Mieszkasz w Niemczech i chcesz przyjąć uchodźców wojennych z Ukrainy? Na co należy zwrócić uwagę!

    Według wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) z ogarniętej wojną Ukrainy uciekło już ponad dwa miliony ludzi. Ponad połowa z nich przebywa w Polsce. Na razie w Niemczech schronienie znalazło ponad 64 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, jednak niebawem może ich być znacznie więcej.

    Już w zeszłym tygodniu na zdjęciach i filmach z dworca głównego w Berlinie widać było setki berlińczyków oferujących uchodźcom prywatne mieszkania. Jednak każdy, kto chce przyjąć uchodźców do swojego domu, powinien wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

    Mieszkam w Niemczech: Czy mogę przyjąć uchodźców?

    Tak. Ukraińcy mogą wjeżdżać do Niemiec bez wizy, otrzymują „tymczasową ochronę” na mocy ustawy o pobycie cudzoziemców (Aufenthaltsgesetz), póki co na okres jednego roku. Mogą mieszkać gdziekolwiek chcą. Chociaż na przykład Hamburg deklaruje, że to przede wszystkim miasto jest odpowiedzialne za zakwaterowanie uchodźców, na przykład w ośrodkach dla uchodźców lub w schroniskach, osoby prywatne również mogą zaoferować pomoc Ukraińcom. Ci, którzy chcieliby ugościć uchodźców, mogą na przykład zgłosić się do urzędu gminy, organizacji pomocowych lub skorzystać z dedykowanych platform internetowych, takich jak np. unterkunft-ukraine.de.

    Czy w Niemczech potrzebna jest zgoda wynajmującego?

    Nie – twierdzi Niemieckie Stowarzyszenie Lokatorów (Deutscher Mieterbund). Ci, którzy mieszkają w wynajmowanych mieszkaniach, mogą na razie przyjmować uchodźców. Jeśli pobyt trwa od sześciu do ośmiu tygodni, najemcy nie muszą prosić właściciela o pozwolenie (tzw. „erlaubnisfreier Besuch”). „Jeśli jednak wizyta trwa dłużej, należy poinformować o tym wynajmującego i poprosić go o zgodę, aby nie narazić się na wypowiedzenie umowy najmu” – wyjaśnia stowarzyszenie.

    Jak postępować w stosunku do osób, które doświadczyły wojny?

    Osoby mające doświadczenie w pomaganiu uchodźcom przestrzegają przed naiwnością. Diana Henniges, założycielka berlińskiej inicjatywy obywatelskiej „Moabit hilft”, powiedziała dziennikowi „Tagesspiegel”, że każdy powinien zadać sobie pytanie: „Czy potrafię sobie poradzić z tym, że jakaś matka czeka całymi dniami, tygodniami i miesiącami, płacząc lub będąc w depresji, na telefon od męża, który nie przyjeżdża? Że dziecko może co noc moczyć się w łóżku? Że jakiś mężczyzna codziennie wcześnie rano chodzi po kuchni, bo nie może już spać?” Wspólne zamieszkiwanie może układać się dobrze, ale warto zawczasu przemyśleć te kwestie.

    Kto musi zająć się zameldowaniem?

    Na początku Ukraińcy mogą mieszkać w Niemczech bez meldunku; nie jest on wymagany przez okres pierwszych 90 dni. Niemniej jednak uchodźcy wojenni z Ukrainy muszą się zarejestrować, aby uzyskać prawo do świadczeń socjalnych zgodnie z ustawą o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl (Asylbewerberleistungsgesetz). Zapewnia to „środki na utrzymanie i opiekę medyczną”, wyjaśnia Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W razie potrzeby uchodźcy wojenni mogą dzięki tym świadczeniom socjalnym opłacać czynsz. Rejestracji można dokonać w punktach recepcyjnych lub urzędach ds. cudzoziemców. Nie ma prawnego obowiązku, aby osoby udzielające pomocy towarzyszyły uchodźcom i wspierały ich podczas wizyt w urzędach.

    Czy mogę przyjąć same dzieci?

    Samotne dzieci i młodzież wymagają szczególnej ochrony. Dlatego też „małoletni bez opieki są w pierwszej kolejności obejmowani opieką przez właściwy miejscowo urząd ds. młodzieży” – czytamy na stronie internetowej Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, BAMF). Daniela Behrens (SPD), minister spraw społecznych Dolnej Saksonii, powiedziała, że każdy, kto chce przyjąć dzieci lub młodzież bez opieki, powinien skontaktować się z miejscowym urzędem ds. młodzieży (Jugendamt).

    Czy są jakieś utrudnienia związane z pandemią koronawirusa?

    Od końca lutego Ukraina nie jest już uznawana za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że w związku z tym istnieje jedynie wymóg wykonania przed wjazdem testu na obecność koronawirusa, ale nie ma już obowiązku odbycia kwarantanny i dokonania zgłoszenia. Przy wjeździe na terytorium Niemiec mają być oferowane dobrowolne testy na COVID-19. Osoby z objawami choroby powinny otrzymać pomoc medyczną.

    Czy uchodźcy otrzymają pomoc psychologiczną?

    Uchodźcy wojenni z Ukrainy po zarejestrowaniu się uzyskują prawo do opieki medycznej. Bundesweite Arbeitsgemeinschaft der Psychosozialen Zentren für Flüchtlinge und Folteropfer (Baff) opracowała wytyczne dotyczące postępowania z uchodźcami, którzy przeżyli traumę, zatytułowane „Traumasensibler und empowernder Umgang mit Geflüchteten”.

    Źródło: dojczland.info

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    Jasne,na kilka m-cy a pozniej powiedza ze mamy ich latami trzymac!!! Ze to Pflicht 👍👍👍👍👍. Niech im kraj zapewnia mieszkania!!!!
    I tak my pracujacy na nich placic bedziemy

    wkurzona

    Ty tez jestes uchodzca socjalnym, czym sie roznisz od innych? Zrobilas sie bardziej niemiecka od Niemcow??

    realnie

    roznie sie tym ze od pierwszego dnia sam sobie wynajmuje mieszkanie, sam wszystko oplacam i place od pierwszego dnia podatki, tym sie roznie. Nie rozrozniasz emigracji zarobkowej od uchodzcy socjalnego to nie dyskutuj

    Krzysztof

    Chętnie przyjmę 2dzieci z Ukrainy do Hamburga

    Dorota

    Dzień dobry. Ja mam duży dom na około 30 miejsc , chętnie oddam go do jakiegoś urzędu, żeby w nim zakwaterowali sobie uchodźców. Czy może wiecie gdzie mogę się zgłosić.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x