Niemiecka para relacjonuje: Za 1200 euro miesięcznie żyjemy w słonecznej Grecji

    „Ucieknij przed kryzysem cenowym i spędź zimę w Grecji” – tak latem kusił Niemców grecki minister turystyki Vassilis Kikilias (48). To co dla niektórych brzmi jak marzenie, jest dla innych rzeczywistością. Do tych osób należą emeryt Manfred Reuter (65) i jego żona Karin (63, gospodyni domowa). Mają do dyspozycji 1700 euro, ale wydają jedynie 1200 euro miesięcznie. W lipcu 2022 r. bezdzietna para przeprowadziła się ze swoimi dwoma kotami Vroni i Wiggerl (oba 14) z Ulm (Badenia-Wirtembergia) na Kretę.

    Wyspę znali jedynie z internetu i telewizyjnego filmu dokumentalnego. Manfred Reuter wyjaśnia: „Decydującym czynnikiem było to, gdzie mogliśmy uzyskać najlepszą możliwą jakość życia z mojej emerytury wynoszącej niecałe 1700 euro”.

    Na Krecie para może odłożyć nawet 500 euro miesięcznie

    Na Krecie para może odłożyć nawet 500 euro miesięcznie (patrz lista wydatków niżej). „W Niemczech byłoby to nie do pomyślenia” – mówi Manfred.

    Para skrupulatnie przygotowywała swoją emigracyjną przygodę przez pół roku. Musiały zostać załatwione greckie numery podatkowe, karty pobytu, ubezpieczenie społeczne i nieopodatkowany import samochodu. Potrzebowali również konta, które pozwoliłoby im prowadzić konto za granicą – do wypłat emerytur.

    Reuters nie musiał zmieniać ubezpieczenia zdrowotnego. Rachunki medyczne są zwracane po ich przedłożeniu w kasie chorych, a koszty szpitalne są rozliczane bezpośrednio z niemiecką firmą ubezpieczeniową.

    Jedyna rzecz, za którą tęskni rodowity Bawarczyk to jak sam mówi „przyzwoite ciemne piwo z beczki”.

    Koszty życia na Krecie

    Jeśli chodzi o koszty życia na Krecie, Manfred Reuter przygotował listę miesięcznych wydatków, jakie małżeństwo ma na Krecie:

    ► Czynsz (140 m2, 3 tarasy): 550 euro
    ► Media (prąd, ogrzewanie, woda, internet, śmieci): 75 euro
    ► Samochód (ubezpieczenie, podatek, benzyna): 45 euro
    ► Żywność: 280 euro
    ► Apteka: 25 euro
    ► Karma dla kotów: 125 euro
    ► Leki: 15 euro
    ► 2 niemieckie umowy na telefon komórkowy: 69 euro
    ► Grecka karta do telefonu komórkowego: 12 euro
    Wniosek: pozostaje 504 euro do zaoszczędzenia

    Wyjazd za granicę: co robić!

    Jeśli żyjecie na stałe w Niemczech i pobieracie tutaj przykładowo niemiecką emeryturę, to planując wyprowadzkę za granicę, powinniście mieć na uwadze następujące kroki:

    ► Ubezpieczenie zdrowotne: Należy zgłosić się do niemieckiej kasy chorych, aby mieć zagwarantowaną opiekę medyczną.
    ► Prawo jazdy: Na terenie UE uznawane jest niemieckie prawo jazdy. W krajach pozaeuropejskich może być wymagane międzynarodowe prawo jazdy.
    ► Emerytura: Aby zapewnić bezproblemowe otrzymywanie płatności, należy poinformować o tym niemieckie ubezpieczenie emerytalne.
    ► Wiza: Należy pilnie sprawdzić: Jakie wymogi wjazdowe obowiązują w kraju docelowym?
    ► Dokumenty: Ważne dokumenty (np. akty urodzenia i małżeństwa) powinny być przetłumaczone i uwierzytelnione.
    ► Ubezpieczenia: Należy sprawdzić, czy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, gospodarstwa domowego i inne obowiązują również za granicą. Oprócz tego należy poinformować ubezpieczycieli o nowym adresie.
    ► Rezygnacje: Należy wypowiedzieć umowy z niemieckimi dostawcami energii, a także bieżące subskrypcje i członkostwa. Warto sprawdzić zlecenia stałe, aby nie zapomnieć o ich anulowaniu (dowiedz się jak zerwać umowę z dostawcą internetu czy ubezpieczycielem przez internet: Wypowiedzenie umowy w Niemczech – Tak zrobisz to szybko i sprawnie przez internet!).
    ► Poczta: Warto ustawić zlecenie spedycyjne na poczcie – przynajmniej na kilka pierwszych miesięcy (więcej na ten temat tutaj: Przechowywanie przesyłek w Niemczech).

    źródło: bild.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jözeff

    Wow niemieccy emeryci odkrywają, że w EU są tańsze kraje niż Niemcy. SZOKUJĄCE.

    Filip

    W Polsce wyszłoby im taniej. A zyskaliby dostęp do lepszego jadła. W szoku jestem, że na dwa koty wydają 125€. Czy to tygrysy?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x