Bürgergeld 2022: oto co jest planowane i kto będzie mógł skorzystać z nowego zasiłku!

    Osoby potrzebujące w Niemczech od nowego roku będą miały prawo do nowego świadczenia, jakim jest Bürgergeld (zasiłek obywatelski, świadczenie obywatelskie). Wsparcie to podlega jednak pewnym wymogom i obowiązkom. Komu będzie przysługiwało i na jakich zasadach, dowiecie się z poniższego artykułu.

    Od 2022 r. Bürgergeld ma zastąpić poprzedni zasiłek socjalny dla bezrobotnych, lepiej znany jako Hartz IV, i ma być dostępny dla potrzebujących. Ta pomoc społeczna, państwowa, którą SPD, Zieloni i FDP od dawna planowali w swoich programach partyjnych, ma stanowić dochód podstawowy.

    Przede wszystkim zwraca się uwagę na potrzeby wnioskodawcy

    Wypłata nowego świadczenia jest powiązana z pewnymi warunkami. Najważniejsze jest istnienie odpowiedniej „potrzeby”. Zasiłek obywatelski ma być możliwy do pobrania po uzyskaniu świadczeń w ramach zasiłku dla bezrobotnych I. Ponadto majątek i rodzaj mieszkania stają się istotne dla wypłaty świadczenia dopiero po dwuletnim okresie referencyjnym.

    Trzy warunki wstępne

    Konkretnie wymienia się trzy warunki wstępne: zdolność do pracy, pobyt w Niemczech oraz potrzebę pomocy. Prawo do świadczenie będzie przysługiwało osobom, które ukończyły co najmniej 15 lat, ale nadal są poniżej standardowego wieku emerytalnego. Za zdolne do pracy uznaje się osoby, które z powodu choroby lub niepełnosprawności nie są niezdolne do pracy w przewidywalnej przyszłości przez co najmniej trzy godziny dziennie w normalnych warunkach panujących na ogólnym rynku pracy. Innymi słowy, niezależnie od dokładnego zadania zawodowego. O tym, czy ktoś jest zdolny do pracy, decyduje zakład ubezpieczeń emerytalnych.

    Uprawnione do nowego zasiłku będą również osoby, które mieszkają w gospodarstwie domowym z beneficjentem zdolnym do zatrudnienia. Przykładami są małżonkowie lub partnerzy życiowi, a także dzieci. W ten sposób obywatele, którzy nie są w stanie pracować, również mogą być uprawnieni do zasiłku – ale wtedy obowiązują prostsze warunki.

    Ponadto wnioskodawca ubiegający się o świadczenie obywatelskie musi mieć miejsce zwykłego pobytu w Niemczech. I tak dochodzimy do potrzeby pomocy: oznacza to, że ludzie nie mogą lub mogą jedynie w niewystarczającym stopniu zapewnić sobie utrzymanie z dochodów lub majątku, które mają być brane pod uwagę, a także nie mają żadnej pomocy ze strony krewnych lub innych świadczeniodawców świadczeń socjalnych – chodzi tu o zasiłek mieszkaniowy lub zasiłek na dziecko.

    W związku z powyższym, osoby zatrudnione można zaliczyć do osób potrzebujących. To samo dotyczy osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych I.

    Świadczenie obywatelskie nie przysługuje w przypadku długich pobytów w szpitalu lub turnusów rehabilitacyjnych

    Uprawnienie do zasiłku nie przysługuje, jeżeli osoba przebywa „poza obszarem bliskim w czasie i miejscu” bez uprzedniego uzgodnienia z osobą kontaktową i w związku z tym nie może podjąć żadnej pracy, która zostałaby jej zaproponowana przez urząd pracy. To samo dotyczy obywateli, którzy są „zakwaterowani w stacjonarnym obiekcie”, wyjaśnia portal „buerger-geld.org”. Przykładem są więźniowie lub osoby przebywające w szpitalu przez dłuższy czas – w tych przypadkach jednak zasiłek obywatelski może być przyznany na odpowiednich warunkach. Wyjątkiem są pobyty rehabilitacyjne lub szpitalne krótsze niż sześć miesięcy, to samo dotyczy skazańców, pracujących bez dozoru w ciągu dnia.

    Zmodyfikowane, uproszczone wymagania dotyczą osób, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny lub których przewidywana niezdolność do pracy przekracza sześć miesięcy. Dotyczy to również sytuacji, gdy ktoś otrzymuje emeryturę, świadczenie z tytułu odszkodowań dla górników lub podobne świadczenia na mocy prawa publicznego, które wystarczają na jego utrzymanie.

    Wymienione zasady dotyczą również cudzoziemców

    Wymienione zasady dotyczą nie tylko obywateli niemieckich, ale także cudzoziemców. Prawo do zasiłku nie ma jednak zastosowania w przypadku tych cudzoziemców, którzy nie mają miejsca zamieszkania lub miejsca zwykłego pobytu w Niemczech – np. turyści lub pracownicy sezonowi – nie posiadają i nie mogą uzyskać zezwolenia na pracę, nie wykonują pracy zarobkowej lub prawo pobytu zostało udzielone wyłącznie w celu poszukiwania pracy – w tym przypadku członkom rodziny również nie przysługują świadczenia.

