Emerytury w Niemczech: przeszło połowa poniżej granicy ubóstwa

    Wysokość emerytury otrzymywanej w Niemczech zależy od wielu czynników, takich jak m.in. wysokość wynagrodzenia i liczba lat składkowych. Jednak prawo do emerytury przysługuje ubezpieczonym dopiero wtedy, gdy spełniony jest warunek dotyczący tzw. okresu oczekiwania (niem. Wartezeit), czyli minimalnego okresu ubezpieczenia w ustawowym ubezpieczeniu rentowo-emerytalnym.

    Teoretycznie możliwe jest pobieranie emerytury już po pięciu latach pracy, ale oczywiście jest ona wówczas znacznie niższa niż po 40 latach pracy. Jednak nawet osoby, które mogą pochwalić się 35-letnim lub 45-letnim okresem składkowym, niekoniecznie będą cieszyć się wysokimi dochodami na emeryturze. Nowe dane pokazują, że co drugie świadczenie emerytalne w Niemczech jest poniżej granicy ubóstwa.

    Co druga emerytura w Niemczech poniżej granicy ubóstwa: dotyczy to zwłaszcza kobiet

    W 2022 r. liczba emerytów w Niemczech wynosiła 17,3 mln. 10,7 mln, czyli ponad połowa z nich, otrzymywało w ubiegłym roku emeryturę w wysokości mniejszej niż 1.250 euro miesięcznie, a co za tym idzie, są uznawani za ubogich. Za zagrożoną ubóstwem uważa się osobę, której dochód wynosi mniej niż 60 proc. mediany dochodów w kraju. W 2022 r. w Niemczech w przypadku osoby mieszkającej samotnie wartość ta wynosiła 1.250 euro netto miesięcznie. Dane dotyczące liczby emerytów wynikają z odpowiedzi niemieckiego rządu na zapytanie AfD.

    Około dziesięciu milionów emerytów otrzymujących świadczenie w wysokości mniejszej niż 1.250 euro miesięcznie to Niemcy, natomiast około 800 tys. to obywatele innych państw. 8,7 mln z nich mieszka w starych krajach związkowych, a około 2 mln w nowych. Warto również podkreślić, że 79,2 proc. osób otrzymujących świadczenie poniżej granicy ubóstwa stanowią kobiety.

    To, że kobiety często otrzymują niższe emerytury, wynika na przykład z faktu, że zajmowały się wychowywaniem dzieci i przez ten czas nie pracowały zawodowo

    Jednak z powyższych danych nie wynika, czy osoby te otrzymują także inne świadczenia, takie jak renty wdowie lub emerytury zakładowe. „Właśnie w przypadku niskich emerytur często występują również roszczenia o wypłatę świadczeń w innych systemach zabezpieczenia społecznego, o których nie ma informacji w statystykach Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego” – wyjaśnia niemiecki rząd.

    To, że kobiety często otrzymują niższe emerytury, wynika na przykład z faktu, że zajmowały się wychowywaniem dzieci i przez ten czas nie pracowały zawodowo. Jednak według rządu federalnego, sytuacja kobiet w Niemczech jest dziś lepsza niż w przeszłości. W 2022 r. kobiety mające czworo lub więcej dzieci otrzymywały emeryturę w wysokości 826 euro miesięcznie, w porównaniu do zaledwie 445 euro w 2010 r. Mężczyźni posiadający dzieci otrzymywali w 2022 r. emeryturę w wysokości 1.110 euro miesięcznie, podczas gdy w 2010 r. wynosiła ona 729 euro.

    Źródło: www.ka-news.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    RENCIŚCI

    Najgorsze to że te Osoby do końca ŻYCIA nie będą mieć ani 1 Euro więcej – Ponieważ otrzymują dodatek do minimum na życie np. ze Socjalu – czyli tzw. Zasiłek – A że Renta jest liczona jako dochód – To każda podwyżka Renty – Automatycznie obniżany jest Zasiłek o tę kwotę podwyżki renty – CZY TAK WYGLĄDA POMOC DLA RENCISTÓW – A zwłaszcza Kobiety – Za 30 – 35 lat pracy mają Renty poniżej zasiłku – Czyli do Końca życia ani 1 Euro więcej i dla nich nie ważne, czy Renty wzrosną o 3,5 % czy o 10 % –… Czytaj więcej »

    Wkurzony czytelnik

    Ty nawet przez pół roku nie zarobisz w tej twojej rosji, ile Niemcy mają chociażby zasiłku miesięcznie.

    RENCIŚCI

    My jesteśmy w Berlinie, wtedy Berlin Zachodni 38 lat, wyjechaliśmy na tak zwane pochodzenie niemieckie z 3 dzieci a ty jak widać, nie wiesz nawet co to jest zasiłek – Jedynie ze słyszenia i przeliczasz na Polskie – W Niemczech nie byłeś – Uświadomię Ciebie – Nawet ci co tu pracują, to nie znają tych spraw – Osoba samotna ma na życie 563 Euro jak i ci renciści – Z tego sam musi zapłacić – Za prąd, gaz, telefon – Bilety kupić, lekarstwa, jedzenie, napoje, papierosy, środki czystości i inne zakupy, na granicy ubóstwa – Kobieta niepracująca z dzieckiem, biedę… Czytaj więcej »

    Wkurzony czytelnik

    W dupie a nie berlinie, moskwa i petersburg to nie jest Berlin! Porąbały ci się kierunki bolszewiku, siedzisz pod tym petersburgiem i piszesz swoje durne komentarze i udajesz wielce Polaka w Niemczech.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x