03.07.2020

Niemcy: Czy stres może być podstawą do zwolnienia lekarskiego?

Ostatnio dodane

Do lekarzy w Niemczech trafiły setki tysięcy wadliwych maseczek ochronnych!

Wszystko wskazuje na to, że do lekarzy w całych Niemczech trafiły setki tysięcy wadliwych maseczek ochronnych. Co więcej, problem...

Koronawirus: Na plaży w Zatoce Lubeckiej uruchomiono sygnalizację świetlną!

Rozpoczęły się wakacje w Szlezwiku-Holsztynie i innych krajach związkowych, a wraz z nimi okres przepełnionych plaż. Aby jednak nie...

Niemcy: Najemcy i wynajmujący powinni wspólnie ponosić koszty renowacji mieszkania

Według Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof, w skrócie BGH) w niektórych przypadkach zarówno najemcy jak i wynajmujący mieszkanie w...

Niemcy: czy znów dojdzie do zmian przepisów dotyczących kar za przekroczenie prędkości?

W Niemczech w kwietniu tego roku wszedł w życie nowy kodeks drogowy (Straßenverkehrsordnung, StVO) przewidujący surowsze sankcje wobec łamiących...

Coraz więcej pracowników w Niemczech cierpi z powodu nadmiernego stresu w pracy, który z pewnością ma wpływ na kondycję psychiczną. Czy można z tego powodu dostać zwolnienie chorobowe?

Presja w miejscach pracy niewątpliwie się zwiększa. Tym samym zwiększa się liczba osób cierpiących na choroby psychiczne. Przepracowanie, najwyższa wydajność, wysokie tempo i wymagania w pracy – wielu pracowników ma problem również z tym, żeby zrelaksować się po skończonej pracy. Widać to w przeprowadzonej przez DAK Gesundheit (jedna z niemieckich kas chorych) analizie, z której wynika, że od 1997 roku liczba nieobecności w pracy z powodu zaburzeń psychicznych wzrosła trzykrotnie.

Mimo tych niepokojących danych problemy ze zdrowiem psychicznym są nadal tematem tabu w wielu niemieckich firmach. Pracownicy często obawiają się, że przełożeni i koledzy z pracy nie zrozumieją powodu takiej nieobecności.

Zwolnienie chorobowe w Niemczech z powodu nadmiernego stresu

Problemy psychiczne są często trudnym i niewygodnym tematem. Zdarza się, że pancjenci mają problem z wyjaśnieniem swoich problemów nawet przed lekarzem.

Zasadniczo „stres” nie jest niezależną jednostką kliniczną, ale większość lekarzy ma świadomość, jakie skutki może on wywołać w długotrwałej perspektywie. Według raportu DAK co 18 pracownik był nieobecny w pracy z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym w 2019 r. – dotyczyło to około 2,2 miliona osób. Badanie pokazuje, że najczęstszą diagnozą jest depresja, a następnie zaburzenia adaptacyjne.

W całych Niemczech choroby psychiczne zajmują trzecie miejsce wśród chorób, które doprowadziły do ​​zwolnień chorobowych. Jest to z pewnością spowodowane coraz bardziej otwartym podejściem do rozwiązywania problemów psychologicznych – powiedział dyrektor generalny DAK Andreas Storm. Wyjaśnił również, że pacjenci częściej rozmawiają z lekarzem na ten temat. Jednak w pracy wygląda to inaczej. „Pracodawcy muszą również usunąć ze strefy tabu stres i problemy psychiczne i zaoferować pomoc swoim pracownikom” – powiedział Storm.

Stres i problemy psychologiczne: wciąż wiele uprzedzeń

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech nadal istnieje wiele uprzedzeń dotyczących chorób psychicznych. Wielu pracowników czuje się niekomfortowo, mówiąc swoim pracodawcom, że przebywają w domu z powodu stresu lub zaburzeń psychicznych. Ludzie cierpiący na depresję lub zaburzenia lękowe często obawiają się napiętnowania. Chociaż w ostatnich latach znacznie wzrosła akceptacja i zrozumienie dla chorób psychicznych w miejscu pracy, wielu pracowników nadal boi się porozmawiać z szefem na te tematy.

Zaświadczenie dla pracodawcy w Niemczech

Przeziębienie, złamana stopa czy choroba psychiczna – powody zwolnienia lekarskiego mogą być różne. Żadne z nich nie są lepsze ani gorsze. Warto jednak podkreślić, że nie trzeba informować swojego przełożonego jakie są powody zwolnienia, ponieważ pracownicy nie są zobowiązani do podawania swojej diagnozy. Na dokumencie dla pracodawcy również nie znajduje się ta informacja.

Źródło: www.merkur.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x