Ekskluzywny wywiad z Jensem Spahnem: Za 2-3 tygodnie zostanie zniesiona godzina policyjna

    Bild przeprowadził wywiad z ministrem zdrowia Niemiec Jensem Spahnem, w którym rozmawiał o aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem w Niemczech oraz planach jego ministerstwa i polityki na najbliższe miesiące.

    Spahn chce ograniczyć infekcje wywołane przez koronawirus, aby lato było beztroskie. Ostrzega on przed niebezpieczeństwem związanym z odwiedzaniem krewnych za granicą i chce zaoferować wszystkim młodym ludziom szczepienia do końca sierpnia.

    W Zielone Świątki prawie wszędzie w Niemczech otwarte są ogródki piwne, tarasy restauracji i ogródki kawiarniane. Otwarcia wprawiły w dobry nastrój również ministra zdrowia Jensa Spahna (41, CDU), z którym Bild spotkał się w czwartek na rozmowę. Oto jej treść:

    BILD am Sonntag: Panie Ministrze, kiedy ponownie wypije Pan swoje pierwsze piwo w ogródku piwnym?

    Jens Spahn: „W niedziele wraz z mężem lubimy chodzić na spacery na łono natury. Również w ten weekend. Jeśli gdzieś po drodze będzie piwo, to na pewno się go tam napiję – ale bezalkoholowego.”

    7-dniowy wskaźnik zachorowalności w Niemczech spada obecnie szybciej niż notowania CDU w sondażach. Czy mamy już za sobą pandemię?

    Spahn: „Nasze wyniki sondaży znów idą w górę. A wraz z pandemią liczba zakażeń spada w satysfakcjonującym tempie. Wszystkim nam udało się wspólnie przełamać kolejną falę koronawirusa, co daje nam szansę na naprawdę dobre lato.”

    Kiedy godzina policyjna zostanie wszędzie zniesiona?

    Spahn: „Oprócz kilku wyjątków, za dwa lub trzy tygodnie nie będziemy potrzebowali już żadnych godzin policyjnych w całym kraju. Pogoda się poprawi, ilość osób zaszczepionych wzrośnie, infekcje spadną, ograniczenia będą się stopniowo zmniejszać. Po długich, ciemnych miesiącach zimy jest to niezwykle ważne. Aby jednak lato było beztroskie, musimy stale obniżać częstotliwość występowania choroby. Ostatniego lata było to poniżej 20 i powinniśmy dążyć do tego ponownie. Ostrożność i rozwaga nadal obowiązują.”

    W zeszłym roku po lecie wszystko poszło nie tak i przyszła druga fala.

    Spahn: „Wyciągnęliśmy wnioski z ostatniego lata. W tamtym okresie podróże zagraniczne, często w odwiedziny do krewnych w Turcji i na Bałkanach, były przyczyną około 50 procent nowych zakażeń w naszym kraju. Musimy temu zapobiec w tym roku”.

    Czy chce pan zakazać wizyt rodzinnych?

    Spahn: „Nie. Ale: chcemy zawrzeć odpowiednio wcześnie porozumienia z Turcją, np. w sprawie testów przy wjeździe i wyjeździe z kraju. A obowiązkowe testy musiałyby być kontrolowane przez kraje związkowe na granicy, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku. W tej ostatniej fazie pandemii, zasada dla zagranicznych podróżnych brzmi: testuj się i bądź ostrożny. Wszystko inne zagraża naszemu sukcesowi.”

    Czy tego lata odbędą się koncerty plenerowe?

    Spahn: „Tak. Ale żadnych festiwali rockowych, na których dziesiątki tysięcy ludzi padają sobie w ramiona. Koncerty na nie w pełni zajętym Stadionie Olimpijskim czy w parku z testami i dystansem są z dzisiejszej perspektywy możliwe.”

    Czy w przyszłym sezonie Bundesliga znów może grać przed publicznością?

    Spahn: „Liga wypracowała dobrą koncepcję ochrony. Jeśli zachorowalność będzie nadal spadać, jestem pewien, że w sierpniu kibice zostaną ponownie wpuszczeni na stadion.”

    Ogródki piwne są otwarte, ale wiele szkół pozostaje zamkniętych. Dlaczego tata może codziennie pić piwo z kumplami, a dziewiątoklasista ma co najwyżej zajęcia w trybie zmiennym?

    Spahn: „Nie powinno tak być, ale ogródek piwny jest na zewnątrz, podczas gdy lekcje w szkole trwają od pięciu do sześciu godzin. Jednym ze sposobów na regularne lekcje po wakacjach jest szczepienie młodzieży. Jednak szczepionka firmy Biontech dla dzieci w wieku od 12 do 16 lat nie została jeszcze zatwierdzona przez władze europejskie. Ale to powinno nastąpić wkrótce”.

    Czy w takim razie młodzież będzie miała pierwszeństwo w gabinetach i punktach szczepień?

    Spahn: „Zadeklarowany cel dla krajów związkowych jest taki, aby zaoferować szczepienia dla niepełnoletnich uczniów do końca sierpnia. Ponieważ ze względu na licencjonowanie kwalifikuje się do nich tylko określona szczepionka, musi być dla nich zarezerwowana odpowiednia ilość dawek Biontechu.”

