Niemcy: Czy lekarz może odmówić przyjęcia nieszczepionego pacjenta?

    Każdy sklepikarz, fryzjer czy restaurator w Niemczech ma prawo zażądać dowodu szczepienia lub rekonwalescencji. Musi on nawet odmówić obsługi i wstępu takim osobom.

    Jak to wygląda z lekarzami? Czy wolno im odmówić przyjęcia osób niezaszczepionych? Redakcja niemieckiego Bilda zapytała o to prawniczkę Nicole Mutschke (46).

    Czy lekarz w Niemczech może odmówić przyjęcia osób niezaszczepionych?

    Nicole Mutschke: „Poza nagłymi przypadkami, zgodnie z prawem nie istnieje obowiązek leczenia. Podobnie jak w innych dziedzinach, do zawarcia umowy, w tym przypadku umowy o leczenie, dochodzi dopiero wówczas, gdy pacjent i lekarz wyrażą zgodę na zawarcie takiej umowy”. Dotyczy to również konsultacji telefonicznych lub wideo.

    Nicole Mutschke: „Jednak w przypadku lekarzy kas chorych stosunek umowny między lekarzem a kasą chorych zasadniczo prowadzi do obowiązku leczenia. Lekarz prowadzący może odmówić leczenia tylko w uzasadnionych przypadkach. Klasycznym tego przykładem jest przeciążenie lekarza z powodu i tak już zwiększonej ilości pacjentów”.

    Czy nieszczepienie jest ważnym powodem?

    Stowarzyszenie Lekarzy Ustawowych Kas Chorych odnosi się tutaj bardzo wyraźnie do obowiązków lekarzy ustawowych kas chorych. Pacjent nieszczepiony nie jest uznawany za uzasadniony przypadek odmowy. Lekarze kas chorych powinni być zatem bardzo ostrożni w wydawaniu ogólnych decyzji odmownych.

    Jakie jeszcze mogą być ważne powody odmowy przyjęcia pacjenta?

    Jeśli nie ma nagłego przypadku, lekarz kasy chorych może odmówić przyjęcia pacjenta w następujących sytuacjach:

    • brak karty ubezpieczenia zdrowotnego
    • lekarz nie posiada niezbędnej wiedzy specjalistycznej
    • zachwiana jest relacja zaufania między lekarzem a pacjentem
    • pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza
    • lekarz został znieważony przez pacjenta lub pacjent mu groził

    Jak wygląda sytuacja w przypadku lekarzy prywatnych?

    Nicole Mutschke: „Jeśli prywatni lekarze stanowczo odmawiają leczenia nawet w nagłych przypadkach, grozi im odpowiedzialność karna za nieudzielenie pomocy, a także skarga do izby lekarskiej”.

    W przeciwnym razie prywatni lekarze mają całkowitą swobodę decydowania, z kim chcą zawrzeć umowę o leczenie. Nie muszą też uzasadniać tej decyzji. Podobnie jak w przypadku innych osób pracujących na własny rachunek, istnieje tu swoboda zawierania umów.

    Czy mimo to lekarz musi wystawić receptę?

    Nicole Mutschke: „Lekarze kas chorych nie mogą odmówić nieszczepionemu pacjentowi. Oczywiście, w razie potrzeby muszą wystawić receptę. W przypadku lekarzy prywatnych sytuacja jest tu znowu inna”.

    Czy szpital w Niemczech może odmówić przyjęcia nieszczepionych pacjentów?

    Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szpitali. Szpitale czysto prywatne mogą swobodnie decydować, z kim chcą zawrzeć umowę. Szpitale współpracujące z kasami chorych muszą jednak przyjąć nieszczepionych pacjentów.

    źródło: www.bild.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Fuck spahn

    Niech odmawiają, a ziemia niech im lekką bedzie!

    Fuck spahn

    Dla sprostowania. Chodziło mi oczywiście o lekarzy, a nie pacjentów.

    Tomek

    Mój lekarz rodzinny powiedział, że niemoralne jest leczenie 3G/2G. Lekarz ma leczyć, a nie bać się chorób. Po to został lekarzem

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x