Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Deficyt mieszkań w Niemczech sprawia, że biedni są jeszcze biedniejsi!

    Deficyt mieszkań w Niemczech sprawia, że biedni są jeszcze biedniejsi!

    Deficyt mieszkań w Niemczech sprawia, że biedni są jeszcze biedniejsi!

    Rosnące czynsze i deficyt mieszkań, jeszcze bardziej pogłębiają nierówności społeczne w Niemczech. To właśnie osoby o najniższych dochodach płacą ponadprzeciętnie dużo za mieszkanie. Tak wynika z ekspertyzy Stowarzyszenia Społecznego.

    „Wysokie czynsze sprawiają, że ponad milion gospodarstw domowych w dużych miastach jest tak biedny, że ich dochody po odjęciu czynszu, spadają do poziomu niższego niż zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV”. Do takiego wniosku doszli eksperci, prowadząc badania na zlecenie Niemieckiego Stowarzyszenia Społecznego. Jak wynika z badań, wysokie czynsze i deficyt mieszkań, to problemy, z którymi borykają się przede wszystkim gospodarstwa domowe z bardzo niskimi dochodami.

    W badanym okresie, czyli w latach 1993-2014, czynsze wzrosły zarówno w Niemczech wschodnich jak i zachodnich i to silniej niż średnie zarobki. W związku z tym, że dochody osób o niskich zarobkach rosły najsłabiej, to podwyżki czynszu miały duży wpływ na sytuację finansową tej grupy osób.

    Co to konkretnie oznacza? Gospodarstwa domowe mające miesięcznie do dyspozycji mniej niż 1300 euro, muszą ok. 46% swoich dochodów przeznaczyć na czynsz. Natomiast osoby zarabiające ponad 4500 euro, wydają na czynsz już tylko 17% swoich dochodów.

    Wysokie czynsze w dalszym ciągu dyskryminują pewne grupy osób w Niemczech

    Grupy najbardziej zagrożone tzw. „obciążeniem czynszowym” to przede wszystkim: osoby samotnie wychowujące dzieci, gospodarstwa z przeszłością migracyjną, emeryci, odbiorcy świadczeń państwowych czy ludzie słabo wykształceni. Ewidentną dyskryminację pewnej części społeczeństwa widać w „obciążeniu czynszowym”.

    Jakie są skutki tego zjawiska społecznego? W dużych niemieckich miastach brakuje min. 1,9 miliona mieszkań, w rozsądnych cenach – dla małych i dużych rodzin. Jedna czwarta mieszkań, w których żyją 3 osoby lub więcej, jest dla nich właściwie za mała. Ponadto wiele biednych osób mieszka w niepewnych warunkach mieszkalnych, np. na zasadzie podnajmu.

    Według badań, prawdziwe problemy rozpoczną się od roku 2030

    Jak pokazują badania, w najbliższych latach, problem się jeszcze nasili. Spora część ludzi, idących w roku 2030 na emeryturę, będzie żyła w biedzie.

    Niemieckie Stowarzyszenie Społeczne widzi wiele zaniedbań po stronie polityków. Długotrwałe zaprzeczanie i „niewidzenie” problemu, jakim jest deficyt mieszkań, doprowadziło do tego, że osoby odpowiedzialne stoją teraz przed olbrzymim problemem, jak rozwiązać kwestie rosnących opłat czynszowych, przepełnienia mieszkań i segregacji socjalnej.

    Gdzie szukać mieszkania w Niemczech?

    Jeśli jesteście w trakcie poszukiwania Mieszkania w Niemczech, to w poniższym artykule znajdziecie wszelkie informacje na ten temat!

    Gdzie szukać mieszkania w Niemczech?

    Źródło: tagesschau.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x