do swoich ”ojczystych” zawodów to zamiast tego po przyjeździe muszą brać pierwszą lepszą robotę, aby się utrzymać w kraju i tyrać w niej pracując na rachunki nie mając czasu na rozwój. A jak ich wywali zeitfirma po 9 miesiącach to otrzymują z Jobcenter ogłoszenie do… kolejnej zeitfirmy pod rygorem, że jak będą się uchylać to zostaną im zabrane świadczenia socjalne.

    Hhhh

    Prawda kto jest wykwalifikowany i ma doświadczenie to jeśli nie mieszka w kraju gdzie wojna jest to nie szuka za granicą ” szczęścia „

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x