Niemcy: Od dziś studenci mogą składać wnioski o pomoc rządu federalnego w związku z pandemią koronawirusa

    Studenci w Niemczech, którzy mają problemy finansowe będące następstwem pandemii koronawirusa, mogą od dzisiaj składać wnioski o przyznanie dotacji federalnej. Będą oni mogli otrzymać do 500 euro miesięcznie, których nie trzeba będzie zwracać – pod pewnymi warunkami.

    Od dzisiaj studenci w Niemczech mogą sie starać o dotację 

    Termin uruchomienia planu wsparcia był wielokrotnie przesuwany, ale w końcu udało się. Studenci, którzy z powodu pandemii koronawirusa mają problemy z regulowaniem płatności, mogą od wtorku 16. czerwca ubiegać się o dotację od rządu federalnego. Wnioski o bezzwrotną pomoc w wysokości do 500 euro miesięcznie można składać online. Według Federalnej Minister Edukacji Anji Karliczek (CDU), wsparcie finansowe ma na celu „złagodzenie poważnych sytuacji kryzysowych (…) do czasu pojawienia się nowych możliwości zarobkowania oraz nowych ofert pracy”.

    Wnioski będą rozpatrywane od ręki

    Właściwy Studierendenwerk (organizacja ds. socjalno-bytowych studentów) będzie na bieżąco rozpatrywał złożone wnioski. Pomoc przysługuje wszystkim studentom, niezależnie od wieku i aktualnego semestru nauki. Uprawnieni są również studenci z zagranicy. Karliczek zakłada, że pierwsze pieniądze mogą zostać wypłacone już w czerwcu.

    Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych Niemiec (niem. Bundesministerium für Bildung und Forschung), wysokość dotacji będzie zależeć od stanu konta studenta w momencie składania wniosku i ma kształtować się następująco: studenci, którzy mają na koncie mniej niż 100 euro, będą mogli otrzymać pomoc w wysokości 500 euro, natomiast studenci, których stan konta nie przekracza 500 euro, mogą liczyć na wsparcie w wysokości 100 euro. Wnioski można składać tylko za miesiące czerwiec, lipiec i sierpień, za każdy z nich osobno i wyłącznie za bieżący miesiąc.

    Wymóg: prawie puste konto bankowe

    Przyznanie świadczenia jest uwarunkowane między innymi zapisaniem się na semestr letni 2020, posiadaniem rachunku bankowego w kraju oraz udokumentowaniem wszystkich wyciągów bankowych od lutego, względnie marca, w zależności od daty otrzymania ostatniego wynagrodzenia. Studenci nie mogą w danym miesiącu starać się o kolejne dotacje (np. od fundacji lub stowarzyszeń). Ponadto muszą wyjaśnić na piśmie, w jaki sposób znaleźli się w tej trudnej sytuacji i w razie potrzeby przedstawić na to dowód.

    Deutsches Studierendenwerk (DSW) zakłada, że dwie trzecie studentów pracowało dorywczo przed kryzysem koronawirusowym, aby móc sfinansować swoje studia. Wiele z tych miejsc pracy, na przykład w branży gastronomicznej, zlikwidowano. Sekretarz generalny DSW Achim Meyer auf der Heyde zwraca uwagę, że niektórzy studenci znaleźli inne zatrudnienie. Ale jego zdaniem o wiele więcej miejsc pracy zredukowano niż utworzono. Dla tej właśnie grupy wparcie państwa jest „absolutną koniecznością”.

    Krytyka ze strony GEW i Związku Lokatorów

    Komisja Federalna ds. Studentów Związku Zawodowego Wychowanie i Nauka (niem. Gewerkschaft Erziehung und Wissenschaft, GEW) krytykuje opóźniony start programu pomocowego Federalnego Ministerstwa Edukacji. Podkreślono, że miejsca pracy zostały utracone już w marcu. GEW zwrócił również uwagę na wymóg posiadania prawie pustego konta bankowego. Andreas Keller, zastępca przewodniczącego GEW i członek biura ds. szkolnictwa wyższego i badań naukowych podkreślił, że wielu potrzebujących studentów może odejść z pustymi rękoma: „Istnieje ryzyko, że studenci, którym nie uda się skorzystać z pakietu ratunkowego, będą zmuszeni do przerwania studiów.” Keller wielokrotnie opowiadał się za reformą federalnej ustawy stypendialnej (niem. Bundesausbildungsförderungsgesetz, BAföG).

    Krytykuje się również wysokość udzielanej pomocy. Volker Rastätter, przewodniczący monachijskiego związku lokatorów (niem. Mieterverein München), zwraca uwagę na sytuację na rynku mieszkaniowym. Według niego dotacja w wysokości 500 euro miesięcznie nie wystarczy na pokrycie kosztów mieszkania. W Norymberdze, Ingolstadt, Erlagen i Monachium oraz w okolicach tych miast studenci płacą od 600 do 650 euro czynszu.

    100 milionów euro

    Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych Niemiec na pomoc dla studentów przekaże łącznie 100 milionów euro. Za rozpatrzenie i zarządzanie projektem, właściwy Studierendenwerk otrzyma 25 euro za każdy wniosek. Obecna dotacja stanowi uzupełnienie kredytu studenckiego, o który od 8 maja studenci mogą ubiegać się w niemieckim państwowym banku rozwoju – Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). W zależności od potrzeb, studenci mogą skorzystać z kredytu do wysokości 650 euro miesięcznie.

    Źródło: www.br.de

     

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x