Lauterbach chce położyć kres dyskryminacji homoseksualnych dawców krwi

    Do tej pory homoseksualiści w Niemczech mogli oddawać krew, ale z pewnymi ograniczeniami. Minister zdrowia, Karl Lauterbach, chce teraz znieść ten wymóg. Od dawna jest on krytykowany jako dyskryminujący.

    „To, czy ktoś może zostać krwiodawcą, jest kwestią zachowań, a nie orientacji seksualnej”

    Mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami są traktowani niekorzystnie jako dawcy krwi. Ta krytyka istnieje już od dawna. Teraz rząd Niemiec chce to zmienić.

    Federalny minister zdrowia, Karl Lauterbach (SPD), chce położyć kres dyskryminacji homoseksualnych mężczyzn przy oddawaniu krwi. Dzięki planowanej zmianie ustawy, Lauterbach chce zobowiązać Federalne Stowarzyszenie Medyczne, by w ciągu czterech miesięcy odpowiednio dostosowało swoje wytyczne dotyczące krwiodawstwa i dopuściło homoseksualnych mężczyzn jako dawców krwi. Tak zapowiedział minister w rozmowie z „Redaktionsnetzwerk Deutschland” (wydanie wtorkowe).

    „To, czy ktoś może zostać dawcą krwi, jest kwestią zachowań, a nie orientacji seksualnej” – powiedział gazetom Lauterbach. „Nie może być tu miejsca na ukrytą dyskryminację”. Federalne Stowarzyszenie Medyczne musi „wreszcie zrozumieć, co od dawna jest konsensusem w życiu społecznym”.

    Wymóg ten pochodzi z czasów kryzysu AIDS

    Ograniczenia w oddawaniu krwi przez homoseksualistów sięgają czasów kryzysu AIDS. Obawiano się wtedy, że ryzyko zarażeniem HIV przez homoseksualistów poprzez oddawanie krwi jest szczególnie wysokie. Przepis ten był od dawna krytykowany jako dyskryminujący, a partie koalicji zgodziły się na jego zniesienie w swojej umowie koalicyjnej.

    Poprawka Lauterbacha do ustawy o transfuzji, która jest dostępna dla gazet RND, mówi: „Orientacja seksualna i tożsamość płciowa nie mogą być kryteriami wykluczenia lub odroczenia.”

    Zgodnie z obecnie miarodajnymi wytycznymi Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego, mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami mogą oddawać krew tylko wtedy, gdy w ciągu ostatnich czterech miesięcy nie mieli stosunków seksualnych z „nowym lub więcej niż jednym partnerem seksualnym”. Dla wszystkich innych osób czteromiesięczny zakaz dotyczy jednak tylko „często zmieniających się partnerów”. Dyrektywa została po raz ostatni nieco złagodzona w 2021 roku – wcześniej termin ten wynosił dwanaście miesięcy.

    Według RND, projekt nowelizacji przewiduje obecnie, że ryzyko prowadzące do wykluczenia lub odroczenia krwiodawstwa może być ustalone jedynie na „podstawie indywidualnego zachowania osoby chcącej oddać krew”. „Grupowe wykluczenia czy też odroczenia nie są już w tym zakresie dopuszczalne”.

    Źródło: Der Spiegel

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Simon

    Podobno jak sie dostanie krew od alkoholika mozna sie nim stac…. krew to nie tylko czerwone krwinki

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x