Niemcy: Po tygodniach sporów Bundesrat uchwalił legalizację marihuany

    Legalizacja marihuany w końcu jest w Niemczech możliwa. Projekt przeszedł przez Bundesrat. Do samego końca nie było jasne, czy izba krajów związkowych skieruje plan koalicji do komisji mediacyjnej – a tym samym zahamuje jego realizację.

    Legalizacja marihuany od 1 kwietnia

    Konopie indyjskie staną się w Niemczech legalne. Bundesrat utorował drogę dla ustawy przyjętej przez koalicję, pomimo sprzeciwu niektórych krajów związkowych. Izba krajowa przyjęła ustawę w piątek. Oznacza to, że posiadanie i uprawa konopi indyjskich będą dozwolone dla dorosłych pod pewnymi warunkami od 1 kwietnia.

    Legalizację poprzedziły tygodnie sporów. Ustawie sprzeciwiały się w szczególności kraje związkowe rządzone przez CDU/CSU i do końca nie było jasne, czy skierują ją do komisji mediacyjnej między Bundesratem a Bundestagiem. Nie udało się jednak uzyskać niezbędnej większości głosów na posiedzeniu plenarnym – co najmniej 35 z 69 głosów. Minister zdrowia, Karl Lauterbach (SPD), prowadził wcześniej kampanię na rzecz zatwierdzenia ustawy w Bundesracie.

    „Czy nie nadszedł czas, abyśmy walczyli z czarnym rynkiem?” zapytał Lauterbach. Przez wiele lat był on przeciwnikiem legalizacji marihuany. Zmienił zdanie, ponieważ zmieniła się sytuacja badawcza. Lauterbach powiedział, że tam, gdzie legalizacja została przeprowadzona mądrze – na przykład w niektórych stanach USA – czarny rynek upadł.

    Ochrona następnego pokolenia

    Lauterbach mówił o „szansie” na ochronę następnego pokolenia „poprzez edukację, przed przestępczością, konsumpcją i czarnym rynkiem”.

    Wcześniej prezydenci Saksonii-Anhalt i Saksonii, Reiner Haseloff i Michael Kretschmer (obaj CDU), zdecydowanie sprzeciwiali się legalizacji. Haseloff opowiadał się za komisją mediacyjną, która przynajmniej musiałaby zająć się ograniczeniami czasowymi i starymi sprawami. Kretschmer ostrzegł, że konopie indyjskie jako narkotyk miękki mogą prowadzić do konsumpcji twardszych narkotyków. Patrząc na Holandię, gdzie konsumpcja jest legalna, wykazano, że „nic się nie poprawiło, ale wiele się pogorszyło”.

    Haseloff ostrzegł również przed pogorszeniem się sytuacji: „Będzie więcej zgonów niż wcześniej, które są pośrednio związane z ryzykownym używaniem konopi indyjskich”. Polityk CDU odniósł się zarówno do zgonów związanych z narkotykami, jak i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, które mogą wynikać z wypadków spowodowanych zażywaniem narkotyków.

    Bawarska minister zdrowia, Judith Gerlach (CSU), również nazwała ustawę błędem. Jej zdaniem, nałożyłaby ona ogromne dodatkowe obciążenia administracyjne i egzekucyjne na kraje związkowe. Zaapelowała do krajów związkowych o skierowanie ustawy do komisji mediacyjnej.

    Nowoczesna polityka narkotykowa

    Legalizacja była projektem bliskim sercu koalicji, Zieloni i FDP prowadzili kampanię na rzecz dekryminalizacji marihuany. „Od dziesięcioleci prowadzimy kampanię przeciwko ideologicznej polityce zakazu” – napisali Zieloni na portalu X (dawny Twitter). „Dzięki ustawie o konopiach indyjskich w końcu tworzymy nowoczesną politykę narkotykową”. Minister finansów i lider FDP, Christian Lindner, również z zadowoleniem przyjął tę ustawę.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x