Więcej

  Wypadek samochodowy w Niemczech – jak się zachować w miejscu wypadku?

  Jeśli nie daj Boże przytrafi się Wam kiedyś nieszczęście i będziecie uczestnikami wypadku w Niemczech, to warto żebyście wiedzieli jak się w takiej sytuacji prawidłowo zachować. Pod wpływem dużego stresu być może nie będziecie w stanie na szybko znaleźć potrzebnych informacji, dlatego zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

  Po wypadku najważniejsze jest zachowanie spokoju i przestrzeganie następujących zasad:

  1. Zabezpieczenie miejsca wypadku
  • Włączenie świateł awaryjnych
  • Założenie kamizelki odblaskowej
  • Ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości ok. 100 m
  • W przypadku niewielkich szkód należy niezwłocznie usunąć pojazd ze strefy zagrożenia
  • W przypadku większych szkód nie należy usuwać śladów wypadku i zaczekać aż wypadek zostanie przyjęty
  1. Opieka nad rannymi i poinformowanie służb ratowniczych

  Telefon pod nr 110 lub 112 (darmowe połączenie z komórki, budki telefonicznej czy tzw. Notrufsäule, czyli ustawionego przy autostradzie słupa z telefonem do wzywania pomocy w nagłych przypadkach).

  1. Dokumentacja związana z miejscem wypadku i uczestniczącymi pojazdami
  • Należy obejrzeć dokumenty uczestników wypadku
  • Warto zanotować ważne dane np. rejestrację drugiego pojazdu, adres kierowcy, jego ubezpieczyciela, numer polisy ubezpieczeniowej.
  • Powinno się dokładnie zapisać miejsce i czas zdarzenia
  • Warto zrobić zdjęcia wypadku i wszystkich pojazdów w nim uczestniczących
  • Dobrze jest zanotować nazwiska i adresy możliwych świadków zdarzenia
  • Należy spisać protokół wypadku i dać go do podpisu wszystkim uczestnikom zdarzenia
  1. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – jakimi informacjami powinniście koniecznie wymienić się z pozostałymi uczestnikami wypadku?
  • Numery rejestracyjne pozostałych uczestników wypadku
  • Adres właściciela pojazdu (ważne: jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, wtedy należy zanotować także adres kierowcy!)
  • Rodzaj udziału w zdarzeniu
  • Ubezpieczyciel sprawcy wypadku
  • Numer polisy ubezpieczeniowej
  • Dokładne miejsce i czas zdarzenia
  • Nazwiska i adresy możliwych świadków

  Wypadek w Niemczech – kiedy należy włączyć w sprawę policję?

  Policję należy powiadomić na pewno wtedy, kiedy poprzez wypadek została wyrządzona krzywda jakiejś osobie, ktoś został ranny. Również w przypadku dużych szkód materialnych albo gdy uczestnicy zdarzenia są pod wpływem alkoholu lub narkotyków, wtedy koniecznie należy wezwać policję. Jeśli natomiast chodzi o nieduże wgniecenia w  karoserii, to wezwanie policji nie jest konieczne, ale nie jest też zabronione!

  Jeśli kwestia winy nie jest jednoznaczna albo w wypadku uczestniczą pojazdy lub kierowcy  z zagranicy, również wskazane jest skorzystanie z pomocy policji.

  Czy można zaakceptować upomnienie na miejscu wypadku?

  Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od konkretnego przypadku i związanych z tym okoliczności.

  Kiedy należy włączyć w sprawę firmę ubezpieczeniową?

  Jeśli jesteście uczestnikami wypadku, powinniście poinformować o tym Waszą firmę ubezpieczeniową. Zazwyczaj taki obowiązek poinformowania zawarty jest w warunkach umowy.

  Co jeśli to Wy jesteście sprawcą wypadku?

  Jeśli wypadek samochodowy powstał z Waszej winy, musicie niezwłocznie poinformować o tym Waszego ubezpieczyciela. On zajmie się dalszym postępowaniem. Raczej unikajcie przyznania się do winy na miejscu wypadku.

  A jeśli nie jesteście sprawcą wypadku?

  W takiej sytuacji należy poinformować w pierwszej kolejności Waszego ubezpieczyciela oraz ubezpieczyciela sprawcy wypadku o zaistniałym zdarzeniu. Firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku przekaże Wam, jakie są kolejne kroki odnośnie uregulowania szkody.

  Jakie zdjęcia należy zrobić?

