Oto jak niesprawiedliwe są opłaty za przedszkole w Niemczech!

    Jedni płacą setki euro miesięcznie, a drudzy nic – w Niemczech to przede wszystkim miejsce zamieszkania decyduje o tym, ile zapłacicie za pobyt dziecka w przedszkolu. Poniżej przedstawimy Wam zestawienie opłat przedszkolnych w zależności od regionu.

    Sabine i Ben mieszkają na przedmieściach Kilonii i płacą ponad 600 euro miesięcznie za opiekę żłobkową i przedszkolną nad swoimi dwoma synami. Żłobek młodszego to już koszt rzędu 400 euro. Analiza Fundacji Bertelsmanna, na którą powołuje się niemiecki tygodnik SPIEGEL, pokazuje, że to właśnie Szlezwik-Holsztyn jest najdroższym regionem w Niemczech, jeśli chodzi o opłaty przedszkolne i żłobkowe. Średnio 9% dochodów netto przeznaczane jest tu na ten cel.

    Opłaty za przedszkole w Niemczech są bardzo przystępne w Hamburgu

    Natomiast zaledwie 100 km dalej, w Hamburgu, sytuacja przedstawia się całkiem inaczej. Od sierpnia 2014 roku dzieci mają zapewnioną opiekę w żłóbku czy przedszkolu przez 5 godzin dziennie całkiem za darmo. Jeśli dziecko miałoby dłużej przebywać w placówce, wtedy dopiero rodzice muszą za to zapłacić. Jednak jest to max. 200 euro miesięcznie za ośmiogodzinną opiekę. Przykładowa rodzina z Hamburga wydaje średnio 4,4% swoich miesięcznych zarobków na opłaty związane z placówką przedszkolną.

    Berlin jest tani, ale boryka się z innymi problemami

    Jak wynika z badań, najmniej płacą rodzice w Berlinie – jest to ok. 1,8% ich miesięcznego wynagrodzenia netto. Od lata zeszłego roku przedszkola są w stolicy Niemiec bezpłatne. Jedynie za wyżywienie rodzice muszą płacić dodatkowo. Z kolei w Berlinie, rodziny borykają się z innym problemem – a mianowicie nie jest to wcale takie łatwe, aby znaleźć miejsce w placówce przedszkolnej. Jest to bardzo aktualny temat, więc niebawem też o tym napiszemy. Bądźcie z nami i polubcie naszego fanpejdża, aby być zawsze na bieżąco: Dojczland.info Facebook

    Do tej pory, to z reguły gminy decydowały o kosztach pobytu w przedszkolu czy żłobku. Nie ma w związku z tym ogólno-niemieckiego zestawienia opłat za przedszkola. Badania opierają się o dwie ankiety, w których udział wzięło ponad 10.000 rodziców z całych Niemiec.

    Wysokie opłaty przedszkolne odczuwają najbardziej rodziny z niskimi dochodami

    Opłaty przedszkolne są w Niemczech jak widać bardzo zróżnicowane – i to nie tylko w zależności od miejsca zamieszkania. Obciążenie finansowe jest szczególnie odczuwalne dla rodzin z niskimi dochodami.

    Tak na przykład rodzice, którzy uchodzą za zagrożonych ubóstwem, płacą średnio 118 euro za przedszkole dziecka. Stanowi to aż 10% ich dochodów. Zamożniejsze rodziny wydają teoretycznie więcej, bo średnio 178 euro. Jednak w ich przypadku stanowi to tylko 5% ich miesięcznych zarobków.

    Również koszty dodatkowe jak wycieczki, wyżywienie czy artykuły plastyczne zdecydowanie bardziej obciążają biedniejsze rodziny. Przeznaczają one na ten cel 3,3% swoich zarobków, podczas gdy dobrze usytuowane rodziny zaledwie 1,4%. Opłaty dodatkowe są dla wszystkich takie same, niezależnie od wysokości wynagrodzenia rodziców i wynoszą średnio 45 euro miesięcznie.

    Politycy są świadomi problemów związanych z opłatami

    Politycy zdają sobie sprawę z tego, jak niesprawiedliwie przedstawia się sytuacja opłat przedszkolnych. Już od dawna wiele landów chce znieść te opłaty. Dolna Saksonia i Hesja zapowiedziały ten krok już na ten rok. Inne landy jak np. Turyngia czy Meklemburgia-Pomorze Przednie również chcą iść tą drogą. Rząd planuje odciążenie rodziców i zwolnienie ich z opłat – tak jest to zapisane w umowie koalicyjnej.

    Minister ds. rodziny Franziska Giffey z SPD potwierdziła, że celem jest stopniowe odciążenie rodziców aż do uzyskania stanu, gdzie bezpłatne przedszkola czy żłobki będą na porządku dziennym. Wysokie składki są jednak sporą barierą, a nie chodzi przecież o to „żeby zarobki decydowały, czy i kiedy dziecko może uczęszczać do placówki przedszkolnej”.

    Do roku 2021 państwo niemieckie chce przekazać na rozbudowę przedszkoli 3,5 miliarda euro. Fundacja Bertelsmanna uważa, że to o wiele za mało. Szacuje ona roczne koszty na 15,3 miliarda euro, jeśli placówki miałyby być bezpłatne a jednocześnie zapewniona by została wysoka jakość świadczonych usług.

    Za mało pieniędzy inwestowana jest w jakość przedszkoli

    Członek zarządu fundacji Bertelsmanna, Jörg Dräger, ostrzega, że „do spełnienia politycznych obietnic zwolnienia z opłat, brakuje środków. Istnieją uzasadnione obawy, że kwestie jakości przedszkoli pozostaną w tyle”.

    To, jak dobrą dzieci mają opiekę w placówkach, zależy aktualnie w dużej mierze od miejsca zamieszkania. Np. w Badenii-Wirtembergii troje dzieci żłobkowych ma jednego opiekuna, a w Meklemburgii-Pomorze Przednie przypada sześcioro dzieci na jednego opiekuna. Mimo to rodzice w Meklemburgii-Pomorze Przednie muszą przeznaczać więcej niż 8% swoich zarobków na opłaty przedszkolne. Jak się zatem okazuje, wyższe koszty nie zawsze są związane z wysoką jakością.

    Jörg Dräger ostrzega przed rozwiązaniem, polegającym na likwidacji opłat przedszkolnych: „W całych Niemczech brakuje wychowawców i w wielu przedszkolach są problemy z oceną poziomu opieki. W tej sytuacji finansowe odciążenie rodziców tylko by niepotrzebnie zawężyło pole działania do poprawy jakości usług”.

    Członek Zarządu Fundacji Bertelsmanna jest zdania, że lepszym rozwiązaniem byłoby naliczenie opłat w zależności od zarobków rodziców – jednolicie w całych Niemczech. Rodziny w gorszej sytuacji materialnej byłyby całkowicie zwolnione ze wszystkich opłat przedszkolnych/żłobkowych.

    źródło: spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x