    Uznane osoby ubiegające się o azyl są natomiast uprawnione do zasiłku. Podobnie cudzoziemcy, którzy mogą legalnie wykonywać pracę za zgodą Agencji Pracy. W przypadku zagranicznych członków rodziny, obowiązuje okres „blokady” przez pierwsze trzy miesiące pobytu w Niemczech – chyba że posiadają oni zezwolenie na pobyt ze względów międzynarodowych, humanitarnych lub politycznych.

    Wnioskowanie o świadczenie obywatelskie możliwe także online

    Zasiłek obywatelski przyznawany jest tylko na wniosek. Wniosek należy złożyć do właściwego organu – zazwyczaj jest to urząd gminy, miasta lub gminy. Ważne jest tu miejsce zamieszkania; w przypadku bezdomności liczy się faktyczne miejsce zamieszkania.

    Powinno wystarczyć złożenie nieformalnego wniosku, np. pocztą elektroniczną lub przez odpowiednią stronę internetową urzędu, a także ustnie w urzędzie. Portal „buerger-geld.org” radzi, aby używać listu poleconego, aby móc udowodnić dokładny czas złożenia wniosku. Należy jednak zauważyć, że tylko w bardzo ograniczonym stopniu działa on wstecz, dlatego też o dochody obywatela należy ubiegać się w odpowiednim czasie. Decyzja zostanie następnie doręczona w formie zawiadomienia, a okres na odwołanie wynosi jeden miesiąc.

    Zasiłek obywatelski będzie z reguły przyznawany na okres od sześciu miesięcy do jednego roku. Jeżeli wniosek ma być składany na dłuższy okres, konieczne jest złożenie kolejnego wniosku. Jeśli świadczenie nie jest pobierane przez cały miesiąc, wypłata następuje na podstawie dni, zawsze przy założeniu 30 dni w miesiącu.

    Kwota jest przekazywana na konto podane we wniosku. Można jednak również poprosić o płatność czekiem, w którym to przypadku dodatkowe koszty mogą zostać potrącone.

    Bürgergeld 2022 na pokrycie kosztów utrzymania, kosztów zakwaterowania i dla osób we wspólnych gospodarstwach domowych

    Świadczenie to obejmuje część na pokrycie kosztów utrzymania, część na koszty zakwaterowania oraz część, która uwzględnia inne osoby mieszkające z wnioskodawcą we wspólnocie majątkowej. Wysokość zasiłku obywatelskiego zależy od sytuacji dochodowej i majątkowej.

    Przy pomocy Bürgergeld, rząd federalny dąży również do zbudowania relacji zaufania między obywatelami a administracją. W tym celu mocne strony i potrzeby rozwojowe ludzi mają być uwypuklone za pomocą procedury określania kompetencji. Mowa tu również o kompetencjach miękkich.

    Ustalone w ten sposób oferty i kroki są zapisywane w umowie uczestnictwa na okres sześciu miesięcy. Po pół roku można je zmodyfikować i dostosować do nowej sytuacji. Beneficjent zasiłku mógł bowiem w tzw. międzyczasie wziąć udział w szkoleniach i poszerzyć swoje umiejętności. Zobowiązania obywatela do współpracy są również zapisane w umowie o uczestnictwo.

    Oczekuje się, że osoby zdolne do pracy, zaakceptują każdy rodzaj pracy, dostosowany do ich możliwości. Oznacza to, że dana osoba musi być fizycznie, psychicznie lub emocjonalnie zdolna do tego, a nowe obowiązki nie mogą zagrażać wychowaniu jej dziecka lub dziecka partnera i nie mogą „przeszkadzać” w opiece nad bliskim członkiem rodziny. Żaden inny ważny powód nie może stanąć na przeszkodzie podjęcia działalności. Generalnie beneficjent świadczenia obywatelskiego musi udowodnić, że istnieją powody, dla których nie jest w stanie podjąć tej pracy.

    Jak wspomniano, istnieje również obowiązek współpracy. Odnosi się on nie tylko do wnioskodawcy, ale także do pewnych trzecich grup osób wymienionych w ustawie. Dotyczy to również obywateli, którzy mają obowiązek łożenia na utrzymanie względem wnioskodawcy – brak współpracy i informacji do urzędu pracy na temat alimentów może skutkować karą grzywny lub możliwością dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

    W pewnych sytuacjach możliwe są również sankcje za naruszenie obowiązków wobec odbiorcy Bürgergeld – wspomniano tu o obniżeniu świadczeń pieniężnych.

    Minister pracy, Hubertus Heil (SPD), mówi o „fundamentalnej zmianie kursu w polityce społecznej, o wielkiej reformie społecznej”. Nowy system jest „bardziej ukierunkowany na wyciąganie ludzi z bezrobocia w dłuższej perspektywie”. Jego obietnica brzmi: „Jeśli będziesz musiał skorzystać z Bürgergeld, wesprzemy Cię wszelkimi środkami, abyś długofalowo wyszedł z bezrobocia i nie musiał się już martwić o utratę mieszkania”.

    Źródło: www.augsburger-allgemeine.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Jestem

    A gdzie warunek wstepny ze osoba starajsca sie musi byc siedem razy zaszczepiona i gotowa do kablowania wszystkich normalnych trzezwo myslacych ludzi?

    Adx

    To juz wkrótce 😁

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x