  Sfotografujcie przede wszystkim:

  • Szkody wszystkich pojazdów uczestniczących w wypadku
  • Ślady przebiegu wypadku (np. ślady hamowania na jezdni)
  • Miejsce wypadku (jeśli to możliwe to różne ujęcia, z różnych perspektyw, w zbliżeniu oraz bez)
  • Dokumenty pozostałych osób uczestniczących w wypadku (to na wszelki wypadek, szczególnie jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu)

  Jakie szczegóły powinien zawierać protokół powypadkowy?

  Nie ma tutaj żadnych sztywnych zasad. Należy zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie elementy w protokole były dobrze widoczne i odpowiednio oznakowane. Należy odnotować wszystkie pojazdy uczestniczące w wypadku, położenie i rodzaj znaków drogowych oraz śladów wypadku, tak, aby osoby trzecie mogły na tej podstawie zrekonstruować przebieg zdarzenia.

  Pamiętajcie! Nigdy nie podpisujcie czegoś, czego treści nie rozumiecie albo nie jesteście pewni jej skutków. Kierujcie się tą zasadą zawsze – nie tylko w sytuacji wypadku samochodowego w Niemczech!

  Poniżej udostępniamy Wam europejski formularz z protokołu wypadku drogowego w trzech wersjach językowych:

  Na co należy zwrócić uwagę, jeśli uczestnicy wypadku pochodzą z zagranicy?

  W przypadku sprawców wypadku z jednego z krajów UE lub Islandii, Lichtensteinu, Norwegii albo Szwajcarii, likwidacja szkody następuje poprzez pełnomocnika ds. szkód zagranicznego ubezpieczyciela. Ma on siedzibę w Niemczech i możecie się z nim komunikować w języku niemieckim – niezależnie od tego, czy wypadek miał miejsce w obrębie Unii Europejskiej czy poza nią. Jeśli pełnomocnik nie zgłosi się w ciągu trzech miesięcy albo nie ma z nim kontaktu, wtedy do sprawy włączana jest  niemiecka komisja ds. odszkodowań zajmująca się pomocą dla ofiar wypadków (deutsche Entschädigungsstelle Verkehrsopferhilfe). Należy jednak mieć na uwadze, że zastosowanie ma prawo obejmujące państwo, w którym miejsce miał wypadek, co może mieć wpływ na zakres odszkodowania.

  Zalecane jest następujące postępowanie: w centrali ubezpieczycieli samochodowych dowiecie się kim jest pełnomocnik odpowiedzialny za Wasz przypadek. Jeśli nie ma wyznaczonej takiej osoby, możecie zgłosić szkodę w punkcie pomocy ofiarom wypadków.  Tam możecie się też zwrócić, jeśli pojazd odpowiedzialny za wypadek lub jego ubezpieczyciel nie mogli zostać ustaleni w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli natomiast został wyznaczony pełnomocnik, wtedy zgłaszacie szkodę bezpośrednio u niego. Jeśli on lub jego przedstawiciel w ciągu trzech miesięcy od zgłoszenia szkody, nie przekaże odpowiednio uzasadnionej odpowiedzi, wtedy również szkodą może się zająć komisja ds. odszkodowań.  Współpraca z tą komisją jest wykluczona jedynie wtedy, gdy szkoda została zgłoszona bezpośrednio u zagranicznego ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej, chyba, że nie odpowiedział on z odpowiednim uzasadnieniem w przeciągu trzech miesięcy.

  A jeśli sprawca wypadku pochodzi z innego państwa niż wymienione? Wtedy należy zasięgnąć pomocy adwokata.  Likwidacja szkody poprzez zagraniczne ubezpieczenie OC może w takim wypadku bardzo długo trwać a praktyki likwidacji szkody też bywają bardzo zróżnicowane.

   

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Piotrek

  Witam wszystkich. W ubiegłym tygodniu moje auto było „częścią” stłuczki na parkingu (bylem w tym czasie w pracy). Czekałem na protokół z policji z nadzieja że znajdę tam numer polisy i wszystkie dane winowajcy. Okazało się jednak że sprawa nie jest wyjaśniona i toczy się pomiędzy dwoma innymi kierowcami którzy brali udział w kolizji. Policja oczywiście prosi mnie o złożenie zeznań a ja domyślam się to wszystko może jeszcze potrwać. Czy nie mając żadnych danych sprawcy mogę skorzystać z usług rzeczoznawcy?

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  173ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Zarobki w Niemczech – czyli najlepiej i najgorzej opłacane zawody w Niemczech!

  Rok 2021 za nami, więc można podsumować, które zawody należały w Niemczech do tych najlepiej opłacanych oraz które były najgorzej opłacane. W tym artykule...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x