    Psychiatrzy dziecięcy biją na alarm. Tak wielu nastolatków jest chorych z powodu koronawirusa i lockdownu, że mogą leczyć tylko ciężkie przypadki. Czy jako minister zdrowia nie docenił pan tego złego skutku ubocznego swojej polityki?

    Spahn: „Jestem bardzo zaniepokojony cierpieniem dzieci w czasie pandemii. Nie przeprowadzono zbyt wielu badań profilaktycznych dla dzieci, zrezygnowano ze szczepień przeciwko chorobom dziecięcym, są też obciążenia psychiczne. Dlatego chciałabym jeszcze przed wakacjami porozmawiać z pediatrami, psychologami i pedagogami o tym, jak możemy nadrobić te zaniedbania.”

    Czy nie jest to zbyt późno?

    Spahn: „Ten temat był zawsze obecny. Musieliśmy się jednak skoncentrować na walce z wirusem. Jednak widzimy: Pandemia uderza szczególnie mocno w dzieci, zwłaszcza te, które już mają trudniejsze warunki startowe. W Niemczech musi obowiązywać ta zasada: Każde dziecko ma prawo do sprawiedliwej szansy w życiu. Nie można pozwolić, aby koronawirus zaprzepaściła tę szansę. W tym miejscu my, jako rząd, mamy taki obowiązek.”

    Lekarze rodzinni są wściekli, ponieważ problem szczepień został zrzucony na nich…

    Spahn: „Rozumiem sytuację lekarzy. Dlatego apeluję do wszystkich niecierpliwych: Jeśli koniecznie chcecie być na kogoś źli, bądźcie źli na mnie – ale nie wyżywajcie się na asystentach lekarzy, którzy każdego dnia dają z siebie wszystko na miejscu. Tak na marginesie, mam mniej sympatii dla krytyki urzędników lekarskich. Ci sami ludzie, którzy cztery tygodnie temu mówili, że priorytetyzacja jest szczepionkową biurokracją i musi odejść, teraz krytykują uchylenie. To się nie trzyma kupy.”

    Kiedy należy rozpocząć trzecią fazę szczepień przeciwko koronawirusowi?

    Spahn: „To jest jeszcze niejasne. Z dzisiejszego punktu widzenia będzie to najwcześniej zima. Przygotowujemy się na to w Europie. UE zamówiła już wystarczającą ilość szczepionki na lata 2022 i 2023. A my już przygotowujemy się do kolejnej akcji szczepień. Na początku lata chcę przedyskutować z lekarzami, krajami związkowymi i gminami, jak powinniśmy to konkretnie zorganizować.”

    Cyfrowe świadectwo szczepień grozi w Niemczech fiaskiem. Czy damy radę to wprowadzić przynajmniej do lata?

    Spahn: „Działamy zgodnie z planem. System będzie gotowy do końca czerwca. Europa wyznacza tym samym światowy standard, ponieważ karta szczepień działa nie tylko w jednym, ale we wszystkich 27 krajach UE.”

    Ale dlaczego nie udało się jeszcze uzyskać danych osób zaszczepionych w formie cyfrowej?

    Spahn: „Propozycja wprowadzenia centralnego rejestru szczepień wywołała w zeszłym roku burzę oburzenia. To prawda, że przywiązujemy dużą wagę do ochrony i bezpieczeństwa danych. Ale my w Niemczech musimy przezwyciężyć nasz strach przed krajowymi rejestrami obywateli, jeśli chcemy poczynić postępy w cyfryzacji.”

    Czy chciałby Pan pozostać ministrem zdrowia po wyborach federalnych?

    Spahn: „Zdecydowanie chcę nadal pomagać naszemu krajowi wyjść z kryzysu. Ostatnie kilka miesięcy dało mi większy spokój wewnętrzny. Wzmocniły one moją determinację, b dokonać pozytywnych zmian. Z pewnością łatwiej to zrobić, gdy się rządzi”.

    źródło: www.bild.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jarek

    Część wywiadu powinna wyglądać następująco.
    (Redaktor) Powszechnie wiadomo, że pana mąż pracuje w firmie sprzedającej maseczki m.in. ministerstwu zdrowia.
    Czy ujawni pan, w których firmach produkujących szczepionki i testy posiadacie razem z mężem udziały? Bo chyba nie zaprzeczy pan, że jest inaczej?

    Krzysztof

    Takich pytań w „wolnych” niemieckich mediach się nie zadaje. Podobnie jak o wycieczki ministrów do egzotycznych krajów podczas pandemii itp. My musimy żyć w swoim świecie, jaki rządzący nam stworzą i nie zadawać pytań.

    Pani

    Facet ,który za męża ma faceta ma powikłania ze swoją psychiką a tymbardziej nie powinien kierować resortem zdrowia,ponieważ sam ten fakt świadczy o tym że pan ten jest życiowo pogubiony.Pewnie raczej redakcja nie dopuści mojego komentarza, ponieważ poprawność polityczna i lobby homoseksualne,które promuje malzenstwa osób jednopłlciowych wściekło by się. A tymczasem nie ma.czegoś takiego jak małżeństwo osob tej samej płci. Co najwyżej osoby te nabywają prawa przysługujące małżonkom ale.narzucone to zostało siłą na niektóre kraje i w to oszustwo zostały zainwestowane potezne fundusze Georga Sorosa ktory poprzez otwarte społeczeństwo chce doprowadzić do upadku Narodów, Religii,tożsamości systemów emerytalnych itp.Dlatego proszę o… Czytaj więcej »

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x