Demonstracje przeciwko AfD: Niemcy wychodzą na ulice, aby zaprotestować przeciwko prawicowemu ekstremizmowi

    Mieszkańcy Niemiec przez cały weekend demonstrowali przeciwko prawicowemu ekstremizmowi.

    W Cottbus w proteście uczestniczył m.in. premier Brandenburgii Dietmar Woidke

    Według organizatorów i policji, w sobotę na ulice niemieckich miast wyszło około 300 tys. osób. Do licznych demonstracji przyczyniły się doniesienia portalu „Correctiv” na temat listopadowego spotkania prawicowych ekstremistów, w którym udział wzięli także politycy AfD oraz dwie kobiety z ultrakonserwatywnego stowarzyszenia CDU-Werteunion.

    Także w niedzielę na ulice wyszły tłumy mieszkańców, w wielu miastach liczba demonstrujących przekroczyła liczbę zgłoszonych uczestników. W Berlinie manifestowało dużo więcej niż dziesięć tysięcy osób. W Cottbus, gdzie w proteście wziął udział m.in. premier Brandenburgii Dietmar Woidke (62 l., SPD), według organizatorów na ulice wyszło ok. 5 tys. osób, policja naliczyła ok. 3,5 tys. uczestników. W Lipsku spodziewano się od 1 tys. do 5 tys. manifestantów.

    Demonstracja w Monachium została przerwana

    W Monachium oczekiwano, że na demonstracji przeciwko prawicowemu ekstremizmowi zgromadzi się ponad 25 tys. uczestników. Tymczasem z powodu ogromnych tłumów została ona przerwana. Według policji nie można było zapewnić bezpieczeństwa ponad 100 tys. uczestników. Organizatorzy mówili nawet o 250 tys. zgromadzonych.

    Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Göring-Eckardt (57 l., Zieloni), która pochodzi z Turyngii, napisała na portalu X (dawniej Twitter): „Halle, Magdeburg, Spremberg, Luckenwalde, Eberswalde, Jena, Lipsk, Drezno, Erfurt, Poczdam. Wszędzie na wschodzie ludzie wychodzą na ulice w obronie demokracji, którą wywalczyliśmy w 1989 roku.”

    Ponad 50 tys. demonstrantów w Kolonii

    Także w Kolonii na ulice znów wyszły tłumy ludzi. Do udziału w demonstracji wezwał sojusz „Köln stellt sich quer” (składający się z ponad 50 partii, organizacji i inicjatyw). Organizatorzy mówili o ponad 70 tys. uczestników. Według policji w proteście wzięło udział około 50 tys. osób.

    Protest w dzielnicy rządowej

    Według szacunków policji, w Berlinie protestowało 60 tys. osób. Skutkowało to ograniczeniami w kursowaniu metra w dzielnicy rządowej. Według przedsiębiorstwa Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), linia metra U5 nie zatrzymywała się na stacjach Unter den Linden, Brandenburger Tor i Bundestag. Wcześniej berlińska policja zapowiedziała, że uczestnicy demonstracji będą mogli gromadzić się na większym obszarze, obejmującym ulicę Straße des 17. Juni od Bramy Brandenburskiej do Kolumny Zwycięstwa.

    W Bremie w demonstracji przeciwko prawicowemu ekstremizmowi wzięło udział 50 tys. osób. Manifestowano również w mieście Pirna w Saksonii, gdzie kandydat z ramienia AfD Tim Lochner został w grudniu wybrany na nowego nadburmistrza.

    Zmiana trasy w Dreźnie

    Kolejne demonstracje odbyły się m.in. w takich miastach jak Chemnitz, Flensburg, Neubrandenburg, Kassel, Offenbach i Drezno. Było tam tak wielu ludzi, że trasa marszu musiała zostać zmieniona. Jak poinformował rzecznik policji Marko Laske (49 l.), „ze względu na ogromną liczbę uczestników uzgodniono dłuższą trasę.”

    Według policji, ponad 12 tys. demonstrantów zebrało się w Saarbrücken, by zaprotestować przeciwko faszyzmowi, populizmowi i skrajnej prawicy. Na manifestacji w Koblencji, mieście położonym w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, pojawiło się 5 tys. osób.

    Jak donosi gazeta „Stuttgarter Nachrichten”, w stolicy kraju związkowego Badenia-Wirtembergia organizatorzy spodziewali się, że w niedzielę po południu w marszu w obronie demokracji, różnorodności i wolności weźmie udział około 20 tys. osób.

    Źródło: www.bild.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    12 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    12 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Normalnie wszyscy demonstrują, ale w sondażach AfD ciągle zyskuje. Oj ktoś tu nas oszukuje.

    CZARNOWIDZ

     CZARNOWIDZ – OST WYBRAŁ MERKEL – OST WYBIERZE AfD – Rządzący muszą się z tym pogodzić – BIEGU HISTORI NIE ZMIENISZ – Jedynie strach przed utratą władzy – BERLIN – Marzec 1989 – Wtedy to był Berlin Zachodni – To było Ośrodek – Heim – Starsza Pani ze Śląska powiedziała – Tak wszyscy Tu – Do Niemiec Zachodnich z radością, uśmiechnięci – Ale przyjdą takie czasy – Ja tego nie dożyję – ALE WY – Wszyscy Ci z tych Niemiec będą uciekać – TŁUMNIE NA WYBORY – Niech wybory zadecydują o Niemcach a nie na Zachodzie Niemiec, bo tam jest ich… Czytaj więcej »

    Marta

    Dokładnie!!!¡
    I tak powinno być.

    Jözeff

    Protestować mogą wszyscy żeby mieć ten “feel good moment”, ale liczyć się będzie wynik w wyborach 🤷🏻‍♂️

    Marta

    Na pewno,nie wierzę!!!!!
    P-ko AfD,🤣🤣🤣🤣🤣🤣…
    To jest jedyna partia patriotów!!!!!
    To rządzący się boją!!!!
    Bo tracą poparcie!!!!!
    AfD jest jedynym ratunkiem dla ginącego Deutschland!!!!!

    Radek

    Wszystko tylko nie afd

    Radek

    Wszystko tylko nie afd

    Radek

    Mam nadzieje ze nigdy nie dojdą do władzy to jedyna szansa dla Niemców .

    Wojtek

    Nigdy nie powinni dojść do władzy niech Bóg ma ich w opiece .

    Wisielec

    Admin wstawaj, zesrałeś się! Dobudź się i faszystowskie trolle z poprzednich pięciu komentarzy są do usunięcia!

    Krzysztof

    prawdziwy plebiscyt będzie podczas wyborów a to nastąpi w tym roku

    Michał

    Ciekawe że nie protestują przeciw lewicowym ekstremistom… a nie czekaj. Rolnicy, kolejaże itd.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    12
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x