Niemcy: Strajk ostrzegawczy personelu naziemnego Lufthansy – oto, co powinni wiedzieć podróżujący samolotami

    Od wtorku do środy rano potrwa strajk ostrzegawczy personelu naziemnego Lufthansy. Lufthansa spodziewa się, że będzie w stanie zrealizować tylko od dziesięciu do dwudziestu procent planowanych lotów. Oto, jakie prawa mają podróżni w związku z zaistniałą sytuacją.

    Od wtorku do środy planowany strajk ostrzegawczy

    Gdy tylko piloci wakacyjnej linii Discover wrócili po strajku do pracy, od wtorku do środy rano planowany jest strajk ostrzegawczy personelu naziemnego Lufthansy. Strajk obejmie lotniska we Frankfurcie nad Menem, Monachium, Hamburgu, Berlinie, Düsseldorfie, Kolonii-Bonn i Stuttgarcie. Lufthansa spodziewa się, że będzie w stanie zrealizować tylko około dziesięciu do dwudziestu procent planowanych lotów.

    Według Lufthansy, planowany strajk ostrzegawczy ponownie dotknie ponad 100 000 pasażerów. Pasażerowie proszeni są o przybycie na lotnisko tylko wtedy, gdy ich lot nie został odwołany. Zgodnie z oświadczeniem, z powodu strajku, stanowiska zmiany rezerwacji nie będą obsługiwane. Aby uzyskać informacje o locie, podróżni powinni podać aktualne dane kontaktowe w rezerwacji.

    Jak mimo strajku dotrzeć do celu?

    Paul Degott, ekspert w dziedzinie prawa podróży, wyjaśnia podstawowe prawa osób poszkodowanych:

    Linia lotnicza musi proaktywnie oferować inne opcje podróży w przypadku odwołania lotu i opóźnień przekraczających trzy godziny. Może to również nastąpić automatycznie i zostać przekazane na przykład pocztą elektroniczną. Zawsze zaleca się kontakt z linią lotniczą lub sprawdzenie jej strony internetowej.

    Jeśli lot jest opóźniony o więcej niż pięć godzin, podróżni mogą zwrócić bilet i zażądać zwrotu pieniędzy – nie trzeba akceptować voucherów. Linie lotnicze nie mogą również pobierać opłat manipulacyjnych. Haczyk: trzeba wtedy samodzielnie zorganizować dojazd do miejsca docelowego. Często wiąże się to z dodatkowymi kosztami i dodatkowym wysiłkiem organizacyjnym.

    Paul Degott radzi podróżnym, aby pozostawili kwestię organizacji transportu zastępczego liniom lotniczym. Tak jest zazwyczaj taniej. Z pomocą linii lotniczej może się udać podróż pociągiem na inne lotnisko i stamtąd lot. W przypadku niemieckich lotów krajowych linie lotnicze często oferują swoim klientom bilety kolejowe na dotarcie do miejsca docelowego. Lufthansa wyraźnie wskazuje na taką możliwość.

    Jeśli na przykład zostaniecie na lotnisku i będziecie czekać na lot zastępczy, linia lotnicza musi zapewnić Wam posiłki i napoje w zależności od czasu oczekiwania. Linia lotnicza może być również zobowiązana do zorganizowania zakwaterowania w hotelu i niezbędnych transferów.

    Czy można ubiegać się o odszkodowanie?

    „Decydującym czynnikiem jest to, kto strajkuje” – mówi Degott. Strajki lub strajki ostrzegawcze pracowników linii lotniczej są okolicznością, na którą linia lotnicza ma wpływ. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem, strajki wewnętrzne nie są uznawane za „nadzwyczajne okoliczności”, które mogłyby zwolnić je z obowiązku zapłaty.

    Rozporządzenie UE w sprawie praw pasażerów określa wysokość możliwego odszkodowania. W przypadku opóźnień przekraczających trzy godziny w miejscu docelowym lub odwołania lotu z krótkim wyprzedzeniem, odszkodowanie wyniesie od 250 do 600 euro, w zależności od trasy lotu.

    Co w przypadku opóźnienia imprezy turystycznej?

    „W przypadku wakacji zorganizowanych odpowiedzialność ponosi organizator” – mówi Degott. Na przykład, jeśli lecicie na wakacje dzień później z powodu strajku ostrzegawczego, macie prawo żądać obniżenia ceny swoich wakacji. Oznacza to, że zapłacicie mniej za ten jeden dzień.

    Aplikacja dla pasażerów

    W związku ze strajkiem, Centrum Konsumenckie Nadrenii Północnej-Westfalii odsyła do swoich stron informacyjnych na ten temat oraz do bezpłatnej aplikacji „Flugärger-App”. Można dzięki nim sprawdzić, jakie ewentualne roszczenia przysługują pasażerom.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x