Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Gdzie w Niemczech żyje sie najlepiej, a gdzie najgorzej?

    Gdzie w Niemczech żyje sie najlepiej, a gdzie najgorzej?

    Gdzie w Niemczech żyje sie najlepiej, a gdzie najgorzej?

    Program dokumentalny ZDFzeit we współpracy z Instytutem Badania Opinii Publicznej Prognos, przygotowały zestawienie 401 regionów w Niemczech – gdzie warto mieszkać, a gdzie wręcz przeciwnie.

    Z badań wynika, że 83% osób najchętniej mieszkałoby na wsi – ale czy to od razu oznacza lepszą jakość życia? Gdzie jest najszybszy internet? Gdzie żyją najgrubsi Niemcy? Ile osób jest zadowolonych ze swojej sytuacji życiowej? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu!

    Tutaj żyje się w Niemczech najlepiej

    Na szczycie listy znajduje się okręg Breisgrau-Hochschwarzwald. Tutaj średnia długość życia w przypadku kobiet wynosi aż 85 lat. Powodem jest najprawdopodobniej dobre powietrze i spokojne życie w zgodzie z naturą. Przy czym w regionie tym, który jest nastawiony na rolnictwo, nie brakuje siły nabywczej, miejsc pracy ani dobrej opieki medycznej. W zestawieniu daje to 11 miejsce.

    Wyspa Rügen charakteryzuje się pięknymi plażami  i może się pochwalić największą ilością godzin słonecznych w całych Niemczech północnych. Na pewno sprzyja to dobrej jakości życia. Jednak są też minusy: dość wysoki poziom bezrobocia i w związku z tym niska siła nabywcza. Wyspa Rügen zajmuje w zestawieniu miejsce 93.

    Eichstätt w Bawarii (70 000 mieszkańców) – w tej miejscowości stopa bezrobocia wynosi tylko 2%, a burmistrz Andreas Steppberger twierdzi, że wszystkich bezrobotnych zna osobiście. Pełne zatrudnienie prowadzi jednak do wysokich czynszów, a droga do pracy często zajmuje dużo czasu – dlatego Eichstätt ląduje na miejscu 81.

    Frankfurt nad Menem, metropolia finansowa, charakteryzuje się dużą siłą nabywczą, dobrą ofertą w zakresie restauracji czy knajp i dużą dostępnością usług medycznych. Jednak zgodnie z opinią kierownika badań, Christiana Bollhoff, czynsze w tym mieście są w porównaniu do zarobków tak wysokie, jak nigdzie indziej! Średnio 37% wynagrodzenia przeznaczane jest właśnie na opłaty mieszkaniowe. Frankfurt znajduje się w zestawieniu na 57. miejscu.

    Oprócz kategorii „praca i mieszkanie“ oraz „czas wolny i środowisko“, gdy mówimy o jakości życia, bardzo ważną rolę odgrywa też bezpieczeństwo. Tutaj najlepsze opinie mają miasta na południu Niemiec: Starnberg na południe od Monachium (miejsce 3.) oraz Heidelberg w regionie Kurpfalz (miejsce 2.).

    And the winner is…

    Najlepszym miejscem do mieszkania w Niemczech okazuje się Monachium! Co o tym zadecydowało? Największa ilość godzin słonecznych, Ogród Angielski, bliskość gór i wysokie zarobki.

    Tutaj żyje się w Niemczech najgorzej

    Mimo, że 83% Niemców najchętniej chciałoby żyć na wsi albo w małym miasteczku, to jednak wiele osób przeprowadza się ze względu na pracę do dużych miast.

    Ucieczka ze wsi to dla Göritz w rejonie Spreewald prawdziwe błędne koło: nie ma kina, żadnych centrów handlowych, nie ma internetu, nawet pociąg się tutaj nie zatrzymuje. Jest to wyjątkowo nieatrakcyjne miejsce dla ewentualnych nowych mieszkańców. Region Oberspreewald-Lausitz otrzymuje w zestawieniu miejsce 276.

    Wioska Ellweiler w Nadrenii-Palatynacie jest tak zadłużona, że burmistrz Gerhard Göttge nie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenia. Nie ma żadnych sklepów, tylko trzy zakłady – prawie nie odprowadza się tu podatku od działalności przemysłowej i handlowej. Jeśli np. zepsuje się coś w hali sportowej, to burmistrz sam zajmuje się naprawą. Wioska zajmuje w rankingu miejsce 264.

    Miejscowości takie jak Ellweiler pokazują, że w kwestii jakości życia prawie nie ma różnic pomiędzy wschodem, a zachodem.

    Najkorzystniejsze opłaty mieszkaniowe

    Regiony położone nieco na uboczu zyskują punkty dzięki niskim opłatom mieszkaniowym:

    Zdecydowanie najkorzystniejszą relację opłat mieszkaniowych w stosunku do zarobków znajdziecie w Wunsiedel w regionie Fichtelgebirge na północnym wschodzie Bawarii: mieszkanie 90m2 kosztuje 340 euro (czynsz bez opłat na ogrzewanie). Jednak po stronie minusów trzeba zwrócić uwagę na słabą ofertę spędzania wolnego czasu. Ponadto przedsiębiorstwa średniej wielkości mają problemy z obsadzeniem miejsc pracy, więc w ramach zachęty proponują masaże w miejscu pracy i premię za relokację. Wunsiedel zajmuje miejsce 249.

    Gdzie żyją najgrubsi Niemcy?       

    Mimo, że życie na wsi związane jest z ruchem i naturą, to jednak nie odzwierciedla to rzeczywistości. Najgrubsi Niemcy żyją w Vorpommern-Greifswald, za to najchudsi w Monachium. Wbrew pozorom, to mieszkańcy dużych miast część drogi pokonują na piechotę lub rowerem, a na wsi przemieszczają się samochodami. Vorpommern-Greifswald otrzymuje w rankingu miejsce 216.

    A kto jest na szarym końcu?

    Zgodnie z wynikami badań, najgorszą jakość życia oferuje okręg Gelsenkirchen (Zagłębie Ruhry) i zajmuje on ostatnie miejsce. Dlaczego? Jest tu zdecydowanie największe bezrobocie i największy wskaźnik biedy wśród dzieci. Do tego dochodzi jeszcze największa liczba palaczy.

    Mimo to, mieszkańcy Gelsenkirchen nie wyobrażają sobie, że mieliby opuścić swój dom. Werner Mezger z Uniwersytetu we Freiburgu argumentuje to następująco: „Życie w Zagłębiu Ruhry to uczucie wspólnoty – nawet w czasach, gdy nie jest dobrze, mieszkańcy trzymają się razem”.

    Wnioski końcowe

    Badania ZDF pokazują, że jakość życia najlepsza jest na południu Niemiec – aż 73 miasta i okręgi z najlepszej setki leżą w Bawarii i Badenii-Wirtembergii.

    Jednak statystyki to nie wszystko, ponieważ aż 86% Niemców jest zadowolonych ze swojego miejsca zamieszkania.

    źródło: bild.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Naja Naja

    A pytał ktoś Auslanderów, jak im się żyje za głodowe pensję w mieszkaniach nie remontowanych od dziesięcioleci?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x