Europejska Agencja Leków zaleciła Komisji Europejskiej dopuszczenie do obrotu Paxlovidu – doustnego leku na COVID-19

    Europejska Agencja Leków (EMA) dała zielone światło dla leku Paxlovid – tabletki doustnej stosowanej w przypadku COVID-19. Preparat amerykańskiego producenta, firmy Pfizer, może zapobiec ciężkiemu przebiegowi choroby u dorosłych pacjentów po zakażeniu koronawirusem – podała Europejska Agencja Leków. Po jego zatwierdzeniu Paxlovid będzie pierwszym lekiem, który pacjenci będą mogli przyjmować doustnie w domu. Tabletka na COVID-19 uchodzi za bardzo skuteczną; uważa się, że szczególnie u osób z chorobami współistniejącymi zmniejsza ryzyko bardzo ciężkiego przebiegu choroby o 89 procent. Obecnie na zatwierdzenie leku musi jeszcze wyrazić zgodę Komisja Europejska, ale jest to uważane za formalność.

    Według EMA korzyści płynące ze stosowania leku przewyższają ryzyko. „Na podstawie badań laboratoryjnych oczekuje się, że będzie on skuteczny również w walce z wariantem Omikron i innymi wariantami” – stwierdzili eksperci z Europejskiej Agencji Leków. Na razie nie wiadomo, kiedy lek będzie dostępny w aptekach na receptę. Jak poinformował federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, zamówiono milion opakowań Paxlovidu. Zdaniem polityka SPD preparat ten sprawdzi się szczególnie w leczeniu niezaszczepionych pacjentów z grupy ryzyka. Wraz z Paxlovidem będzie łącznie siedem preparatów zatwierdzonych do leczenia pacjentów z COVID-19 w UE.

    Lek zmniejsza zdolności wirusa wywołującego COVID-19 do namnażania się w organizmie

    Według producenta, pacjenci powinni przyjmować po trzy tabletki dwa razy dziennie przez pięć dni. Lek zawiera dwie substancje czynne, PF-07321332 i ritonawir, w dwóch różnych tabletkach. PF-07321332 działa poprzez zmniejszenie zdolności SARS-CoV-2 (wirusa wywołującego COVID-19) do namnażania się w organizmie, podczas gdy rytonawir przedłuża działanie PF-07321332, umożliwiając jego dłuższe pozostawanie w organizmie na poziomach wpływających na namnażanie się wirusa.

    Możliwe skutki uboczne to zaburzenia smaku, biegunka, wysokie ciśnienie i ból mięśni. Lek może jednak wpływać na działanie innych leków – ostrzega EMA. Eksperci z Europejskiej Agencji Leków już od dłuższego czasu analizowali dane uzyskane na podstawie badań przeprowadzonych przez producenta, oceniając korzyści i ryzyko.

    Daniel Kalanovic, dyrektor medyczny w firmie Pfizer w Niemczech, mówi o wysokiej skuteczności Paxlovidu: „Substancja czynna blokuje jeden z najważniejszych enzymów, którego koronawirus potrzebuje do namnażania się”. Wyraził nadzieję, że dzięki niemu uda się również osiągnąć „punkt zwrotny w walce z pandemią”. Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides z zadowoleniem przyjęła zalecenie EMA. Lek ten może jej zdaniem w istotny sposób przyczynić się do złagodzenia skutków COVID-19.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ma rta

    Naproxen 250 to jest lek juz os 1986 roku jako lek przeciw wirusom!!!!!
    Mozna go bez recepty kupic!!!!
    Leczmy sie sprawdzonymi lekami,a nie wyprodukowanymi na kolanie🙄

    Stefan

    Co za bzdura. Od 1999 roku dopiero. Wiecej wykrzyknikow dodaj na koncu :D. Takie samo dzialanie ma aspirin. Glowny skladnik w uzyciu od 400r pne :D. Po co leczyc sie niesprawdzonym Naproxen? Pewnie przygotowany na kolanie…

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x