Więcej

  Niemcy: Czy stres może być podstawą do zwolnienia lekarskiego?

  Polski program do fakturowania w Niemczech

  Coraz więcej pracowników w Niemczech cierpi z powodu nadmiernego stresu w pracy, który z pewnością ma wpływ na kondycję psychiczną. Czy można z tego powodu dostać zwolnienie chorobowe?

  Presja w miejscach pracy niewątpliwie się zwiększa. Tym samym zwiększa się liczba osób cierpiących na choroby psychiczne. Przepracowanie, najwyższa wydajność, wysokie tempo i wymagania w pracy – wielu pracowników ma problem również z tym, żeby zrelaksować się po skończonej pracy. Widać to w przeprowadzonej przez DAK Gesundheit (jedna z niemieckich kas chorych) analizie, z której wynika, że od 1997 roku liczba nieobecności w pracy z powodu zaburzeń psychicznych wzrosła trzykrotnie.

  Mimo tych niepokojących danych problemy ze zdrowiem psychicznym są nadal tematem tabu w wielu niemieckich firmach. Pracownicy często obawiają się, że przełożeni i koledzy z pracy nie zrozumieją powodu takiej nieobecności.

  Zwolnienie chorobowe w Niemczech z powodu nadmiernego stresu

  Problemy psychiczne są często trudnym i niewygodnym tematem. Zdarza się, że pancjenci mają problem z wyjaśnieniem swoich problemów nawet przed lekarzem.

  Zasadniczo „stres” nie jest niezależną jednostką kliniczną, ale większość lekarzy ma świadomość, jakie skutki może on wywołać w długotrwałej perspektywie. Według raportu DAK co 18 pracownik był nieobecny w pracy z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym w 2019 r. – dotyczyło to około 2,2 miliona osób. Badanie pokazuje, że najczęstszą diagnozą jest depresja, a następnie zaburzenia adaptacyjne.

  W całych Niemczech choroby psychiczne zajmują trzecie miejsce wśród chorób, które doprowadziły do ​​zwolnień chorobowych. Jest to z pewnością spowodowane coraz bardziej otwartym podejściem do rozwiązywania problemów psychologicznych – powiedział dyrektor generalny DAK Andreas Storm. Wyjaśnił również, że pacjenci częściej rozmawiają z lekarzem na ten temat. Jednak w pracy wygląda to inaczej. „Pracodawcy muszą również usunąć ze strefy tabu stres i problemy psychiczne i zaoferować pomoc swoim pracownikom” – powiedział Storm.

  Stres i problemy psychologiczne: wciąż wiele uprzedzeń

  Zarówno w Polsce jak i w Niemczech nadal istnieje wiele uprzedzeń dotyczących chorób psychicznych. Wielu pracowników czuje się niekomfortowo, mówiąc swoim pracodawcom, że przebywają w domu z powodu stresu lub zaburzeń psychicznych. Ludzie cierpiący na depresję lub zaburzenia lękowe często obawiają się napiętnowania. Chociaż w ostatnich latach znacznie wzrosła akceptacja i zrozumienie dla chorób psychicznych w miejscu pracy, wielu pracowników nadal boi się porozmawiać z szefem na te tematy.

  Zaświadczenie dla pracodawcy w Niemczech

  Przeziębienie, złamana stopa czy choroba psychiczna – powody zwolnienia lekarskiego mogą być różne. Żadne z nich nie są lepsze ani gorsze. Warto jednak podkreślić, że nie trzeba informować swojego przełożonego jakie są powody zwolnienia, ponieważ pracownicy nie są zobowiązani do podawania swojej diagnozy. Na dokumencie dla pracodawcy również nie znajduje się ta informacja.

  Źródło: www.merkur.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Znajdź wymarzoną pracę w Niemczech! Atrakcyjne zarobki, różne branże, praca dla par… Sprawdź teraz: praca.dojczland.info.

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  171,571FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  Przydatne linki

  Niemieckie ubezpieczenia

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x