Niemcy: Czy umowa z siłownią może zostać wypowiedziana z powodu koronawirusa?

    Lockdown trwa w Niemczech od miesięcy i nie zanosi się na to, aby szybko się zakończył. Ponieważ siłownie w Niemczech są zamknięte, jedynym wyjściem pozostania aktywnym  jest wyjście na świeże powietrze. Wiele osób chce w związku z tym zrezygnować z siłowni, co jednak nie zawsze jest takie proste.

    Wiele osób w Niemczech zgłasza centrom konsumenckim, że siłownie nie akceptują nawet regularnych wypowiedzeń umów.

    Carolin Semmler z Centrum Doradztwa Konsumenckiego w Nadrenii Północnej-Westfalii potwierdza: „W kilku przypadkach podczas pandemii koronawirusa członkowie siłowni wypowiedzieli swoje aktualne umowy na czas. Siłownie potwierdziły jednak rozwiązanie umowy w znacznie późniejszym terminie.”

    Wypowiedzenie umowy z niemiecką siłownią

    Prawnicy w Niemczech rozróżniają pomiędzy „zwykłym” i „nadzwyczajnym” wypowiedzeniem umowy, czyli pomiędzy normalnym przypadkiem a szczególnymi okolicznościami, które uprawniają do wypowiedzenia danej umowy.

    Jeśli zawarliście umowę na czas określony, tzw. zwykłe wypowiedzenie umowy jest możliwe tylko na koniec okresu obowiązywania umowy.

    Wzór wypowiedzenia umowy z siłownią w języku niemieckim znajdziecie oczywiście we wzorach pism: Najbardziej przydatne wzory pism w Niemczech! Dojczland.info

    Czy koronawirus może być nadzwyczajnym powodem wypowiedzenia umowy z siłownią?

    Nicole Mutschke, niemiecki prawnik, odpowiada: „Zgodnie z niemieckim prawem ważny powód wypowiedzenia istnieje zawsze wtedy, gdy nie można oczekiwać od strony wypowiadającej kontynuacji stosunku uregulowanego umową. Oczywiście, zawsze trzeba rozpatrywać indywidualny przypadek, ale odrzuciłabym możliwość postrzegania koronawirusa jako ważnego powodu do rozwiązania umowy. Przeciwko takiemu traktowaniu przemawia m.in. to, że możliwość korzystania z siłowni została zawieszona tylko czasowo”.

    Czy mimo wszystko należy dalej płacić składki?

    Jeśli Wasza siłownia musiała zostać zamknięta, operator nie może już dłużej wypełniać swojej umowy. Ma wtedy miejsce tak zwane naruszenie umowy. W związku z tym, jeśli właściciel siłowni nie może spełnić swoich usług, nie musicie płacić składek.

    ▶︎ Wiele siłowni w Niemczech oferuje za okres zamknięcia tzw. vouchery, które można wykorzystać po otwarciu siłowni.

    Czy można nie zaakceptować voucher?

    Nie zawsze. W zasadzie tylko wtedy, gdy członkostwo na siłowni istniało już przed 8 marca 2020 roku.

    Nicole Mutschke: „Wyjątkowo jednak voucher może zostać odrzucony również w tym przypadku, jeśli jego przyjęcie jest nieuzasadnione dla klienta. Zależy to jednak zawsze od indywidualnego przypadku. Jeżeli voucher nie zostanie zrealizowany do 31 grudnia 2021 r., istnieje możliwość odzyskania jego wartości”.

    Czy okres wypowiedzenia może zostać przedłużony o okres zamknięcia?

    Nie. Konsumenci powinni zdecydowanie przestrzegać terminów wypowiedzenia, a także złożyć jednoznaczne wypowiedzenie w czasie uzgodnionym w umowie.

    Ważne jest również, aby nie zapomnieć o wypowiedzeniu wszelkich zleceń stałych, które mogą istnieć, tak aby płatności nie były nadal dokonywane do siłowni przez pomyłkę.

    Jeśli płacicie za pomocą polecenia zapłaty, możecie odwołać upoważnienie do polecenia zapłaty bezpośrednio przy wypowiedzeniu umowy.

    Czy można ubiegać się o zwrot zapłaconych składek?

    W przypadku ważnego wypowiedzenia umowa zostaje rozwiązana, a zobowiązanie do zapłaty przestaje obowiązywać. Jeśli siłownia nadal pobiera opłaty, należy zwrócić się do banku o zwrot pieniędzy.

    Co można zrobić, jeśli siłownia po prostu przedłuża umowę?

    Najlepiej jest zgłosić sprzeciw na piśmie. Jeśli zostały naliczone vouchery, może to oznaczać, że macie prawo do trenowanie poza okresem obowiązywania umowy. Każdy, kto dobrowolnie akceptuje vouchery, powinien dokładnie zapoznać się z drobnym drukiem, aby sprawdzić, jakie warunki obowiązują w przypadku tych voucherów.

    Nicole Mutschke: „Prawnicy w Niemczech obecnie nadal spierają się o to, czy studia fitness mogą jednostronnie przedłużyć okres obowiązywania umowy o czas zamknięcia. Niestety, wciąż brakuje orzeczeń sądu najwyższego, które przyniosłyby jasność w tym względzie. W związku z tą sytuacją prawną, należałoby w pierwszej kolejności raczej szukać rozmowy i zawarcia kompromisu ze studiem.”

    źródło: www.bild.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x