Ceny nieruchomości w Niemczech rosną w rekordowym tempie

    Mieszkania i domy w niemieckich miastach i na terenach wiejskich nadal drożeją w rekordowym tempie. Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny, w trzecim kwartale tego roku ceny były średnio o dwanaście procent wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W drugim kwartale ceny nieruchomości wzrosły o około jedenaście procent.

    Federalny Urząd Statystyczny odnotował wyjątkowo silny wzrost o około 14 procent w największych niemieckich miastach, takich jak Berlin i Frankfurt. Ale ceny szybko rosły również w słabo zaludnionych powiatach wiejskich. Ceny domów jednorodzinnych i bliźniaków wzrosły tam w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku o około 15 procent, a mieszkań własnościowych o 11,2 procent. Ceny znacznie wzrosły nad morzem i u podnóża Alp.

    Nadal istnieją różnice między cenami zakupu i wynajmu: Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (niem. Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung, DIW) obliczył, że ceny zakupu wzrosły o około 9 procent, podczas gdy czynsze tylko o 4,5 procent.

    Brak zagrożenia dla sektora finansowego

    Ekonomiści z Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych są zaniepokojeni takim rozwojem sytuacji: „Coraz wyraźniej widać, że cen mieszkań w niektórych miastach i segmentach rynku nie da się już wytłumaczyć wyłącznie poziomem czynszów i niskimi stopami procentowymi” – powiedział ekspert DIW ds. nieruchomości Konstantin Kholodilin. Przestrzegł, że w najbliższych latach może dojść do „pęknięcia bańki cenowej na rynku nieruchomości”.

    Eksperci dodali jednak, że nawet jeśli „bańka pęknie”, nie będzie to stanowiło zagrożenia dla całego sektora finansowego, gdyż struktury finansowania nadal wydają się stabilne.

    Ponadto eksperci pozytywnie oceniają fakt, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku, co zmniejszyło różnicę między podażą a popytem na rynku mieszkaniowym. Jednocześnie liczba mieszkańców w miastach w ubiegłym roku po raz pierwszy od lat nieznacznie spadła.

    Home office sprawia, że coraz więcej osób przeprowadza się na wieś

    Niskie stopy procentowe, niezaspokojony popyt, brak alternatyw inwestycyjnych, szczególnie dla dużych inwestorów oraz silna gospodarka już od dłuższego czasu napędzają boom na rynku nieruchomości. Wciąż wysokie ceny materiałów budowlanych, takich jak drewno, cement i stal, również przyczyniają się do wzrostu cen.

    Ponadto w czasach pandemii powiększyły się oszczędności wielu gospodarstw domowych. A w szczególności fakt powszechnego świadczenia pracy w trybie home office spowodował, że ceny nieruchomości na obszarach wiejskich poszybowały w górę.

    Również Niemiecki Bank Federalny od lat ostrzega przed przegrzaniem. „Według naszych obliczeń ceny nieruchomości mieszkalnych są na poziomie od 10 do 30 procent wyższym od wartości uzasadnionej danymi fundamentalnymi. Coraz częściej widzimy to również poza aglomeracjami” – powiedziała w listopadzie wiceprezes Claudia Buch.

    Źródło: www.tagesschau.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x