Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Niemcy chcą znieść podatek solidarnościowy. Przeczytaj, ile na tym zaoszczędzisz!

    Niemcy chcą znieść podatek solidarnościowy. Przeczytaj, ile na tym zaoszczędzisz!

    Niemcy chcą znieść podatek solidarnościowy. Przeczytaj, ile na tym zaoszczędzisz!

    Niemiecki minister finansów, Olaf Scholz (SPD), przedstawił w miniony piątek projekt reformy dotyczącej zniesienia podatku solidarnościowego (niem. Solidaritätszuschlag). Ta spotkała się z krytyką niektórych polityków. Dla Wolfganga Kubickiego (FDP) sprawa jest jasna: plany ministra finansów dotyczące zniesienia podatku solidarnościowego są niezgodne z konstytucją. Scholz chce bowiem, aby osoby zarabiające nieprzeciętnie dużo, nadal płaciły podatek.

    Czym jest podatek solidarnościowy w Niemczech?

    Podatek solidarnościowy został wprowadzony w Niemczech w 1991 r. na okres jednego roku, a od 1995 r. jest pobierany aż do dziś. Kiedyś było to 7,5%. Od 1998 r. dopłata wynosi 5,5% podatku od osób prawnych lub podatku dochodowego. Podatek ten powstał ze względu na wysokie obciążenie federalne związane z ponownym zjednoczeniem Niemiec.

    Teraz, gdy odbudowa Wschodnich Niemiec straciła swoją podstawę, socjaldemokraci chcą nałożyć podatek wyłącznie na osoby otrzymujące nieprzeciętnie wysokie wynagrodzenie i uzyskane w ten sposób przychodzy wykorzystać do innych celów.

    Co dla podatników w Niemczech oznaczałoby zniesienie podatku solidarnościowego?

    Reforma przewiduje, że podatek solidarnościowy miałby byc płacony od podatku dochodowego w wysokości 33.912 euro, a nie jak do tej pory 16.956 euro. Osoby samotne i zarabiające do 73.874 euro rocznie nie musiałyby nic płacić. Powyżej tej kwoty byłby pobierany podatek solidarnościowy, a od 109.451 euro rocznie byłby on pobierany w pełnej wysokości, czyli 5,5 procent. Rodzina z dwojgiem dzieci i tylko jedną osobą czynną zawodowo, która zarabiałaby do 151.990 euro/rok zostałaby zwolniona z opłaty. Dopiero po osiągnięciu rocznych zarobków w wysokości 221.375 euro pobierany byłby podatek solidarnościowy.

    Oszczędności dla podatników w wysokości nawet do 1800 euro rocznie

    Zgodnie z obliczeniami instytutu „Ifo” na zlecenie gazety „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, małżeństwa z dwójką dzieci skorzystają z ulgi podatkowej w wysokości maksymalnie 1800 euro rocznie. Według informacji Ministerstwa Finansów, z konieczności płacenia podatku solidarnościowego zwolnionych byłoby 88 procent przedsiębiorców, którzy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (np. rzemieślnicy pracujący na własny rachunek) z wyłącznym dochodem z działalności gospodarczej. W przypadku zatrudnionych, około 91 procent z nich nie musiałoby odprowadzać opłaty.

    Ile zaoszczędzisz na zniesieniu podatku solidarnościowego? Konkretne przykłady

    Małżeństwo – pielęgniarka z rocznym wynagrodzeniem brutto 40.800 euro i murarz zatrudniony w firmie z rocznym wynagrodzeniem brutto 33.600 euro, bez dzieci – płaci zgodnie z atkualną sytuacją prawną składkę solidarnościową w wysokości 565 euro rocznie. Po reformie rodzina ta nie musiałaby odprowadzać składki. Wychowca w przedszkolu, bez dzieci, z rocznym wynagrodzeniem brutto w wysokości 31.500 euro płaci aktualnie 202 euro rocznie, w przyszłości nie będzie już płacił podatku solidarnościowego.

    źródło: morgenpost.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x