Niemcy: FDP wzywa kraje związkowe do zniesienia obowiązku noszenia maseczek

    Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach powiedział w wywiadzie dla telewizji ZDF, że na razie nie wiadomo, czy obowiązek noszenia maseczek w Niemczech zostanie utrzymany aż do kwietnia przyszłego roku. Tym samym polityk SPD przyznał, że obostrzenia mogą zostać zniesione jeszcze przed wygaśnięciem ustawy o ochronie przed zakażeniami, czyli przed 7 kwietnia.

    Zastanawiał się jednak, czy po trzech latach pandemii te kilka tygodni ma znaczenie. Należy bowiem zakładać, że po zimie sytuacja będzie znacznie spokojniejsza – stwierdził Lauterbach. Niemiecki minister zdrowia w dalszym ciągu odrzuca natychmiastowe zniesienie ostatnich obowiązujących jeszcze obostrzeń, wskazując na trudną sytuację w klinikach, które borykają się z problemem dużej absencji pracowniczej.

    Kanclerz Olaf Scholz dał do zrozumienia, że jest przeciwny natychmiastowemu zniesieniu pozostałych restrykcji covidowych. „Kanclerz jest zdania, że osiągnęliśmy dobre porozumienie i że mamy sytuację prawną, która pozwala krajom związkowym bardzo elastycznie dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji” – powiedziała zastępca rzecznika rządu Christiane Hoffmann. Minister zdrowia Lauterbach wyjaśnił, że według stanu na chwilę obecną, nie będzie konieczne przedłużenie okresu obowiązywania środków walki z pandemią po 7 kwietnia.

    FDP wzywa kraje związkowe do zniesienia obowiązku noszenia maseczek

    FDP nie przestaje wywierać presji na koalicjantów. Sekretarz generalny Bijan Djir-Sarai wzywa kraje związkowe do natychmiastowego zniesienia obowiązku noszenia maseczek w lokalnym transporcie publicznym. Polityk FDP powiedział gazecie „Bild”, że nie ma już podstaw do ingerencji w prawa podstawowe.

    Monika Schnitzer, przewodnicząca Niemieckiej Rady Ekspertów Gospodarczych, krytycznie ocenia postulat zniesienia wszystkich obostrzeń pandemicznych. Jej zdaniem nadal istniejące ograniczenia, jak np. obowiązek noszenia maseczek w autobusach i pociągach, nie stanowią ograniczeń dla gospodarki, a zmniejszają liczbę zachorowań na COVID-19 i inne choroby dróg oddechowych oraz zapobiegają jeszcze wyższym wskaźnikom zachorowań.

    Schnitzer powiedziała gazetom grupy medialnej Funke: „Zniesienie tych ograniczeń mogłoby jeszcze bardziej zwiększyć liczbę zwolnień lekarskich, co miałoby negatywny wpływ na gospodarkę.”

    Niemieccy lekarze wskazują na wzrost liczby zachorowań

    Również niemieccy lekarze przestrzegają przed natychmiastowym zniesieniem środków mających na celu zapobieganie zakażeniom koronawirusem. Johannes Nießen, przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Lekarzy Publicznej Służby Zdrowia, powiedział gazecie „Welt”, że jest krytycznie nastawiony do zniesienia wszystkich środków ochronnych już w tym momencie.

    „W tej chwili obserwujemy zwiększoną liczbę zachorowań i obciążenie szpitali z powodu absencji personelu i innych chorób zakaźnych” – tłumaczył. Nießen wspomniał również o tym, że w ostatnich tygodniach liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi od kilkuset do ponad tysiąca tygodniowo.

    Klaus Holetschek (CSU): pozostawienie aktualnie obowiązujących przepisów w niezmienionej formie do 7 kwietnia 2023 roku, kiedy to zgodnie z planem mają wygasnąć, byłoby nieproporcjonalne

    Z kolei prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Szpitali Gerald Gaß jest przeciwny temu, by środki walki z koronawirusem miały obowiązywać w niezmienionej formie aż do tego dnia (7 kwietnia). W rozmowie z „Die Welt” powiedział, że skoro obecnie nawet środowisko naukowe mówi niemal jednym głosem, że pandemia już się skończyła, to nie można dłużej utrzymywać obostrzeń jako środków obowiązkowych.

    Przeciwny utrzymaniu obecnych zasad jest także bawarski minister zdrowia Klaus Holetschek (CSU). W wywiadzie dla Redaktionsnetzwerk Deutschland stwierdził, że pozostawienie aktualnie obowiązujących przepisów w niezmienionej formie do 7 kwietnia 2023 roku, kiedy to zgodnie z planem mają wygasnąć, byłoby nieproporcjonalne.

    Specjalna konferencja na początku stycznia?

    Grupa parlamentarna CDU/CSU w Bundestagu wezwała ponadto do zorganizowania na początku stycznia specjalnej konferencji z udziałem przedstawicieli rządu federalnego i rządów krajów związkowych, na której większość środków miałaby zostać zniesiona w całym kraju.

    Wypowiedzi wirusologa Christiana Drostena o zakończeniu pandemii koronawirusa wywołały dyskusję na temat ostatecznego zniesienia obowiązku noszenia maseczek i innych środków ochronnych. Federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP) oświadczył, że należy zrezygnować z ostatnich wciąż obowiązujących w Niemczech restrykcji covidowych.

    Źródło: Tagesschau

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x